У переддень Нового року, 30 грудня, очільник США має поговорити зі своїм російським колегою. Під час розмови Джо Байден вимагатиме повного відведення військ Росії від кордонів України.
Про це заявив журналіст Джек Детч. Він пояснив, що отримав таку інформацію від одного з високопосадовців адміністрації Байдена.
Журналіст наголосив, що США хочуть, аби усі 100 тисяч російських військових негайно повернулися до своїх зон довгострокової підготовки. Якщо ж цього не станеться – на Росію чекають численні санкції, які США готує разом з європейськими колегами.
“Байден запропонує президенту Володимиру Путіну “дипломатичний шлях” для виходу з напруженості навколо України”,– цитує News AFP високопоставленого чиновника Білого дому.
За його словами, президент США як і раніше серйозно стурбований пересуванням російських військ біля українського кордону.
Раніше у Білому домі прямо заявили, що не мають наміру у відповідь на російський ультиматум «публікувати документ або проєкт угоди, як це зробила російська сторона». «Ми вважаємо, що можемо досягти найбільшого прогресу за столом переговорів, сидячи один навпроти одного за зачиненими дверима та у тісній координації з нашими союзниками та партнерами», — заявив чиновник з адміністрації Байдена.
Водночас він назвав цілу низку позицій, які президент США має намір твердо задекларувати Путіну, серед них:
Вашингтон продовжить тісно координувати свої дії з європейськими союзниками та партнерами, і виходитиме з принципу «нічого про них без них» (і Брюссель, і Київ раніше наполягали на такому принципі — прим. ред.);
Байден заявив Путіну, що США готові йти дипломатичним шляхом вирішення кризи, але «також готові відповісти, якщо Росія піде на подальше вторгнення в Україну»;
можливі серйозні санкції проти РФ узгоджені з союзниками США, вони торкнуться «російської економіки та фінансової системи і вийдуть далеко за межі того, що було введено у 2014 році»;
вже розроблено плани щодо посилення позицій НАТО у державах — союзниках США у разі подальшого вторгнення РФ в Україну, яке може «дестабілізувати ситуацію з безпекою в Європі і вимагатиме коригування сил і можливостей НАТО, особливо на східному фланзі»;
Вашингтон готовий надати Україні подальшу допомогу у захисті її території — у відповідь на потенційну російську окупацію, якщо найближчими тижнями Москва зважиться на вторгнення;
незважаючи на все це, США у координації з партнерами та союзниками принципово готові вести дипломатичні переговори з РФ, а також обговорювати «питання безпеки та стратегічні питання, які стали предметом як приватних, так і публічних дебатів та дискусій протягом останніх днів та тижнів»;
якщо Путін зацікавлений у деескалації напруженості у регіоні, при цьому існує дипломатичний шлях, раніше окреслений Байденом.
Загалом США готові озвучити російській стороні «доволі докладний перелік проблем», які турбують Вашингтон і країни Європи, зазначив представник Білого дому. За його словами, «багато з цих побоювань добре відомі» і мають бути «невід’ємною частиною будь-якого обговорення питань, що стосуються європейської безпеки та стратегічної стабільності.
Також стало відомо, що Президент США Джо Байден не зустрічатиметься особисто з главою Російської Федерації Володимиром Путіним у швейцарській Женеві. Переговори між Вашингтоном і Москвою, заплановані там на 10 січня, участі лідерів не передбачають.
Про це під час телефонного брифінгу заявив представник американської адміністрації. Його слова процитувала пресслужба Білого дому.
“Не очікується, що президенти Байден і Путін візьмуть участь у переговорах у Женеві”, – сказав чиновник у відповідь на запитання журналістів, чи допускають вони формат зустрічі найвищого рівня.
Він нагадав, що 10 січня пройдуть двосторонні переговори між американською і російською сторонами в межах діалогу щодо стратегічної стабільності
Делегацію від США у Женеві формуватимуть представники Державного департаменту, Пентагону й інших відомств.
“Але просто хочу повторити: ми не очікуємо, що президенти Байден і Путін візьмуть участь у цих обговореннях”, – підкреслив чиновник.