В Україні середня зарплата, за даними Державної служби статистики, досягає 5000 гривень
При цьому більше 40% отримують менше 2000 гривень. Експерти відзначають: найважча ситуація з працівниками бюджетної сфери. Чиновникам і правоохоронцям зарплати підвищили, в той же час педагоги і медики задовольняються мізерними окладами.
За словами міністра соцполітики Андрія Реви, 40% працюючих українців офіційно отримують мінімальну зарплату – 1450 гривень. У приватному секторі часто, декларуючи мінімальну зарплату, підприємці ухиляються від сплати податків. На руки платять у кілька разів більше. У бюджетному секторі ситуація зворотна.
Наталя після педагогічного училища потрапила на роботу в дитячий сад в Миргороді. Офіційно робочий день вихователя – шість годин, але на практиці доводиться залишатися до того моменту, поки батьки заберуть останнього малюка додому. Влітку вихователі допомагають робити ремонти, а взимку – утеплюють будівлю. Наталія заробляє 1600 гривень на місяць, а її колега (працює нянькою) – 1450.
Якщо вчителі мають можливість підробляти репетиторством, "дитсадку" доводиться задовольнятися окладом. "Бюджетна установа, а що ж ви хочете? Знайти роботу дуже складно. У нас зараз тільки торгівля, але людей старшого віку і туди не беруть", – пояснює молодий вихователь.
Через низькі зарплати в маленьких містах бюджетні установи відчувають кадровий дефіцит. У Тернівці Дніпропетровської області в міській лікарні майже половина робочих місць пустує: не вистачає медсестер, терапевтів, хірургів, санітарів, розповідає головний лікар Микола Крадько. На шахті можна заробляти в три-чотири рази більше, тому туди йдуть працювати і вчителі, і медики.
У Києві колеги Наташі заробляють в два рази більше, при цьому зарплата вихователя в 2,6 рази менше середньої по столиці.
Зараз в "Ромашку" на Оболоні шукають людину, так там 3000 пропонують зарплату. Я заробляю 2500. У приватних садках помічники вихователя отримують 4000
– розповідає вихователь в одного з київських садків Олена.
Дівчина живе з мамою-пенсіонеркою, тому за квартиру платити не потрібно. Сім'я оформила субсидію і на "комуналку" йде не більше 300 гривень.
"Педагог – це покликання, – гордо розповідає про свою професію Олена, – а грошей, їх завжди немає".
Економіст Олександр Охріменко впевнена, слідом за поліцією і чиновниками різко підняти зарплату вчителям і медикам нереально – грошей на це в бюджеті немає.
У нас дуже багато працівників в освіті та охороні здоров'я. Навіть якщо підвищити на трошки, треба дуже великі суми грошей
– пояснює експерт
У грудні мінімальну зарплату Кабінет міністрів обіцяє підняти до 1600 гривень, разом з цим на 10% зростуть зарплати бюджетників, в тому числі і педагогів. Але і після цього педагоги і медики залишаться самими малозабезпеченими українцями.
Зарплату обіцяють підняти в 1,5 рази
В інтерв'ю "Сегодня.ua" Андрій Рева заявив, що мінімальну зарплату в Україні планують підняти в 1,5 рази. При цьому оклади бюджетників більше не будуть залежати від мінімальної зарплати.
Так, мінімальна зарплата після підвищення може досягти 2250 гривень – тим, хто заробляє менше, виплати збільшать, іншим доведеться чекати індексації. Коли саме українці отримуватимуть більше, стане відомо у вересні, коли Мінсоцполітики подасть до бюджету на 2017-й рік свої пропозиції.
Українцям, які працюють в приватному секторі, зарплати підвищують швидше бюджетників, проте рішення Кабміну на них може не вплинути, розповідає HR-експерт Олександр Білоус.
Бізнес не буде поголовно підвищувати всім зарплати на 50%, тому що "мінімалка" зросла. Є ринок праці, який живе за своїми законами. Звичайно, зарплати будуть рости і в приватному секторі, і вони вже ростуть. У різних сегментах цього року зарплати вже виросли на 20%. Головне для роботодавця – бути конкурентоспроможним і створювати своїм співробітникам ті умови, які дозволять залучати кадри
– розповідає експерт
За інформацією Держстату, як і раніше, лідер за рівнем зарплат – сфера авіаційних перевезень. Тут середньою вважається зарплата в 22 тисячі гривень. На спеціалізованих сайтах можна знайти вакансії бортпровідників з окладом в 25-50 тисяч гривень.
Обов'язкові вимоги: приваблива зовнішність, зріст не вище 185 см для молодих людей і 175 см у дівчат, знання англійської мови. Авіакомпанії швидше за все не візьмуть на роботу тих, хто не вміє плавати (потрібно проплисти мінімум 25 метрів) і має татуювання на видних місцях.
Зарплата фінансистів і працівник в сфері інформаційних комунікацій досягає 10 тисяч гривень. За даними порталу Work.ua, найвищі зарплати пропонують керівникам вищої ланки (від 14 тисяч гривень), на другому місці ріелтори (8976 гривень), а слідом за ними IT-шники (в середньому вони заробляють 8 тисяч гривень).
Поза законів ринку праці зросли і зарплати у парламентаріїв. Всього за один місяць зарплати нардепів підняли в три рази. За це українські політики повинні бути вдячні Володимиру Гройсману, який підняв зарплати парламентаріям з 6 400 до 17 650 гривень.
Вже 5 травня Кабмін підняв зарплати секретарям і радникам (патронатної служби) президента, спікера, його першого заступника і заступника, адміністрації президента, апарату РНБО, прем'єр-міністра та інших держорганів. Так, радник президента, прес-секретар і уповноважені президента отримують оклад в сумі 9477 гривень. Оклад керівника секретаріату голови Верховної Ради становить 9046 гривень. Прес-секретаря, першого помічника спікера парламенту – 7754-8529 гривень.
Другий етап підвищення соціальних стандартів (а разом з тим і зарплат "бюджетників") заплановано в грудні. Попередньо передбачалося, що зарплати і пенсії зростуть на 6%, але недавно уряд заявив про плани підвищити їх на 10%.
Є і "бюджетники" з зарплатами більше 100 тисяч гривень. Наприклад, голова правління "Укргазвидобування" (державна компанія, яка видобуває 70% українського газу) Олег Прохоренко заробляє близько 400 тисяч гривень на місяць, а голова правління "Нафтогазу" Андрій Кобаль, згідно з декларацією, отримував в минулому році зарплату в розмірі 92 тисяч гривень.
Заробітна плата глави Національної поліції Хатіі Деканоїдзе становить 101 тисячу гривень на місяць, в той же час роботу директора НАБУ Артема Ситника держава оцінює в 122 тисяч гривень на місяць.