Літня кампанія українського контрнаступу може закінчитися вже у вересні-жовтні, оскільки на той час почне псуватися погода і війська не зможуть нормально пересуватися.

Про це розповів військовий експерт Роман Світан.

За його словами, у західній пресі вже почали обговорювати, коли дедлайн українського контрнаступу. Однак, як зазначає експерт, бачення в інформаційному полі воно зовсім інше, ніж бачення, українського Генштабу і, тим більше, бачення генерала Залужного.

“Давайте ми припустимо подивимося на всякі дедлайни, про які реально можна говорити, тому що ми зав’язані все-таки на погоду. Вже немає зимових компаній тільки літня компанія, це 5 місяців – травень, червень, липень, серпень, вересень. Все. жовтня включаються дощі, а закінчуються осінні дощі у квітні. Ну ось приблизно так. Тобто тут уже такий механізм у нас погодний запускається”, – каже Роман Світан.

Він також зазначив, що на український наступ сильно впливає відсутність авіації, тому що так українським військам доводиться рухатися землею, поки вона суха. Інша справа буде, якщо все ж таки поставлять нам літаки.

“Поки у нас не буде літаків із достатньою кількістю ракет, ми можемо рухатися тільки по землі. А по землі рухатися можна буде лише до реальних осінніх дощів. Тому дедлайн у нас реально є – до перших потужних осінніх дощів, коли вони почнуться, рух застопориться Земля. Знову, поки не підійдуть літаки, поки не підійдуть у достатній кількості ATACMS”, – каже експерт.

Додамо, що якнайшвидше дати Україні ракети Taurus і ATACMS закликали союзників в українському МЗС.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба пообіцяв, що ЗСУ використовуватимуть ракети великої дальності лише на території України. Як на подібні заяви реагують у США — розповів директор магістерської програми глобального менеджменту в Американському університеті в Києві Марк Войгер.

Він наголосив, що президент Байден та його радники, і Пентагон, і американський Конгрес чітко заявили, що стратегічна мета — підтримувати Україну до переможного кінця.

“Тут проблем є кілька. Справді, є проблеми політичного характеру, але також і технічного, і суто військового”, — сказав Войгер.

Він припустив, що приголомшливі успіхи ЗСУ при звільненні Херсона, Харківської області створили очікування надзвичайного оптимізму в тому плані, що росіяни не зможуть перейти в оборону.

Крім того, з великою кількістю західних бойових літаків Україна могла б краще захистити свої наземні війська від атак російської ударної авіації, вважає полковник Збройних сил Австрії Маркус Рейснер.

Його думку публікує газета The New York Times, намагаючись з’ясувати, чи зіграли б американські винищувачі F-16 вирішальну роль у контрнаступі України, і чи буде воно успішним без них.

“Військова логіка підказує, що для проведення успішних наземних операцій необхідно мати перевагу в повітрі. Деякі американські генерали кажуть: “Ну, це не те, що потрібно українцям на цей час”. Я думаю, що це політична заява, а не військова логічна заява”, – зазначив Рейснер.

Військовий аерокосмічний експерт з Міжнародного інституту стратегічних досліджень в Лондоні Дуглас Баррі вважає, що відправка у бій всього декількох F-16 не буде мати великого значення на війні. На питання, чи допомогли б ЗСУ в контрнаступі кілька належним чином навчених і оснащених ескадрилій F-16, Баррі сказав:

“Теоретична відповідь – так”. На його думку, ЗСУ “ніколи не будуть в змозі почати загальновійськовий наступ у західному стилі без авіації”.

А колишній пілот F-16 Марк Брідлав заявив, що для українських збройних сил було б “великою користю” вивчити і застосувати так звану загальновійськову тактику, яка є основою сучасної наземної війни”. Проте, додав він, “якщо ви очікуєте, що Україна буде воювати так, як ми воюємо, то у них повинні бути інструменти, які є у нас, а ми їм ці інструменти не дали”.