Україна пройшла довгий шлях, борячись за суверенітет. До 23-й річниці Незалежності країни пропонуємо згадати про 23-х героях, що прославили державу.
 
Україна пишається набагато більшою кількістю людей, і багато з них не увійшли до цього списку, хоча по праву вважаються героями.
 
"Новое время" постаралося вибрати тих, хто особистим прикладом показав прагнення українського народу до боротьби за право на свободу та процвітання. Хто прославив нашу державу на весь світ у різних сферах діяльності. Хто став символом своєї епохи. 
 
Іван Богун 

wikimedia.org

 
Cимвол доблесті і честі. В найважчий для країни момент не зрадив її і не присягнув російському цареві. Полковник Війська Запорізького, Наказний гетьман України. Був активним учасником повстання під керівництвом Богдана Хмельницького і його соратником. В наприкінці 1649 року в Берестецькій битві він був призначений вінницьким полковником, тому наступні кілька років його діяльність була тісно пов'язана із захистом Вінниччини та Брацлавщини від військ Речі Посполитої. 30 червня 1651 р. в оточеному козацькому таборі обраний гетьманом. Богун в найскладніших умовах взяв на себе командування, організував оборону табору, а потім налагодив переправу через болото і вивів більшу частину війська з оточення. Богун проявив себе розсудливим і здатним полководцем. На початку 1653 р. Богун керував вдалою обороною Монастирища. У 1653 році з Тимофієм Хмельницьким водив козацькі полки в похід на Молдавію, де була розгромлена армія Георгія та його союзників. Не був присутній на Переяславській раді і не приніс тоді присягу на вірність російському царю. 1661 року значився полковником семи хоругв війська князівства Литовського. 
 
Іван Мазепа 
 

wikimedia.org

 
Уособлення боротьби за благо держави. Названий в Росії зрадником, в Україні він став прикладом рішучості у виборі європейського майбутнього. Гетьман Війська Запорозького лівого берега Дніпра, а з 1704 року, після об'єднання Лівобережної та Правобережної України, – Війська Запорозького обох сторін Дніпра. Тоді йому вдалося об'єднати правобережну і лівобережну частини України в єдину державу. Тривалий час був одним з найближчих сподвижників російського царя Петра I. Активно сприяв економічному підйому Лівобережної України. У 1708 році таємно перейшов на бік противника Російської держави в Північній війні – шведського короля Карла XII, майже за рік до його розгрому російською армією. Таким чином сподівався позбутися залежності від Російської імперії. За це позбавлений титулів і нагород, які він отримав від царя. Російська православна церква піддала Мазепу анафемі. 
 
Володимир Вернадський 
 

wikipedia.org

 
Світоч української науки. Його ім'ям названа Національна бібліотека. Вчений натураліст, мислитель і громадський діяч. Академік, один із засновників і перший президент Української Академії наук. Один з найяскравіших представників космізму; творець науки біогеохімії. Розвивав вчення про ноосферу – сферу розуму, взаємодії суспільства і природи, в межах якої розумна людська діяльність стає визначальним фактором розвитку. 
 
Андрій Шептицький 
 

ukroturk.livejournal.com

 
Знакова постать в історії релігії в Україні, став втіленням стійкості духу і невідступності віри. Предстоятель Української Греко-Католицької церкви в 1900-1944 роках, Митрополит Галицький, блюститель Київського митрополичого престолу. Під час Першої світової війни, коли після Галицької битви Львів був зайнятий російськими військами, Шептицький залишився у Львові зі своїми парафіянами. 19 вересня 1914 був арештований російською військовою владою за "антиросійські проповіді" і висланий углиб Російської імперії. Перебував на засланні в Києві, Новгороді, Курську, а потім в почесному ув'язненні в Спасо-Євфімієвському монастирі в Суздалі. Наприкінці 1917 року повернувся до Львова. Після закінчення Першої світової війни та розпаду Австро-Угорщини підтримував ідею незалежної Західної України, за що був заарештовувався польською владою. Задовго до початку Другої світової війни користувався величезною повагою не лише серед українського населення, а й серед євреїв. Гуманістичне і толерантне ставлення до євреїв неодноразово служило приводом для критики діяльності Шептицького. 
 
Соломія Крушельницька 
 

wordpress.com

 
Найкраща українська оперна співачка, якій аплодував весь світ. У другій половині 1890 почалися її тріумфальні виступи на сценах театрів світу: Італії, Іспанії, Франції, Португалії, Росії, Польщі, Австрії, Єгипту, Аргентини і Чилі. Виконувала партії в операх Джузеппе Верді, Джаккомо Пуччіні, Жоржа Бізе, Ріхарда Штрауса, Петра Чайковського, Ріхарда Вагнера. Особливе місце у творчій діяльності співачки займали концерти, присвячені пам'яті Тараса Шевченка та Івана Франка. Для участі в цих концертах вона часто приїжджала на Західну Україну. 
 
Сергій Корольов 
 

wikipedia.org

 
Батько практичної космонавтики, став прикладом для мільйонів хлопчаків, що марять брати участь в підкоренні космосу. Учений, конструктор і організатор виробництва ракетно-космічної техніки та ракетної зброї, засновник практичної космонавтики. Одна з найбільших фігур XX століття в області космічного ракетобудування і кораблебудування. Корольов є ключовою фігурою в освоєнні людиною космосу. Завдяки реалізації його ідей був здійснений запуск першого штучного супутника Землі і першого космонавта Юрія Гагаріна. 
 
Степан Бандера 
 

wikipedia.org

 
Символ боротьби за незалежність, що став легендою серед молодих патріотів України, переважно західноукраїнських. Ідеолог українського націоналізму, член Організації українських націоналістів (ОУН), крайовий провідник ОУН на Західноукраїнських землях. У 1934 році був заарештований польською владою і засуджений судом до страти, пізніше змінену на довічне ув'язнення. У 1936-1939 роках відбував термін у польських тюрмах, свободу отримав у вересні 1939 року. З лютого 1940 після розколу ОУН – керівник фракції ОУН (б). У 1941 році очолив створений роком раніше Революційний Провід ОУН. Після нападу Німеччини на СРСР був разом з іншими діячами українського націоналістичного руху арештований німецькою окупаційною владою за спробу проголошення самостійної Української держави і взятий під варту. Після січня 1942 відправлений до концтабору Заксенхаузен, звідки був відпущений гітлерівцями у вересні 1944 року. У 1947 році став керівником Проводу ОУН. У 1959 році був убитий агентом КДБ. 
 
Борис Патон 
 

kul.kiev.ua

 
Видатний вчений в галузі металургії і технології металів, професор, доктор технічних наук і перший в історії Герой України. Патон з 1962 року очолює Національну академію наук України, з 1958 року є академіком Національної академії наук України. Під його керівництвом створено принципово новий спосіб зварювання – електрошлаковий. Патон першим почав дослідження в галузі застосування зварювання і споріднених технологій в космосі. Автор і співавтор понад 720 винаходів (500 іноземних патентів). 
 
Іван Кожедуб 
 

tzem.info

 
Легенда авіації, приклад для безлічі юнаків, які стали на шлях підкорення небес. Льотчик-ас часів Другої світової війни. З 64-ма перемогами став найбільш результативним льотчиком-винищувачем в авіації союзників. Перший німецький літак збив 6 липня 1943 на Курській дузі під час сорокового бойового вильоту. Вже наступного дня збив другий, а 9 липня збив відразу 2 винищувачі. Був відмінним стрільцем і вважав за краще відкривати вогонь на дистанції 200-300 метрів, вкрай рідко зближуючись на меншу дистанцію. До кінця війни здійснив 330 бойових вильотів, в 120 повітряних боях збив 62 літака противника.
 
Олександр Шалімов 
 

lekpravda.com

 
Хірург, один із засновників української хірургічної школи. Ввів нові методи операцій при захворюваннях органів травлення, серця, онкологічних захворюваннях, провів близько 40 тис. операцій. Став першим лікарем, який провів вдалу пересадку підшлункової залози хворому на діабет. Розробив і впровадив нові методи операцій при онкологічних захворюваннях, а також органів травлення, судин, серця. Під керівництвом Шалімова була проведена перша в Україні операція з пересадки серця. 
 
Олександр Довженко 
 

platfor.ma

 
Символ незламної волі. Найвідоміший кінорежисер, письменник, кінодраматург. Вперше заявив про себе після зйомки картини Звенигора (1928). Через два роки зняв один зі своїх найвідоміших фільмів "Земля", який отримав визнання як в СРСР, так і за кордоном. З кожною новою стрічкою накопичувалися протиріччя між поглядом Довженка і офіційною ідеологією СРСР. Написаний у 1943 році сценарій до фільму "Україна у вогні", після обговорення в Політбюро ЦК ВКП (б), отримав вкрай негативну оцінку Сталіна і не був прийнятий до виробництва. 
 
Іван Дзюба 
 

.radiosvoboda.org

 
Дисидент, літературознавець і публіцист. Написав листа в ЦК КПУ, який згодом став найвідомішим його твором – "Інтернаціоналізм чи русифікація". У ньому критикував політику керівництва СРСР щодо Радянської України. У 1966 році його викликали в ЦК і запропонували написати прокомуністична твір. Дзюба відмовився. З ініціативи радянської влади у нього неодноразово проводили обшуки. Дзюбу безліч разів водили на допити. У 1989 році став одним із засновників Народного руху України. 
 
Олекса Гірник 
 

interesu.info

 
Символ самопожертви в ім'я боротьби за незалежність. 
25 березня 1937 заарештований військовою жандармерією Польщі за членство в ОУН і пропаганду. Був засуджений на 5 років і 3 місяці. Під час німецько-польської війни у вересні 1939 року втік з ув'язнення. В цьому ж році був заарештований НКВС під час виконання завдання ОУН. У 1940 році повторно засуджений УНКВС у Станіславській області за "антирадянську пропаганду" на 8 років таборів. 20 січня 1978 приїхав до Києва, звідки попрямував до Канева, де знаходиться музей-заповідник Тараса Шевченка та його могила. 21 січня 1978 на оглядовому майданчику Чернечої гори вчинив самогубство, обливши себе бензином, підпалив себе і після цього вдарив себе ножем у груди. 
 
Микола Амосов 
 

cardiokiev.org

 
Епохальна особистість в історії української медицини. Вчений-медик. Автор новаторських методик в кардіології та торакальній хірургії, автор системного підходу до здоров'я (метод обмежень і навантажень), дискусійних робіт з геронтології, проблемам штучного інтелекту і раціонального планування суспільного життя (соціальної інженерії). 17 січня 1963 провів перше в СРСР протезування мітрального клапана серця. 
 
В'ячеслав Чорновіл 
 

tema.in.ua

 
Найяскравіший приклад людини, яка присвятила життя боротьбі за суверенітет України, він через трагічної події так і не сказав свого останнього слова в новій історії вже незалежної держави. Дисидент, журналіст і один із засновників Народного руху України. У листопаді 1967 був уперше засуджений на шість років в колонії суворого режиму за книгу про шістдесятників "Горе від розуму". Після дострокового звільнення з 1970 року видавав підпільний журнал "Український вісник", за що в 1972 році був засуджений вдруге – на шість років ув'язнення в колонії суворого режиму і три роки заслання. Покарання відбував у Мордовії та Якутії. У травні 1980 року в третій раз був заарештований і засланий на п'ять років до Якутії. Проте вже в 1983 році Чорновіл вийшов на волю, хоча і без права виїзду в Україну, куди він повернувся лише в 1985. У 1988 році створив Український Гельсінський союз. 
 
Василь Стус 
 

ogo.ua

 
Поет, не боявся радянського репресивного апарату. Дисидент, політв'язень. Активно протестував проти реставрації культу особи в СРСР. Відомі його листи в ЦК КПУ і КДБ, до Верховної ради УРСР, де він доводив шкідливість утиску демократії і прав людини. 12 січня 1972 був заарештований одночасно з низкою інших українських дисидентів. У вересні відбувся суд із звинуваченням – "антирадянська агітація і пропаганда". Відбувши п'ять років табірного ув'язнення в Мордовії і два роки заслання в Магаданській області, в вересні 1979 року повернувся до Києва, де продовжив свою діяльність. Виступав на захист «в'язнів совісті». На початку 1980 року його затримали вдруге, отримав 10 років примусових робіт і 5 років заслання. Помер 4 вересня 1985 після оголошеного 27 серпня голодування в карцері. 
 
Валерій Лобановський 
 

wikipedia.org

 
Видатний футболіст і тренер, завдяки якому Україна залишила яскраву сторінку в історії світового футболу. Протягом багатьох років очолював київське Динамо, з яким двічі вигравав Кубок володарів кубків. Тричі був наставником збірної СРСР, з якою став віце-чемпіоном Європи 1988. Головний тренер збірної України в 2000-2001 роках. Один з кращих тренерів в історії футболу, входить в список 50 кращих тренерів за останні 50 років (1959-2009) за версією World Soccer, а також в список кращих тренерів післявоєнного періоду за версією The Times. Посів 7-ий рядок у списку кращих тренерів в історії футболу за версією World Soccer і 8-у – за версією ESPN FC. 
 
Богдан Ступка 
 

telegraf.in.ua

 
 Дебютом в кінематографі був фільм "Білий птах з чорною ознакою", де він виконав роль українського націоналіста Ореста. Ступка був, здебільшого, драматичним актором, якому були підвладні будь-які образи і персонажі. Виконав близько 100 ролей на кіноекрані і більше 50-ти на театральній сцені. За свою кінокар'єру був удостоєний близько 15 кінонагород і призів. На нью-йоркській прем'єрі нового фільму Кіри Муратової "Два в одному" Ступку ставили в один ряд з Робертом Де Ніро, Аль Пачіно та Ентоні Хопкінсом, відзначаючи майстерність і багатогранність його акторської гри. 
 
Ніна Матвієнко 
 

telegraf.in.ua

 
Співаючий символ України. Співачка, солістка Українського народного хору ім. Г. Верьовки. Співпрацює також з вокальним тріо "Золоті ключі". В якості солістки хору перемогла на Всеукраїнському конкурсі "Молоді голоси" (1978), Всесоюзному телевізійному конкурсі "З піснею по житті" (1979), Всесвітньому конкурсі фольклорних пісень у Братиславі (1979), XII Всесвітньому фестивалі молоді і студентів у Москві (1985). У 1979 році вона стала заслуженою, а в 1985 році – народною артисткою України. З 1991 року є солісткою Національного ансамблю солістів "Київська Камерата". В репертуарі співачки багато народних пісень, серед яких обрядові, ліричні, гумористичні, пісні-балади, українські пісні XVII-XVIII століть. 
 
Леонід Каденюк 
 

artwork.com.ua

 
Перший космонавт незалежної України, льотчик-випробувач, генерал-майор ВПС України. Каденюк протягом 19 листопада – 5 грудня 1997 зробив короткотерміновий (15 діб 16 годин) космічний політ в якості спеціаліста з корисного навантаження на американському космічному кораблі-шатлі Колумбія (STS-87). 
 
Сергій Кульчицький 
 

zn.ua

 
Військовий, генерал-майор, колишній начальник Управління бойової та спеціальної підготовки Національної гвардії України. Командував десантно-штурмовим батальйоном морської піхоти НГУ. Загинув 29 травня 2014 під час збройного конфлікту на сході України в результаті падіння вертольота Мі-8, збитого терористами з ПЗРК поблизу гори Карачун. Похований на Личаківському кладовищі у Львові. Колеги відзначали мужність і героїзм Кульчицького у бойових діях під час проведення антитерористичної операції в Донбасі. 
 
Георгій Гонгадзе 
 

fakty.ua

 
На зорі становлення журналістики в незалежній Україні став символом боротьби за свободу слова. Журналіст, засновник і перший головний редактор одного з найпопулярніших українських інтернет-видань "Українська правда". Гонгадзе зник і був убитий в 2000 році. Обставини його смерті стали національним скандалом і приводом для протестів проти президента Леоніда Кучми. Під час касетного скандалу були опубліковані аудіозаписи, на яких Кучма, Володимир Литвин та інші високопосадовці нібито обговорюють необхідність змусити замовкнути Гонгадзе через його інтернет-статті про корупцію. 
 
Народ України 
 
 
Українці – народ героїв і народ-герой. Саме з народу України вийшли всі перераховані вище герої. Протягом століть українці боролися за свободу, свідченням цього було безліч повстань і визвольних війн. У новітній історії два найпотужніших протести не дозволили знову втратити незалежність. І в триваючої нині війні на Донбасі оновлена ​​українська армія відчайдушно бореться за майбутнє держави.
Джерело: Бліц-інфо