За десять місяців до суду направлено майже 1,5 тисячі обвинувальних актів, понад 2000 осіб, винних у їх скоєнні, були притягнуті до відповідальності. Про це в своєму відеозвіті, оприлюдненому на сайті Офісу генерального прокурора, повідомила керівниця генпрокуратури Ірина Венедіктова.

Своє звернення генпрокурор почала з пояснення: в 2020 році на сектор національної безпеки і оборони було виділено понад 350 млрд грн. У наступному році сума прогнозовано буде ще вище. Тому контролювати, наскільки раціонально і ефективно використовуються ці кошти – пряма функція правоохоронних органів, і перш за все – спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонній сферах.

“Впродовж березня-жовтня 2020 року це підрозділи направили до суду 1523 обвинувальні акти тільки про військові злочини. До кримінальної відповідальності притягнуто 2104 особи, з котрих 1612 – військовослужбовці Збройних Сил України та інших військових формувань, в тому числі 394 особи керівного складу та 84 правоохоронця “, – перерахувала Венедіктова.

Всього під процесуальним керівництвом прокурорів спеціалізованих прокуратур у військовій і оборонній сфері за цей період розслідувалася 277 кримінальних проваджень за фактами смерті військовослужбовців в небойові обстановці. У 39 випадках підтверджено факт здійснення самогубств. До суду направлено 16 обвинувальних актів. За принципової позиції прокурорів суди виносять вироки. 

Окремим напрямком діяльності спецпрокуратур залишається розслідування корупційних злочинів. З початком пандемії їх стало більше.

“Резонансний випадок – затримання на мільйонному “відкат” під час закупівлі медичних масок для потреб Міністерства оборони начальника управління медичного постачання командування Медичних сил Збройних Сил України та його спільників. Всім чотирьом повідомлено про підозру, а обвинувальний акт щодо них в цьому році планується направити в суд “, – зазначила Венедиктова.

Ще одна закупівля медичних засобів для Міноборони на загальну суму 2,3 млн доларів, при проведенні якої було допущено серйозні порушення законодавства, зараз розслідується.

Корупційні схеми були виявлені і при будівництві казарм.

“Системно перевіряється дотримання законодавства при реалізації великої державної програми з будівництва казарм, яка діє вже кілька років. Ціна питання – понад 2 млрд гривень, в плані – спорудження 184 казарм для 23 тисяч військовослужбовців. За цей час завершено будівництво тільки половини. При цьому прокурори встановили, що на цьому етапі розкрадено понад 100 млн гривень. Уже притягнуті до відповідальності 14 посадових осіб Міноборони та підприємств-підрядників. Розслідування щодо інших осіб, причетних до присвоєння бюджетних коштів, триває “, – запевнила Венедіктова.

Фігурантами кримінальних справ зараз є і окремі командири частин Національної Гвардії України, які, закупивши 41 одиницю броньованої техніки за завищеними цінами, завдали державі збитків на суму 22,5 млн грн. А ось незаконне виведення з власності Міноборони майнового комплексу державного підприємства “Одеський завод будівельних матеріалів” вартістю понад 20 млн грн, співробітникам прокуратури вдалося вчасно зупинити.

“Спеціалізована прокуратура у військовій і оборонній сфері Офісу Генерального прокурора знову приділяє увагу роботі державних органів в сфері виконання державного оборонного замовлення. Держава не може собі дозволити втрачати сотні мільйонів тільки в результаті існування недосконалих процедур. Як встановила спеціалізована прокуратура, тільки на закупівлі для Збройних Сил Україна 45 бронетранспортерів, внаслідок існування неефективного механізму придбання озброєння під державні гарантії, надмірно витрачено понад 230 млн гривень. А таких закупівель в державі в рік здійснюються десятки “, – заявила Венедіктова.

За словами генпрокурора, до сих пір проблемним питанням залишається недотримання Міноборони вимог Закону України “Про державне оборонне замовлення” щодо обов’язкового отримання Україною так званих “офсетних компенсацій”. За підрахунками Офісу Генерального прокурора держава за останні 5 років в зв’язку з цим недоотримало активів мінімум на 1,5 млрд гривень.

“Зараз нами підготовлено інформування по цій проблемі президента України і прем’єр-міністра. Зокрема, ініціюємо інвентаризацію всіх договорів державного оборонного замовлення, у яких повинні бути укладені офсетні контракти”, – говорить Венедіктова