“Їх там не має бути”: російські війська в Білорусі помітили за 200 кілометрів від Києва.
Російська техніка стала табором за 200 кілометрів на північ від Києва
Вчора у блозі Digital Forensic Research Lab при експертній групі Atlantic Council було опубліковано огляд прибуття російських військ до Республіки Білорусь. Зокрема, там йшлося про розвантаження російських реактивних систем залпового вогню «Ураган» на станції Речиця на Гомельщині на північ від Києва. Пізніше автор статті Майкл Шелдон виклав фотографію табору з військовою технікою, яка, ймовірно, була знята в районі Речиці. На фотографії ми помітили транспортно-заряджувальну машину 9Т452 того ж РСЗВ «Ураган».
Про це розповіли представники Conflict Intelligence Team, яка займається розслідуванням військових конфліктів.
Користувач Твіттера @danvan71 геолокував подібний кадр на відео з TikTok на шосе М10 в районі пункту зупинки «Іванівка» (ми перевірили і підтвердили цю геолокацію). Звідти трохи більше 40 кілометрів до кордону з Чернігівською областю України та близько 90 кілометрів – з Київською. Варто зазначити, що в цьому районі немає полігонів, заявлених для російсько-білоруських навчань «Союзна рішучість», які мають відбутися у лютому.
Поява російської техніки в безпосередній близькості від кордону з Київською областю викликає особливі побоювання у зв’язку із заявами джерел CNN, згідно з якими є розвіддані, що російські війська можуть спробувати взяти Київ та здійснити зміну влади в Україні. Справа в тому, що всі основні урядові будівлі в Києві знаходяться на західному березі Дніпра, а можливий наступ з півночі дозволяє не долати такої значної водної перешкоди (на відміну від настання з боку російсько-українського кордону).
При цьому ми досі не знаємо, про які масштаби зосередження сил на північ від Києва йдеться. Як мінімум частина російських сил, які вступили до Білорусі, пройшли до заявлених місць проведення навчань (наприклад, до Бреста біля кордону з Польщею). На даний момент нам здається імовірним, що ціль цього зосередження — змусити українське командування тримати частину сил на західному березі Дніпра для прикриття Києва, що обмежить можливості протидії потенційній російській операції на сході України.
На ситуацію у ході пресконференції до першої річниці своєї інавґурації, відреагував президент США Джо Байден заявивши, що, на його думку, президент Росії Володимир Путін не хоче розв’язувати повномасштабну війну в Європі.
“Після зустрічі з Путіним у Женеві в червні 2021 року, ви сказали, що Путін точно не хоче повернення стану Холодної війни в стосунках між США і Росією. З того часу він зібрав 100 тисяч солдатів уздовж кордонів України, і державний секретар США сказав, що напад Росії може статися будь-якої миті.
Чи вірите ви досі, що Путіну не треба війна і чи змінилось загалом ваше ставлення до Путіна в останні місяці?”, – спитав у Байдена журналіст New York Times.
“Моя відповідь: я досі вважаю, що Путін не хоче повномасштабної війни, це по-перше.
По-друге, чи вважаю я, що Путін хоче перевірити реакцію Заходу, США і НАТО на можливу агресію? Так, я думаю, він буде перевіряти нашу готовність. Але я знаю, що він заплатить велику й серйозну ціну, якщо він не змінить свої наміри вже зараз. І я думаю, він все життя шкодуватиме за таке рішення (повномасштабної військової агресії проти України – ред.).
Я вважаю, що йому дуже важко звикнути до того, що він вважає найбільшою трагедією в історії Росії – кінцем СРСР. Він намагається знайти місце Росії в цьому світі між Китаєм і Заходом.
Я би не зміг сказати, що Путін знає, чого він хоче і що він збирається робити. Я здогадуюсь, що він вдасться до якихось дій. Тепер він змушений щось вдіяти” – передає його слова Українська Правда.
На думку Байдена, російська економіка надто залежна від продажу енергоносіїв на європейському ринку, тому тривала дестабілізація, зокрема припинення економічних стосунків між ЄС і Росією, США й Росією, буде дуже болючою для самих росіян.
Байден також наголосив, що США підготували “настільки болючий” пакет санкцій, що ніколи досі не застосовували проти Росії. І в разі повномасштабного вторгнення Росії доведеться мати справу із серйозним падінням економіки РФ та втратою своїх фінансових ресурсів, зокрема, російські банки втратять можливості здійснювати міжнародні платежі.