Держзакупівлі часто йдуть врозріз із розумінням економії та раціональної витрати коштів. Як одні державні компанії купують товари, виготовлені на інших державних компаніях, через «приватні руки» і як заробити десятки мільйонів, нічого не виробляючи? Таємниці сузір’я «Оріон».
Корупційний трикутник, як і його бермудський тезка, має погану славу. Схема: державне підприємство виробник – приватний посередник – державне підприємство-замовник існує роками, і за цей час у цій загадковій геометричній формі зник не один мільярд бюджетних коштів. Як і в Атлантичному океані, тут все також відбувається дуже швидко і непомітно, повідомляє Корупція.Інфо
31 березня цього року Філія «Центр забезпечення виробництва» ПАТ «Укрзалізниці» оголосила тендер про закупівлю радіостанцій для залізниці на 28 мільйонів гривень. Закупівля засобів радіозв’язку на таку суму явище нечасте, але більше привертає увагу те, що замовник у тендерній документації чітко вказав, який саме товар має на меті придбати.
Згідно з додатком 11 документації конкурсних торгів, було описано предмет закупівлі: радіостанції «Оріон РВ-4» («Оріон РВ-4 КХ», «Оріон РС-6 КХ», «Оріон РВ-4 КХ/УКХ-Д») виробництва державного ПАТ «Тернопільський радіозавод «Оріон», радіостанції «КПР-01 ДД» та рації «Транспорт РН-02» виробництва ТОВ «Транском-Радіо» та радіостанції «РЛ-2СМ» виробництва Державне підприємство Укроборонпрому «Новатор».
Звичайно, така точність у замовленні прямо суперечить законодавству. Так, чинний на той момент Закон «Про державні закупівлі» визначав: «Технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретні торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника».
75% вартості всієї закупівлі припадають на радіостанції «Оріон-РВ», які виробляються виключно на тернопільському радіозаводі «Оріон».
Іще 10% вартості закупівлі складає продукція, яку виробляє виключно ДП «Новатор». Попри це, ані державний ПАТ «ТРЗ «ОРІОН», ані Державне підприємство «Новатор» участі в тендері не брало.
Більше того, ДП «Новатор» жодного разу не брав участі в державних тендерах в якості учасника, а от «ТРЗ «Оріон» припинив брати участь у закупівлях радіостанцій залізницею в 2009 році і зовсім не тому, що залізниця перестала купувати зазначену продукцію. Навіть навпаки, попит на радіостанції «Оріон» з боку залізничних компаній лише зростає, адже «Укрзалізниця» не раз зазначала, що має на меті повністю замінити застарілі засоби радіозв’язку радянського виробництва саме на зазначену продукцію тернопільських цехів.
Проте процес оновлення радіостанцій виявився не з дешевих, адже по дорозі від виробника до покупця ціна «Оріонів» зростає до 90 тисяч гривень за 1 комплект, і в цьому процесі чималий відсоток за посередництво приватних компаній.
Саме так виглядають 90 тисяч гривень (радіостанція “Оріон-РВ”)
В тендері на 28 мільйонів виявилося тільки 2 учасники: ТОВ «ТД «Укренергоізолятор» та ТОВ «АРГО». По всім чотирьом лотам ТОВ «АРГО» запропонувала ціну приблизно на 5% вищу за «Укренергоізолятор», і, отже, останній здобув беззаперечну перемогу. Проте вартість кінцевої пропозиції стала вже не 28, а 32,53 мільйони гривень.
Тобто через відсутність конкуренції закупівля перевищила прогнозовану ціну більш як на 4,5 мільйони.
Тандем «Укренергоізолятор» – «АРГО» на двох розіграли вже далеко не одне держзамовлення, і в усіх випадках перемагало перше підприємство, його ж напарник-“конкурент” перебував у якості постійного невдахи.
Так на закупівлях тих же радіостанцій «Оріон-РВ» для Одеської залізниці в 2015 році ТОВ «Укренергоізолятор» заробив 2,6 мільйони, розігравши тендер з ТОВ «АРГО». До цього «Укренергоізолятор» вигравало скандальний тендер на закупівлю 45 трансформаторів для державного підприємства НЕК «Укренерго» на 52 мільйони гривень та закупівлю ізоляторів для НЕК «Укренерго» за «подвійною ціною» на 12 мільйонів гривень.
Читайте также: Фирма с поддельными документами выиграла тендеры на 20 миллионов
Але «Укренергоізолятор» далеко не єдиний, хто встиг нажитися на посередництві між двома державними компаніями. При чому, в різні роки радіостанції «Оріон-РВ» для залізниці поставляли різні приватні компанії.
Так у період з 2008 по 2013 роки головними постачальниками радіоапаратури були ТОВ «Компанія Тяжмашкомплект» та ТОВ «ІНТЕР РЕСУРС ТРЕЙД». Причому, ТОВ «Тяжмашкомплект» має спільного засновника з ТОВ «Укренергоізолятор» – Поліщука Олега Миколайовича. Наразі він передав всі права на «Укренергоізолятор» своєму бізнес-партнеру Сергію Паршуткіну. Самого ж Олега Поліщука пов’язують з російською розвідкою та релігійними організаціями з сумнівною репутацією.
За період із 2008 по 2013 роки «Тяжмашкомплект» продав залізниці радіостанцій виробництва ТРЗ «Оріон» на 35,9 мільйонів гривень. Інший «постачальник» радіозасобів (на цей раз Kenwood) ТОВ «ІНТЕР РЕСУРС ТРЕЙД» лише за 2010 рік продав залізниці переносних рацій на 45,5 мільйонів гривень.
ТОВ «ІНТЕР РЕСУРС ТРЕЙД» проіснувало всього два роки та примудрилося виграти державних тендерів майже на 50 мільйонів завдяки єдиному замовнику – «Укрзалізничпостач». При цьому «ІНТЕР РЕСУРС ТРЕЙД» не був виробником жодної продукції. Такий стрімкий злет швидко-фірми свідчить про її цільове призначення – привласнення державних коштів залізниці.
Але махінації залізничників сягнули значно далі за звичайне «освоєння» державних коштів. Так, у ході кримінального провадження з’ясовано, що договори між «Укрзалізничпостач» та «ІНТЕР РЕСУРС ТРЕЙД» були фіктивними. Після отримання державних коштів від залізниці ТОВ «ІНТЕР РЕСУРС ТРЕЙД» перерахувало 32,7 мільйонів на рахунок іншої компанії – ТОВ «Медіа Трейд». Та в свою чергу перевела кошти в готівку і повернула директору ТОВ «ІНТЕР РЕСУРС ТРЕЙД». Далі частина цих грошей у готівковій формі була передана представникам «Укрзалізничпостач», які вже й замовили радіостанції зовсім в іншої компанії – ТОВ «Арком», розрахувавшись з постачальником готівкою!
Інша фірма, яка проіснувала лише трохи більше року, ТОВ «Статусконект». За 2011 рік ця фірма виграла тендерів залізниці на 12,4 мільйони. Причому, знову ж таки залізниця була єдиним замовником фірми. От тільки отримавши державні кошти від “Укрзалізничпостач”, ТОВ «Статусконект» раптом збанкрутів!
Окрім згаданих диво-проектів, залізничні кошти за постачання радіостанцій по черзі освоювали ТОВ «Сфера-КМ», ТОВ «Транспромгруп», ТОВ «Перша енергетична будівельна компанія «ЕНЕРГЕТИКА» та ТОВ «ЕНЕРГОБУДСЕРВІС», кожна з який прикрашає список фірм-прокладок залізниці.
Так «ЕНЕРГОБУДСЕРВІС» за свою історію уклав тільки один контракт з державним замовником. Як не складно здогадатися, це була саме залізниця. Фірма, про яку нічого невідомо навіть податковій, виграла тендер на 3,4 мільйони гривень на закупівлю радіостанцій «Оріон».
Згідно з реєстром судових рішень, ТОВ «ЕНЕРГОБУДСЕРВІС» була ліквідована за рішенням суду в 2013 році, оскільки організація жодного разу, починаючи з 2007 року, не подала звітності до податкової служби. Що сталося з сумою 3,4 мільйони державних коштів, доводиться тільки здогадуватись. Потрапивши до підприємства – «чорної діри», на податки зі згаданої суми від фірми-прокладки скоріш за все не варто сподіватися.
ТОВ «Сфера-КМ», ТОВ «Транспромгруп» та ТОВ «Перша енергетична будівельна компанія «ЕНЕРГЕТИКА», обслуговуючи виключно підприємства залізниці, отримали в результаті державних тендерів замовлень на 96,3 мільйони гривень. Більшість із них припадає саме на радіостанції державного виробництва. Загалом за 5 років залізниця заплатила близько 200 мільйонів гривень за придбання засобів радіозв’язку. Яка частина з цих грошей осіла в кишенях фірм-прокладок, та чи насправді були поставлені товари, на які оголошувалася закупівля, говорити складно. Залізниця має розгалужену структуру, тож, потрапивши туди, товар дуже легко може «загубитись».
Тепер же повернемося в наш час. У серпні 2016 року «Центр забезпечення виробництва» (правонаступник «Укрзалізничпостач») оголошує черговий тендер на закупівлю радіостанцій на 21,75 мільйони гривень. Знову ж таки предмет закупівлі більш ніж зрозумілий від самого початку. Тендер повністю повторює схему березневої закупівлі радіостанцій у ТОВ «ТД «Укренергоізолятор», з якої ми починали подорож.
Нескладно здогадатись, що його учасником знову став «Укренергоізолятор». Компанію в новому тендері йому складе новачок держзакупівель ТОВ «НВП «Промтрансавтоматика». Конкурент “Укренергоізолятора” також не є виробником засобів радіозвязку і знову ж таки в своїй ціновій пропозиції вказує продукцію державного “ТРЗ “Оріон”. Та це вже нікого і не здивує.
Наразі маємо можливість поспостерігати за держзакупівлею залізниці онлайн і перевірити, як складеться доля 20-ти мільйонного тендеру, де “змагаються” дві фірми-прокладки, одна з яких, скоріше за все, виступає виключно в ролі статиста.