Україна приєднається до “митного безвізу” ЄС вже з 1 жовтня

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що об’єднаний комітет Конвенцій про спільний транзит (NCTS) та спрощення формальностей ухвалив офіційне рішення запросити Україну приєднатися до них із 1 жовтня 2022 року.

Тож таким чином, Україна стане 36-ю державою-учасницею Конвенцій.

“Митний безвіз” – це швидше переміщення товарів між країнами Європейського регіону, менше бюрократії на самій митниці, менше можливостей для зловживань, обмін даними з сусідніми митницями фактично в режимі реального часу”, – пояснює український прем’єр.

Він також нагадав, що для України це вже четвертий “безвіз” у 2022 році після “енергетичного безвізу” в березні та “транспортного” й “економічного” безвізів улітку.

Нагадаємо, Україна розпочала застосування NCTS з листопада 2020 року в пілотному режимі, а з березня 2021 року розпочато етап національного застосування NCTS.

За даними Мінфіну, станом на липень 2022 року у системі NCTS вже зареєстровані понад 1100 трейдерів, близько 4500 працівників митниці, подано більш як 5500 декларацій, 13 компаніям присвоєно статус фінансового гаранта, розпочато надання українським підприємствам спеціальних транзитних спрощень.

Вже у липні Європейська комісія ухвалила рішення про запрошення України до Конвенції про процедуру спільного транзиту (NCTS) та до Конвенції про спрощення формальностей у торгівлі товарами.

Рішення було ухвалене на засіданні робочої групи з питань відповідних конвенцій за результатами розгляду висновків фінальної Оціночної місії Генерального директорату з питань оподаткування та Митного союзу Європейської комісії, яка відбулася 23–24 червня 2022 року.

Додамо, що після приєднання України до NCTS український бізнес зможе користуватися такими перевагами та спрощеннями:

  • одна транзитна декларація та одна гарантія для переміщення товарів між 36 країнами (з країнами ЄС і ще з Великою Британією, Туреччиною, Сербією, Північною Македонією, Ісландією, Норвегією, Ліхтенштейном та Швейцарією).
  • авторизовані підприємства зможуть відправляти та отримувати товари на своєму підприємстві без заїзду на митні термінали;
  • українські фінансові гарантії діятимуть ще у 35 країнах світу.

Очікується, що розпочати міжнародне застосування NCTS Україна зможе вже наприкінці 2022 року. Цьому має передувати ухвалення Верховною Радою законопроєкту №7420 та законопроєктів про приєднання до двох конвенцій, здійснення всіх відповідних міжнародних процедур.

Водночас саме приєднання України до “митного безвізу” стало можливим після того, як у серпні Верховна Рада ухвалила закон про “митний безвіз” з Євросоюзом та приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту з країнами ЄС.

Зазначимо, що напередодні прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив про плани держави бути повністю готовою до вступу в Європейський Союз до кінця 2024 року.

Про це він сказав, відкриваючи засідання уряду.

“Євроінтеграційна робота не припинялася ні на день. І вже до кінця 2024 року ми плануємо повністю бути готовими вступити в Європейський Союз. Це наш ціннісний та цивілізаційний шлях”, – сказав Шмигаль.

Він також нагадав, що з червня Україні вдалося добитися, аби ЄС скасував усі мита та квоти на український експорт, з липня запрацював “транспортний безвіз”.

“Ми продовжуємо активно імплементувати європейське законодавство і вже виконали близько 70% Угоди про асоціацію з ЄС. До кінця року буде запроваджено “митний безвіз”. Далі промисловий та цифровий”, – додав Шмигаль.

Окрім того, голова Верховної Ради Руслан Стефанчук заявив, що парламент налаштований до кінця осені виконати всі необхідні від нього вимоги для відкриття перемовин про повноцінне членство України в Європейському Союзі.