В Україні розпочалися ретельні перевірки бізнесу. З 5 жовтня 2018 року стартували заходи щодо детінізації сфери зайнятості
У спільних рейдах податківців, поліції, Держслужби з питань праці виявлятимуть підприємства, де співробітники працюють без офіційного оформлення або отримують зарплати в конвертах. Кабінет міністрів України затвердив старт перевірок з 5 жовтня в розпорядженні «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення».
До перевірок підключаться і місцеві органи виконавчої влади, Пенсійний фонд. Порушникам загрожують колосальні штрафи, до 300 тисяч гривень. Кого і за що каратимуть, розбиралася Politeka.
За місяць до початку застосування жорстких заходів роботодавців намагалися «по-хорошому» умовити привести свій штатний розклад у відповідність до законодавства. Для цього була проведена інформаційно-роз’яснювальна кампанія. Керівництво підприємств попереджали, які санкції на них чекають за нелегальних працівників і зарплати у конвертах.
Популярне: Масові перевірки та шалені штрафи: як каратимуть українців вже з жовтня
Ситуація з нелегальною зайнятістю в Україні катастрофічна. За даними Держстату, без офіційного оформлення працюють близько 4 мільйонів українців. У деяких регіонах мова йде не про проблему нелегальних трудових відносин, а про формування паралельної тіньової економіки.
Від проведення спільних рейдів податківців, поліції, чиновників і Держслужби з питань праці очікується два ефекту. По-перше, сподіваються скоротити тіньову зайнятість. По-друге, завдяки цим заходам будуть наповнюватися бюджети всіх рівнів – через збільшення податкових надходжень і сплату штрафів.
Згідно з соціологічними дослідженнями, проблема «чорної» зайнятості, коли люди працюють без офіційного оформлення, ще більше, ніж говорять чиновники. Близько 30% населення України працює «неформально». Найбільше таких працівників у сфері торгівлі, сільського господарства, авторемонту, будівництва.
Більш того, багато хто з тих, хто працює нелегально і не платить податки та інші обов’язкові виплати з зарплати, ще й стоять на біржі праці, отримуючи додатково допомогу з безробіття.