Поки підозрюваний у держзраді Порошенко гуляє по Варшаві з дружиною Мариною, виявилося, що кримінальна справа про торгівлю вугіллям із “ДНР” та “ЛНР” може стати не єдиною історією, яка “наздожене” Гетьмана.
Як відомо, зараз розслідується кілька справ щодо розкрадання коштів Міноборони. Відомство купувало неліквідний товар у підприємств, які тоді належали президенту або його бізнес-партнерам.
Останній приклад – історія з катерами “Кентавр” заводу “Кузня на Рибальському”, які вже три роки не можуть поставити на озброєння через низьку якість. У цій справі вже є перший вирок. Також розслідується справа про неякісні “Богдани” для армії. Пише видання “Страна”.
Причому очевидно, що ниточка тягнеться до колишнього президента, котрий за своєю посадою керував військовим блоком. І, як стало відомо ЗМІ, правоохоронці справді вивчають взаємозв’язок Порошенка та оборонних замовлень.
Джерела виданню у ДБР розповіли про слід Порошенка у сумнівних закупівлях Міноборони. І, не виключено, що ця інформація може лягти в основу нових підозр проти екс-президента.
Перший пласт претензій до Порошенка – це закупівля машин у корпорації “Богдан Моторс”, яка належить бізнес-партнеру екс-президента Олегу Гладковському (Свинарчуку). До 2013 року часткою у підприємстві володів і сам Порошенко.
“Богдан” постачав до армії вантажівки, які збиралися частинами, зробленими в різних країнах світу. Корпуси машин прибували у розібраному стані з Білорусі та збиралися на заводі “Богдана” у Черкасах. На них ставилися китайські двигуни, турецька коробка передач, а українськими були лише тенти, каркаси для них та вантажна платформа.
У такому вигляді вантажівки “Богдан” мали дуже багато недоліків при використанні в армії. Корпорації ж відмовлялися переходити на виробництво повного циклу, оскільки вважали, що оборонне замовлення не покриє цих витрат.
При цьому, як зазначається у ДБР, Україна могла виробляти необхідну техніку на заводі КрАЗ у Кременчуці. Але контракт отримав “Богдан”.
За договором, рівень локалізації виробництва корпорація повинна була довести до 20% до 2017 року та до 30% – до 2020-го. Ці витрати, вважає ДБР, компанія переклала на український бюджет, який купував “Богдани” з переплатою, та ще й ціна зростала під час дії контракту, хоч у договорі вона була зафіксована.
Санітарні машини “Богдан 2251” взагалі включили до держоборонзамовлення без тендеру та постачалися так три роки – з 2016 по 2019 роки. Це почалося через рік після того, як Порошенко запровадив власника корпорації Гладковського до складу РНБО, де той почав займатися питаннями оборонки.
Підсумок не забарився: половина цих машин зламалися в перші місяці експлуатації – як заявлялося за Порошенка, через неякісне паливо. Тому ремонт автомобілів проходив за державні кошти. Незважаючи на дефекти, постачання до армії тривало.
2017 року Порошенко особисто заявляв, що ці автомобілі закуповуються для армії за його особистим дорученням. ДБР провело експертизи та встановило, що дані машини не відповідають ДСТУ і не можуть використовуватись за призначенням.
Розробляється ДБР ще один кейс – про постачання взуття для солдатів. У 2016 році її продавала у Міноборони фірма сина депутата від “Блоку Порошенка” Миколи Лаврика.
Держава витратила на це взуття 355 мільйонів гривень. Компанія-постачальник “Таланлегпром” отримала контракт практично без конкурсу: через різні зволікання та хитрощі ця фірма стала переможцем безальтернативного тендеру.
У ДБР також повідомили дані, як збільшувалися доходи колишнього президента. У Держбюро вважають, що є кореляція між військовими контрактами з компаніями, близькими до Порошенка, та збільшенням його фінансових надходжень.
Різке зростання доходів було зафіксовано у декларації, поданій за 2018 рік. Тоді Порошенко та члени його сім’ї отримали сукупно понад півтора мільярда гривень. У попередні роки надходження не перевищували 60 мільйонів за рік.
“Золотий дощ” продовжив виливатися на президента й у 2019 році – майже 800 мільйонів. Далі доходи впали до 200 мільйонів, що також дуже багато, порівняно з 2015-2017 роками. Контракти щодо “Богданів”, наприклад, укладалися до 2019 та 2020 років.
Таким чином, якщо цим справам дадуть хід, Порошенко може отримати ще цілу серію підозр.