Німецькі та голландські журналісти вказують на причетність до трагедії 53-ї зенітно-ракетної бригади РФ. "Бук", яким, скоріше за все, і був збитий літак із 297 людьми на борту Пасажирський Boeing-777 Малайзійських авіаліній рейсу MH17, який збили 17 липня 2014 року в небі над Донеччиною проросійські бойовики і в якому загинули 297 людей, зазнав катастрофи від пострілу зенітно-ракетного комплексу "Бук М1".
Цю установку привезли із російського Курська. Про це свідчать дані розслідування, яке провела організація журналістських розслідувань "CORRECT!V", пише "Українська правда". Читайте також: Журналісти розшукали головного свідка пуску ракети "Бука", яка збила малайзійський Boeing За даними німецьких та голландських журналістів, на позиції, з яких обстріляли Boeing, "Бук" доправили бійці 53-ї зенітно-ракетної бригади з метою захисту російських танкових дивізій, які воювали на українській території без розпізнавальних знаків. У звіті Комісії з безпеки інфраструктури і транспорту Нідерландів вказується, що літак був вражений "безліччю об'єктів, що володіли високою енергією". Ці об'єкти вразили літак зверху і спереду на настільки високій швидкості і з такою силою, що розірвали судно на частини.
Експерт, ім'я якого не вказується в розслідуванні, заявляє:
"Жодних сумнівів, що рейс MH17 був збитий ракетою. І ця ракета була випущена з землі, а не зі штурмовика". "Якщо це була зенітна керована ракета, це міг бути тільки "Бук М1", вбивця літаків, розроблений у СРСР. У сільській місцевості України не встановлені системи ППО", – йдеться у розслідуванні.
У розслідуванні також зазначається, що версії причини катастрофи, озвучені Росією у відповідь на звинувачення у причетності до катастрофи – "рейс міг відхилитися від завданого маршруту та опинитися на відстані 3 км від українського штурмовика" та оприлюднені начебто знімки з бригадою "Бук" української армії неподалік від с.Зарощенське – не підтверджуються. Читайте також: 289 із 298 жертв авіакатастрофи Boeing 777 ідентифіковані Дані британської розвідувальної команди Bellingcat.com вказують на те, що у день катастрофи Boeing – 17 липня – машина "Бук" проїхала по донецькій дорозі №21, залишила Донецьк приблизно об 11-й ранку. "Її перевозять на вантажній платформі з білою кабіною.
Фотограф французького журналу Paris Match зробив знімок з рухомого автомобіля. Він був близько і відобразив бічну частину "Бука" – його ідентифікаційний номер та інші розпізнавальні знаки недбало зафарбовані. На вантажній платформі з "Буком" – номер телефону. Вона належить компанії з оренди машин в Донецьку. Власник компанії пізніше повідомив, що його машина була вкрадена в червні проросійськими сепаратистами", – йдеться у розслідуванні.
Автовоз з "Буком" продовжив свій шлях Донеччиною. У той же день він був знову зафіксований у Зугресі. Пізніше пішохід сфотографував його з заправної станції у Торезі. Вогнева установка комплексу "Бук" досягла Сніжного, де її зняли з платформи. На іншому фото -"Бук" з чотирма ракетами вже самостійно їде крізь Сніжне. Розслідувачі Bellingcat прийшли до висновку, що самохідна вогнева установка з ідентифікаційним номером "3*2", сфотографована у червні серед військового конвою, який прямував з Курська у напрямку українського кордону, – той самий "Бук", що був знятий Paris Match на Сході України. До конвою входив відряджений загін 53-ї зенітно-ракетної бригади, що базується у Курську. Наприкінці червня конвой в'їхав на територію України. "(Один) сержант 53-ї бригади був особливо активний у мережі, опублікувавши безліч фотографій свого загону на сторінці "ВКонтакте". Його ім'я – Іван Краснопрошин. Пізніше Краснопрошин та інші військові були "несподівано звільнені з армії", – зазначено у розслідуванні.
"Залишається мало сумнівів у тому, що 53-та російська бригада ППО з Курська зайняла позицію в Сніжному на Сході України в той фатальний день". За даними ЗМІ, сепаратисти встановили систему ППО на півночі Сніжного. Ця інформація відповідає і супутниковим знімкам, опублікованими посольством США у Києві. На питання розслідувачів, хто міг випустити ракету з "Бука", усі експерти, у тому числі і колишні солдати 53-ї бригади ППО в Курську – згодні, що сепаратисти не в силах використовувати "Бук". "Немає сумнівів, що наказ стріляти по MH17 дав російський офіцер", – підсумовують автори розслідування. Як зазначає військовий експерт, ім'я якого у розслідуванні не називають, "Бук М1" виявляє ціль з "активним радаром": він випромінює свій власний зондуючий сигнал і приймає його відбитим від мети.
При цьому радар "Бук" не може точно визначити тип літака-мішені – бойовий це літак чи пасажирський. "Притаманні радянським ППО технічні недоліки вже призводили до фатальних наслідків у минулому. У 2001 році помилковий запуск ракети "Бук" став причиною катастрофи: український морський флот помилково вразив російський цивільний літак під час військових навчань у Криму. Рада нацбезпеки і оборони України визнала, що літак було збито і вжила заходів: Україна законсервувала всі свої "Буки" на 10 років", – нагадують автори розслідування.
джерело: ТСН