Заступник глави делегації України в Тристоронній контактній групі з врегулювання ситуації на Донбасі Вітольд Фокін упевнений, що війна на Сході України почалася через мовне питання, а “мовний закон” нібито суперечить Конституції.
Про це він заявив в інтерв’ю “Українському радіо”. На його думку, українці хотіли б проводити ділові зустрічі та вести документацію російською.
“З чого починався конфлікт на Донбасі? Попередня влада пообіцяла людям, що будуть послаблення у використанні державної мови. Що їм буде дозволено проводити ділові зустрічі, вести документацію тощо російською мовою. Я не бачу в цьому нічого страшного”, – сказав він.
Одночасно Фокін припустив, що мовна політика чинної в Україні влади нібито “не збігається з думкою більшості людей”.
“Не зважаємо на думку Венеціанської комісії, думку міжнародного співтовариства, думку більшості людей. Згідно з офіційною статистикою, третина населення України розмовляє російською мовою. А якщо врахувати практику, то значна більшість розмовляє російською. Це добре чи погано? Я не вважаю, що це добре, але згадаймо, що українську мову гнобили протягом століть. І вже наївно вважати, що за якийсь рік, або два, або п’ять, або десять можна дати можливість мові бути затвердженою в суспільстві”, – впевнений він.
На зауваження про те, що в Україні вже діє закон про українську мову як єдину державну, Фокін зазначив, що його ухвалювали люди, а людям “властиво помилятися”. На його думку, закон “суперечить Конституції”.
Нагадаємо, раніше Фокін виступив з низкою скандальних ініціатив щодо Донбасу, які викликали обурення громадськості і багатьох політиків. Зокрема, він заявив про необхідність надати особливий статус всьому Донбасу, а не тільки окупувала районам. Також він висловився про можливий компроміс з РФ – Україна погоджується на загальну амністію на Донбасі, а Росія знімає вимогу про внесення особливого статусу в Конституцію. Крім того, він висловив згоду вести переговори з ватажками “Л/ДНР”, якщо буде відповідне доручення президента або Верховної Ради.
В результаті Фокін влучив у базу даних сайту “Миротворець”. Його звинуватили в участі в спробах легалізувати терористичні формування та запереченні російської агресії.
Крім того, після резонансних заяв його викликали на засідання комітету Верховної Ради з питань організації державної влади і місцевого самоврядування. Однак, політик відмовився від зустрічі, пославшись на зайнятість в ТКГ
18 вересня Фокін знову заговорив про амністію і заявив, що інакше на мир можна не розраховувати навіть у віддаленій перспективі.