Аналітики інвестиційного банку Morgan Stanley озвучили українцям неочікуване та тривожне попередження — вони звернули увагу на те, що отримання офіційним Києвом до кінця 2020 року навіть одного траншу МВФ у розмірі 0,7 млрд доларів виглядає сумнівним з урахуванням кількості поточних невирішених питань за програмою України з Фондом.
На переконання фахівців, цього може взагалі просто не статися. Окрім того, експерти наголошують, що плани команди очільника Кабміну Дениса Шмигаля профінансувати велику частину дефіциту у бюджеті-2021 за рахунок розміщення ОВДП занадто завищені і це підштовхує Україну до співпраці з МВФ. Про це інформує сайт Morgan Stanley.
За словами фахівців, складнощі з внутрішнім фінансуванням дефіциту можуть призвести до необхідності збільшення його зовнішнього фінансування в рази.
“Чиста емісія ОВДП на весь рік зажадає середньомісячної чистої емісії в 17 млрд грн, що набагато вище поточного рівня. З початку цього року чиста емісія ОВДП становила лише 31 млрд грн”, — наголошують в Morgan Stanley.
Екперти також звертають увагу на те, що термін обігу цих облігацій сильно впав, а частка нерезидентів на внутрішньому ринку запозичень продовжує скорочуватися.
“Така ситуація підвищує ймовірність зовнішнього фінансування, але поточна програма з МВФ уже йде з порушенням графіка ще до першого її перегляду. Morgan Stanley нагадує, що ця ситуація є типовою для України: п’ять попередніх програм із фондом були профінансовані лише на 40%”, — кажуть аналітики.
Окрім того, експрети наголошують, що цілком можливий ще один випуск єврооблігацій України у поточному році, але за наявності такої можливості на ринку. Не можна не згадати про те, що 14 вересня український уряд затвердив проєкт закону “Про Державний бюджет України на 2021 рік” і направив його на розгляд парламенту.
Після цього глава Мінфіну Сергій Марченко заявив, що співпраця з МВФ є обов’язковою для України у 2021 році, водночас він не володіє даними, що наступний транш МВФ може надійти у грудні 2020-го.
Раніше Зеленський пояснив, коли в Україні розпочнеться економічне відновлення.
“У другому кварталі ми мали спад економіки – як і всі інші країни. У нас було мінус 11,4% ВВП. Це час найбільших карантинних обмежень. Але вже до кінця року економічне відновлення стане відчутним і стійким. Уже другий місяць поспіль фіксуємо зростання експорту, що є дуже хорошим знаком. Зростають міжнародні резерви нашого Національного банку”, — наголосив Володимир Зеленський.