Під час параду з нагоди Дня незалежності України два бійця Президентського полку знепритомніли. Один – під час промови Петра Порошенка, другий – по її закінченні, коли почалася хвилина мовчання за загиблими. Військові не виключають, що непритомна тенденція пов'язана з поганим відбором на службу в армію. Втім, можливий і звичайний фактор погоди.

Серед 4,5 тисячі військовослужбовців, які брали участь у військовому параді, погано стало тільки двом солдатам з Президентського полку, якому Петро Порошенко недавно присвоїв ім'я гетьмана Богдана Хмельницького. Під час виступу гаранта спочатку недобре стало вартовому – у нього підкосилися ноги, але охорона президента вчасно підхопила хлопця, не давши йому впасти. А буквально через кілька хвилин по службі винесли сержанта Гордєєва – блідого хлопця років 19-20, близько двох метрів росту і кілограмів 70 ваги, в туго застебнутому комірці. Після того як він прийшов до тями і почув, що командир його вже замінив, Гордєєв попросив дозволити йому знову стати до сторою. Але замість параду його відправили в швидку. «Все буває на таких заходах, чого гріха таїти. І за кордоном теж падають військові зі служби Почесної варти. Падали при королеві Великобританії, у Франції на параді », – розповідає військовий експерт Олег Жданов.

Дивна тенденція

В Україні непритомність під час урочистих церемоній з президентом стають вже дивною тенденцією. Все почалося з інавгурації: годинниковою Президентського полку 20-річний Олександр Сікала захитався, випустив карабін і впав непритомний прямо перед проходять Порошенко. Спочатку все вирішили, що причина – тепловий удар. Але пізніше лікарі виявили у хлопця захворювання нирок і проблеми з серцем. Як писали «Вісті», його виписали і звільнили з армії, за рік хвороба з гострої форми перейшла в хронічну. На повторне обстеження сім'ї екс-караульного Президентського полку довелося позичати гроші у знайомих і сусідів. Зараз Олександр живе в селі і перебивається випадковими заробітками.


 
Другий інцидент стався 25 листопада минулого року під час заходів за участю Петра Порошенка біля музею «Меморіал жертвам Голодомору». Солдат Президентського полку знепритомнів. Як припустили медики, швидше за все, кашкет перетиснув хлопцеві судини на голові. Їх слова підтвердив сам військовослужбовець: мовляв, здавило голову, після чого різко стало погано.

В чому причина

Останній великий заклик до Президентського полку відбувся в кінці минулого року – набрали 219 осіб. Це елітна військова частина, що супроводжує проведення церемоній за участю керівництва країни. Але, крім Почесної варти, в Президентському полку також служать спецназівці, снайпери, ремонтники і польові зв'язківці. На час особливого періоду частина повинна виконувати завдання з охорони ряду особливо важливих об'єктів, в тому числі резиденції глави держави.

Популярне: В Україні змінять пенсійні правила: що потрібно знати кожному

Але як розповів колишній солдат Президентського полку, на утриманні та забезпеченні елітність ніяк не позначається. «Годують тим же, що і звичайних солдатів-строковиків в будь-який військової частини країни: каші, супи, трохи м'яса, а у свята – пюре і котлети. Навантаження велике. Вступивши на службу, солдати постійно марширують: заняття зі стройової підготовки – мінімум шість годин на день. У кров стирали ноги, особливо перші місяці, коли ще до нового взуття притиралися. Шкарпетки рвалися постійно, а лейкопластири пачками йшли. І після того як ступня перетворюється в живу рану, все одно на плац виганяють. Навчитися ідеально марширувати потрібно за два місяці. Потім видають карабіни і вчать робити відмашку рукою. Ось така служба », – розповідає Юрій.

Колишній міністр оборони і ініціатор створення спецполку в складі ВСУ Олександр Кузьмук в розмові з «Вест» висловив припущення, що на хлопців позначилося нервове напруження. «Хлопці хвилювалися – високий ступінь напруги, плюс тренування, відповідальність – все це могло вплинути на навіть дуже здорової людини негативно. Крім того, буває, люди втрачають свідомість через спеку, тим більше що форма закрита », – міркує Кузьмук.

І дійсно, 24 серпня в Києві температура досягала 30 градусів тепла. «Сонячні, теплові удари часто відбуваються на заходах в спеку під відкритим небом. А якщо говорити про військових, то вони стоять під прямими променями сонця в формі, яка не призначена для тривалого перебування на спеці. І про це всім відомо, але заради краси йдуть на жертви. Рідина організм втрачає, що несприятливо впливає на загальний стан. Адже стояли вони там мінімум дві години, а водою їх не поїли », – говорить« Вістям »лікар київської станції швидкої допомоги Ігор Коверзнєв. Хоча, за його словами, будь-який непритомність – це привід для обстеження. «Це не є норма. Непритомніти ненормально для здорової людини », – підкреслив лікар.

Кого беруть

Військові запевняють, що в Президентський полк відбирали завжди кращих з кращих. «В першу чергу беруть до уваги фігуру призовника, голова і руки теж повинні бути без видимих ​​знаків (наприклад, шрамів), зростання – не менше 184 см, вага – не менше 80 і не більше 100 кг. Призовник також повинен бути з повноцінної родини. Якщо не вписуєшся в вимоги, хабарі батьків не допоможуть. Призовників забирають з районного військкомату в обласній. Там уже чекає посланник – офіцер з полку президента. Він переглядає особисті справи, і всі відібрані проходять комісію вже у нього », – розповідають про полиці офіцери.

Але Олег Жданов стверджує, що великого вибору сьогодні немає. «У полк набирають того, хто є. Основні критерії відбору: високий зріст, відсутність шрамів, татуювань, родимих ​​плям на видимих ​​частинах тіла – обличчі, шиї і руках. Лікарі під час медкомісії беруться за голову, тому що за медичними показниками мало придатних взагалі для військової служби, а тут ще потрібно підібрати витривалих », – підкреслює він.