p style=”text-align: justify;”>
Комітет Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції заявляє, що президент України Петро Порошенко мав окремо декларувати віллу в Іспанії, а не лише фірму, на яку вона оформлена. Про це йдеться в письмовому роз’ясненні комітету на запит журналістів програми «Схеми», передає Корупція Інфо
При цьому у комітеті зазначили, що оскільки президент користується правом недоторканності, розслідування його протиправних дій можливе тільки після закінчення його терміну на посаді.
Журналісти програми «Схеми», спільного проекту Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший», які оприлюднили дані про віллу президента і його соратників у розслідуванні, звернулися по додаткові роз’яснення до комітету, який брав активну участь у підготовці відповідного закону, оскільки у суспільстві виникли дискусії, чи відповідно до цього закону чиновник повинен декларувати елітне майно у розділі «нерухоме/рухоме майно», якщо воно оформлене на фірму.
Як мовиться у відповіді комітету, це питання регулюється нормами статті 46 закону України «Про запобігання корупції», на яку раніше вже посилалася програма «Схеми».
«Враховуючи вказані норми, слід вважати, що декларуванню підлягають не лише юридичні особи (фірми), а й майно (об’єкти декларування) юридичних осіб, де кінцевим бенефіціарним власником (контролером) є суб’єкт декларування або члени його сім’ї», – зазначено у відповіді.
У відповіді також зазначено, що на президента теж поширюється дія вказаного закону і відповідальність за вчинення корупційного правопорушення. Згідно з процедурою, його декларацію повинна перевірити НАЗК, яка має передати відомості про знайдене порушення до прокуратури, Нацполіції і НАБУ.
Проте в комітеті зауважують, що президент користується правом недоторканності, а тому, відповідно до чинного законодавства, розслідування злочину, вчиненого президентом, можливе тільки після закінчення його терміну на посаді.
В окремому коментарі журналістам голова комітету Єгор Соболєв заявив: «Юристи комітету дійшли висновку, що така власність має бути в декларації кожного посадовця, якщо вона в нього є. У закон ми внесли норму, яка говорить – якщо в тебе є майно, неважливо, на кого воно записане, якщо воно твоє – якщо це яхта або будинок, або люксова машина, якими ти користуєшся і розпоряджаєшся, – воно має бути у твоїй декларації. Це стосується всіх»
Раніше журналісти програми «Схеми» оприлюднили розслідування, в якому показали іспанські маєтки, що через фірми належать президенту України Петру Порошенку і двом його близьким соратникам – Ігореві Кононенку й Олегу Гладковському. Усі посадовці не зазначили це закордонне майно у своїх е-деклараціях у розділі «нерухомість», вказавши лише фірми, на які воно оформлене.