Кожен десятий поліс "автоцивілки" в Україні — фальшивка, передає Корупція Інфо
Українцям продовжують активно продавати підроблені поліси автоцивілки. За оцінкою Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ), частка фальшивих страховок вже досягла 10% від загальної кількості укладених договорів ОСАЦВ. А сума недоотриманих страховими компаніями платежів перевищує 300 млн грн. Середній обсяг виплат в цьому секторі зараз становить 30%, а це означає, що водії не отримають належні їм 100 млн. грн. виплат, порахували МТСБУ.
Шахрайство стало серйозною проблемою, тому в Бюро навіть створили службу безпеки. Вона працює зі скаргами автовласників, які купили фальшивку. Зазвичай вони дізнаються про обман після аварії, коли з'ясовується, що за неї платитиме не страхова компанія, а сам винуватець ДТП.
"Наша служба безпеки почала аналізувати цей масив звернень ошуканих автовласників, збирати та перевіряти інформацію про підозрілих "персонажів" серед страхових агентів, в тому числі і через інтернет. Були випадки, коли оголошення про "оптову" продаж фальшивих полісів просто розміщувалися на різних сайтах", — говорить гендиректор МТСБУ Володимир Шевченко.
До купівлі липового поліса водіїв часто штовхає його дешевизна. Автоцивілку пропонують не по 1,8-2 тис. грн., як у страхових компаніях, а по 200-400 грн.
Цікаво, що іноді автовласники навіть знають, що купують підробку. Вона потрібна їм для пред'явлення поліції: автоцивілка — обов'язковий вид страхування, і за відсутність поліса загрожує штраф у 800 грн.
Хоча експерти нагадують: липа для поліції — це всього лише клаптик паперу, який не може забезпечувати ніяких виплат у разі дорожнього події.
"Щоб не потрапити в таку ситуацію, не радимо купувати "автоцивілку" на вулиці, у машинах дороги або підозрілих будках, або у неперевірених агентів. Найкраще це робити в офісі страхової компанії. Також, важливо вибрати нормальну страхову компанію. Потрібно уникати страховиків, які знаходяться в нашому антирейтингу і антирейтингу держрегулятора Нацкомфінпослуг: якщо вони відмовлять у виплаті, потерпілий може подати на винуватця в ДТП в суд і йому доведеться платити потерпілому з власної кишені", — зазначив у розмові з UBR.ua голова правління ОС "Український страховий омбудсмен" Юрій Чуніхін.
Щоб зрозуміти масштаби ринку фальшивок, досить згадаємо про гучній справі в кінці листопада: правоохоронці накрили мережу реалізаторів підроблених полісів, і в ході перевірки вилучили 2 тис. підроблених бланків автоцивілки, печатки і штампи страхових компаній, фальшиві паспорти та ін. Фальшиву автоцивілку продавали на території відразу кількох областей: Київської, Дніпропетровської, Одеської, Харківської та Донецької.
Але після затримання злочинців найважче — довести їх провину, і перекрити потік фальшивих ОСАЦВ.
"Це означає, що необхідно опрацювати і зібрати для суду документальні підтвердження їх злочинної діяльності, створити доказову базу — і значна частина цієї роботи також лягає на плечі служби безпеки МТСБУ. Важливо знайти той "друкарський верстат", який виготовляв фальшиві поліси. Мається на увазі, як фізична друкарня, де фальшивки виготовляються, так і "мозковий центр" і зв'язки злочинної групи", — зазначив Володимир Шевченко.
А відшукати таких людей непросто — злочинці постійно міняють телефони та номери, знають, як треба поводитися при затриманні, і мають хороших адвокатів.
Як розповіли в МТСБУ, зловмисники також пропонують співпрацю як чинним, так і колишнім агентам страховиків-членів Бюро.
"Зараз тривають обшуки, виїмки фальшивих полісів та затримання", — каже Володимир Шевченко.
Як розповіли UBR.ua у самих страхових компаніях, на сьогоднішній день найкращий захист для водія — це електронна база даних і можливість моментально перевірити справжній страховий поліс.
"Рецепт 100% захисту: купуєте в офісі страхової компанії поліс, на якому є QR-код і відразу переходьте за посиланням в базу МТСБУ і перевіряєте валідність придбаного поліса", — зазначив у бесіді з UBR.ua прес-секретар страхової компанії PZU в Україні Олександр Мельничук.
Зараз поліси купують тільки ті, у кого закінчується термін дії торішнього. Все залежить від того, коли людина отримувала автоцивілку.
"У нашій компанії найбільші сплески продажів саме автоцивілки у вересні і травні. Це склалося історично, коли люди купували поліси вперше. Зараз йде пролонгація", — каже Мельничук.
У той же час, вартість оригінальних полісів за рік не змінилася. "На початку року збільшилися ліміти, але цінник залишився той же. Ціни регулюються законом, і якщо певна компанія змінює їх, робить це за рахунок коридору, який дозволяє закон. А деякі компанії можуть змінювати ціни за рахунок застосування різних меж коефіцієнтів", — додав в бесіді з UBR.ua Олександр Мельничук.