Державний концерн “Укроборонпром” перебуває приблизно на 80-му місці в світі за виробництвом озброєння
Про це в інтерв’ю НВ заявив наглядової ради “Укроборонпрому” Айварас Абромавичус.
“…Втратили частину ринків, частину продукції, яку продавали на традиційні ринки. Компанія перебуває не в тому стані, в якому ми хотіли б її бачити. Це не сучасна компанія за управлінськими підходами, за набором продукції, за розміром інвестицій в основні засоби. В основному все досить застаріле, включно з менеджерськими підходами всередині компанії, корпоративною культурою тощо. Тому потрібно все кардинально міняти”, – сказав він.
З доброго Абромавичус назвав достатньо хороших фахівців, “які вміють продавати нашу продукцію на світових ринках”.
“Є люди з великим набором знань іноземних мов, які знають місцеву культуру, місцеві підходи і так далі. Хоча часто вони теж демонізуються у нас в медіа… Але в основному в Укроборонпромі фахівці з низькою кваліфікацією. Їх потрібно поміняти”, – зазначив він.
Такод голова наглядради “Укроборонпрому” заявив, що потрібно міняти керівництво.
“Ми зробили внутрішній номінаційного комітет, який протягом минулого тижня провадив співбесіди кандидатів на пост генерального директора. Ми в принципі вже дійшли до вибору кандидата. Зараз цього кандидата будемо узгоджувати вже в Офісі президента… Поки що людина має іншу роботу, тому поки його не затвердили, думаю, передчасно називати його ім’я”, – сказав Абромавичус.
За його словами, реформа “Укроборонпрому” полягає не в децентралізації, а в централізації управлінських функцій.
“У нас дуже велика кількість досить невеликих компаній.Укроборонпром — це близько 130 компаній, з яких 100 діючі, 30 в процесі банкрутства, ліквідації, санації і так далі. Є 69 прибуткових підприємств. Але топ-20 — це приблизно 90% обороту і активу всього. Тобто мова йде тільки про 20-ть великих підприємств”, – заявив Абромавичус.
“На початковому етапі трансформації я б бачив реформу “Укроборонпрому” якраз не в децентралізації, а в централізації управлінських функцій. Потрібно на концерні сконцентрувати функції з продажу, закупівель, фінансів, юридичних питань і компаніям делегувати всі можливі технологічні питання, давати їм гроші на розвиток, а вже через п’ять-десять років подивитися, чи потрібен “Укроборонпром” чи окремі кластери — авіаційний, бронетанковий — можуть успішно розвиватися самі собою”, – додав він.