Володимир Путін ввів нові санкції проти України. Сталося це на піку конфлікту двох країн по темі Томосу – автокефалії для української православної церкви.
Втім, навряд чи ситуація пов'язана тільки з церковним розбратом. Швидше, вона укладається в логіку посилення тиску на Київ перед низкою українських виборів.
Санкції на цей раз носять персональний характер і можуть застосовуватися до всіх українців, які мають бізнес або майно в Росії. Список осіб і фірм, які підпадають під обмеження, поки невідомий, але в уряді РФ вже заявили про сотні можливих претендентів.
Цікаво, що Москва вперше вводить проти Києва саме персональні санкції – попередні були галузевими і "макроекономічними". Чому Кремль вирішив змінити тактику і як це позначиться на Україні.
Що говориться в указі про санкції
Указ про "спеціальні економічні заходи" проти України з'явився на сайті Кремля 22 жовтня.
У його невеличкому тексті не вказані конкретні заходи впливу на українців – їх розробку Путін поклав на уряд. Ухвалою "чорного списку" прізвищ теж буде займатися відомство Дмитра Медведєва.
Та й скасовуватися обмеження будуть з подачі того ж уряду РФ. А сам указ буде діяти до тих пір, поки працюють аналогічні заходи проти росіян в Україні.
Таким чином, рішення Путіна вийшло рамковим. Воно тільки позвляет вводити персональні санкції, але в якому вигляді і проти кого – це залишається на розсуд чиновників. І дає вельми широкі можливості для застосування.
Удар по активах і вивезення грошей
На наступний день прем'єр-міністр Росії пролив певне світло на майбутні санкції.
За його словами, Росія може заборонити поставки ряду українських товарів – тепер уже не по галузям, а по конкретних постачальникам. Що ж стосується фізосіб, то їх в санкційних списках можуть бути сотні.
При цьому в Москві натякають, що обмеження будуть вводитися проти представників політичної еліти України та їх бізнес-партнерів. "Там буде багато досить відомих людей", – сказав Медведєв.
Російський прем'єр також перерахував плановані заходи впливу:
"Про що йде мова? Мова йде, по-перше, про блокування їхніх активів, які перебувають на території Російської Федерації, тобто заборону здійснювати з ними будь-які дії. По-друге, про заборону перерахування грошових коштів, які знаходяться в джерелах , розташованих на території РФ. тобто про заборону вивозу капіталу ", – сказав Медведєв, додавши, що має намір підписати рішення щодо санкцій найближчим часом.
Іншими словами, якщо Петро Порошенко потрапить в цей список санкцій, а потім раптом вирішить знову запустити свою Липецьку фабрику, то він вже не зможе вивести в Україну прибуток, як це він робив в попередні роки.
Удар по прихильниках НАТО і Томосу
Поки чиновники тільки готують списки, російські політики та експерти вже припускають, хто в них увійде.
Сенатор Валерій Васильєв заявив, що санкції торкнуться людей, які є прихильниками відділення української церкви і підтримують вступ до НАТО. Мова також піде про бізнесменів, близьких до Петра Порошенка і депутатах Верховної Ради, які брали антиросійські закони.
У самого Путіна теж підтвердили, що мова піде про окремі українських політиків.
"… Ми не вважаємо в даному випадку, скажімо так, своїм візаві з якихось рестрикції український народ. Український народ був і залишається братським народом для Росії, за винятком невдалих представників цього народу, які загрузли в ультранаціоналістичних настроях", – сказав прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков.
Чому такі санкції вводяться тільки зараз?
Головне питання до указу Путіна – чому він з'явився тільки в 2018 році. Адже Україна вводить подібні обмеження на адресу РФ, починаючи з 2014 року. Тільки за минулі весну і літо Порошенко кілька разів оновлював санкційні списки, куди вносив все нових громадян Росії, а також їх компанії – і навіть політичні партії, котрі засідають у Держдумі.
Та й "антиросійські закони" в Україні також приймалися чотири роки поспіль. Єдина нова реальність, яка передувала санкцій – це загроза другого розколу української церкви після недавніх рішень Константинопольського патріарха по Україні.
Цією версію озвучив близький до Кремля російський політолог Сергій Марков. На телеканалі "Росія 1" він заявив, що Порошенко нібито порушив якийсь договір з Путіним щодо недоторканності УПЦ МП в Україні.
"Свого часу Порошенко дав якісь таємні обіцянки нашому керівництву. Мовляв, він поки змушений американські накази виконувати, але коли американці підуть, він встановить мир. Зараз він перейшов" червону лінію ". Американці змусили його вчинити злочин проти православного народу і активно брати участь в церковному розколі. Тому я думаю, що санкції будуть спрямовані проти його команди, його друзів-олігархів ", – сказав Марков.
Чи справді український президент щось подібне обіцяв – не так уже й важливо. Адже зв'язок указу Путіна з кампанією проти УПЦ МП в Україні і без того очевидний.
Другий фактор, на тлі якого з'явилися санкції – це вибори президента України, які відбудуться в березні 2019 року (а.с. за ними восени повинні пройти парламентські).
Про те, в що в Росії з ними пов'язують певні надії прямим текстом заявляв Путін на Валдайській форумі кілька днів тому.
Популярне: “Тепер позбавити людей субсидії буде складніше”: Юрист пояснила, що дає українцям нова заборона
"Треба дочекатися, коли закінчиться внутрішньополітичний цикл, і я дуже розраховую, що вдасться з новим керівництвом країни вибудовувати хоч якісь відносини і про щось домовлятися. Ми до цього готові! Ми цього хочемо!" – сказав президент Росії.
Очевидно, що в цьому сенсі санкції покликані вплинути на позиції українського бізнесу, який працює з РФ і який навряд чи хоче проблем в сусідній країні. Що в теорії може скорегувати і передвиборні розклади в Україні.
Великі вітчизняні ФПГ як і раніше багато в чому залежні від поставок російських енергоносіїв і ринків збуту. А скандали про російських бізнес-коренях українських чиновників – включаючи самого президента – періодично стрясають інформпростір.
Через списку санкцій важіль Москва, теоретично, може впливати на позицію нашого олігархату. Даючи зрозуміти, що орієнтуватися в переддень виборів йому потрібно не тільки на позицію Банкової або Держдепу.
Чим загрожують санкції звичайним українцям
Медведєв, як ми пам'ятаємо, заявив, що в числі санкцій мова піде про "про заборону перерахування (в Україні) грошових коштів, що знаходяться в джерелах, розташованих на території Росії". Після цього він відразу уточнив, що мова йде про "заборону вивозу капіталу".
Якщо вірити уточнення, то єдиними потерпілими, пов'язаними з широкими масами в Україні, будуть "дочки" російських банків, які втратять можливості докапіталізації з боку своїх материнських структур. Причому не тільки фігурують в санкційних списках "Сбербанк Росії" і "Промінвестбанк", а й приватна "Альфа", злилася недавно з "Укрсоцбанком".
Також не зможуть виводити прибуток з Росії підприємства, що належать українським бізнесменам.
Однак заборона перерахування може торкнутися і іншої категорії засобів – переказів грошей українськими гастарбайтерами на Батьківщину. Незважаючи на те, що українські і російські власті заборонили більшість способів передачі грошей з України в Росію і навпаки, деякі з них (включаючи звичайні поштові перекази) ще діють. Але немає ніяких гарантій, що вони будуть діяти після того, як уряд Медведєва введе санкції.
І ось тоді настануть погані часи не тільки для самих заробітчан, яким доведеться робити вибір – чи то відмовлятися від роботи, то чи вивозити сім'ю на ПМЖ до Росії. Погані часи настануть і для всього валютного балансу країни.