cameras

Зробити місто безпечнішим передусім завдяки масовому встановленню камер планують у Львівській міській раді

Торік у Львові сталося резонансне вбивство: на вулиці Коперника мертвою знайшли продавчиню кіоску. Міліція у цьому випадку спрацювала дуже добре — через три дні вбивцю затримали в одному з міст Тернопільської області. Операцію провели спільно львівські та тернопільські правоохоронці. За словами начальника штабу головного управління Національної поліції України у Львівській області Юрія Гладуна, затримати вбивцю вдалося лише завдяки камері спостереження, яка була у сусідньому магазині. Вона й зафіксувала злочинця. Натомість, Юрій Гладун наводить інший приклад: у липні у Львові підірвали кілька опорних пунктів міліції. Вийти на злочинців не вдається і досі, бо немає жодного свідка й поблизу не виявилося жодної камери спостереження. 

Зробити місто безпечнішим передусім завдяки масовому встановленню камер планують у Львівській міській раді. Для цього в мерії створили Центр безпеки міста. На його базі облаштують центр обробітку даних. 

«Ми проводили дослідження, подивилися у багатьох містах світу, де впроваджували інтелектуальні системи відеоспостереження, аналізу даних і реагування, й отримали дуже цікаві цифри. Якщо ми говоримо про загальний рівень злочинності, то за тої самої кількості поліцейських на вулиці, лише система реагування дозволяє в середньому на 30% знизити загальну кількість злочинів. Якщо ми говоримо про певні види злочинів, то показник може бути ще кращим. Наприклад, рівень злочинів, пов’язаних з автомобілями, знижується на 50%», — розповів директор Інституту міста Олександр Кобзарєв.

За словами Юрія Гладуна, наразі у Львові встановлено лише 40 камер, здебільшого, у центральній частині міста. Більшість з них монтували кілька років тому, напередодні проведення в Україні чемпіонату Європи з футболу 2012 року, а частину встановили за кошти Європейського банку реконструкції та розвитку. Зараз у міській раді розробляють програму, за якою камерами облаштують майже всі куточки Львова. Ще цього року на вулицях планують встановити додатково 50 камер. 

«На наступний рік плануємо встановити близько 200 камер та Центр обробки й збереження даних», — розповідає керівник управління муніципальної дружини Юрій Діль. Загалом же, за міською програмою, планують встановити 1500 камер. Програму розраховано до 2020 року. 

«Камери встановлюватимуть у місцях скупчення людей, проблемних ділянках дороги, де найчастіше трапляються ДТП, де розташовані важливі об’єкти: лікарні, школи тощо», — зазначає Юрій Гладун.

Щоб система працювала ефективно, всі камери об’єднають в єдину мережу, куди ввійдуть камери поліції, Львівавтодору та Служби безпеки України. Єдиною спільною мережею користуватимуться три відомства. І три центри моніторингу, щоб кожен дивився на те, що йому потрібно, й вирішував свої проблеми», — розповів Юрій Гладун. 

Він також зазначив, що збором і обробкою інформації займатимуться два центри обробітку даних. Якщо один з них вийде з ладу, то другий зможе виконувати його функції.

Водночас правоохоронці звертаються до підприємців та львів’ян. Їм пропонують долучитися до загальної мережі відеоспостереження, приєднавши свої камери спостереження з будинків та іншої нерухомості до єдиної мережі. Технічну можливість це зробити обіцяють забезпечити вже незабаром. Отже, за словами  Юрія Гладуна, якщо на вашому домі є камера, яка стежить за загальним подвір’ям, і ви хочете, щоб доступ до неї мали правоохоронці, технічно це буде можливо. 

Як пояснює представник Національної поліції, камери мають не лише записувати все, що відбувається у місті, їхня роль не лише в тому, щоб шукати злочинців після того, як скоєно злочин. Куди важливіше — швидка реакція на події чи потенційної загрози. Тому одночасно зі збільшенням кількості камер у місті працюють і над відповідним програмним забезпеченням.

«Велика кількість камер — ще не панацея. Панацея — інтелектуальне забезпечення, яке дасть можливість не дивитися кільком працівникам у тисячі камер, а одразу отримувати сигнал до реагування. Це —  аналітична система, яка замінить людину, щоб звертати увагу того, хто дивиться за моніторами, вже в момент, коли щось відбувається. Якщо десь залишено сумку чи хтось почне бігти вулицею, камера відправлятиме оператору сигнал до реагування. Якщо десь трапилося ДПТ, ми знатимемо про це ще до того, як нам подзвонять і скажуть про нього. Це допоможе швидше вислати на місце поліцейських, швидше оформити пригоду, а отже, зменшити час заторів на вулиці», — пояснив Юрій Гладун.

Однак, за словами чиновників Ратуші, реальні темпи виконання програми залежатимуть від наявності фінансування. До прикладу, 50 цьогорічних камер разом з необхідними кабелями та монтуванням обійшлися міському бюджету в майже 4 млн. грн.