Після двох років війни в Україні втрати Росії вражають. З початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року російська армія втратила понад 8800 танків. Ця цифра, яка включає понад 3000 танків, знищених за минулий рік, дорівнює майже всьому довоєнному потенціалу Росії. Такі підрахунки зробили експерти Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS) у Лондоні у своєму звіті «The Military Balance 2024».
Проте, попри колосальні втрати бронетехніки, Росія ще здатна продовжувати агресію. Це можливо завдяки запасам радянської бронетехніки, яка зберігається на складах. За підрахунками, Росія має приблизно чотири тисячі одиниць техніки на зберіганні, серед яких танки Т-55, вік яких обчислюється кількома десятками років. Внаслідок цього, Росія здатна підтримувати свою армію бронетехнікою на певному рівні протягом майже трьох років, розконсервовуючи старі машини.
Ця ситуація створює відчуття глухого кута, який може зберігатися протягом усього 2024 року. Росія намагається використати залишений потенціал для перемоги над Україною, сподіваючись на зменшення підтримки з боку Заходу. Росія докладає значних зусиль, щоб зламати єдність Заходу і заблокувати надання допомоги Україні від США та ЄС. Проте, експерти британського Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI) висловлюють сумніви в успіху цих зусиль, якщо західні партнери України нададуть їй усю необхідну допомогу. Після 2026 року бойова міць російської армії ймовірно піде на спад через дисбаланс та санкційний тиск.
Важливо враховувати, що навіть експерти високого рівня помилялися в оцінках фінансового потенціалу та економічної стійкості Росії. Андрій Золотарьов, директор аналітичного центру «Третій сектор», в інтерв’ю Російській службі «Голосу Америки» зазначив, що надії на швидке падіння російської економіки через західні санкції не виправдалися. Це призвело до серйозних стратегічних прорахунків Заходу.
«Надії на те, що російська економіка протягом короткого терміну через західні санкції впаде, не виправдалися. Тому до будь-яких експертних оцінок треба ставитись обережно. Так, на полі бою російська армія втратила багато танків. Але ВПК значною мірою, нехай і за рахунок модернізації старих танків, що перебувають на консервації, вийшов зі становища, вводячи до ладу близько 90 бойових машин щомісяця», – зазначив Золотарьов.
За даними Oryx, Росія зараз щомісяця втрачає в Україні близько 150 танків. Хоча згодом російські збройні сили неминуче зіткнуться з гострим дефіцитом броньованої техніки, тенденція на виснаження запасів Росії триватиме лише за умови, що ЗСУ збереже необхідний рівень вогневого впливу.
Також зазначимо, що журналісти Defence Express звернули увагу, що у 2024 році росіяни знову скасовують проведення «танкового біатлону», який мав відбутися в рамках «Міжнародних армійських ігор». Так, «офіційний сайт танкового біатлону» повідомляє, що у період з 12 по 26 серпня 2024 року у рамках «Міжнародних армійських ігор» можливе «скасування і перенесення танкового біатлону».
Ясна річ, що окупанти не стали пояснювати причин. Втім, і без того зрозуміло, що на це вплинули колосальні втрати ворога на фронті, адже окупанти втрачають не лише особовий склад, а й техніку.
Цікаво, що у 2023 році окупанти також скасовували проведення «танкового біатлону». Щоправда, минулого року росіян заспокоїли казками про проведення «Міжнародних армійських ігор» кожні 2 роки, у програму яких і буде включено «танковий біатлон».