Світлана Тіхановська – про тиждень без Романа Бондаренка
«Минув тиждень з дня смерті Романа Бондаренко. Весь тиждень країна тужить. Весь тиждень режим намагається очорнити його ім’я, то називаючи цей злочин «звичайної битовуху», то заявляючи, ніби в крові Романа був алкоголь.
Коли один з медиків оприлюднив дані, які підтверджують, що ніякого алкоголю не було, прокуратура порушила справу проти нього. Журналістку, яка написала про це, затримали. Але справу за фактом вбивства досі не заведено.
Тіло Романа віддавали родині. Генпрокуратурі вистачало нахабства заявляти, ніби ніхто з родичів не зв’язувався з ними. За сім’єю вбитого встановили стеження. У все це складно повірити, але це та Білорусь, в якій ми будемо жити, якщо не дамо їм відсіч.
О 12:00 Білорусь замовкла на хвилину, але більше мовчати ми не станемо. Ми продовжимо вимагати міжнародного суду, щоб зупинити беззаконня. Не в наших силах повернути Романа, але в наших – зробити так, щоб подібні злочини ніколи не повторювалися ».
У свою чергу, суспільство завмерло в очікуванні новин про те, як розслідується вбивство Романа Бондаренко.
Тим більше, що фактів, які допомагають встановити істину, громадяни в допомогу слідству зібрали чимало. Тут тобі фото- і відеоматеріали, і навіть запис розмови між учасниками нападу, яка цілком може виявитися реальною.
І ось перші результати.
Генпрокуратура повідомила про порушення кримінальної справи … ні-ні, не за фактом вбивства Романа Бондаренко – його досі немає, – а щодо лікаря ЛШМД за «розголошення таємниці».
Відомо також, що затримана журналістка Катерина Борисевич, що готувала матеріал.
– Діючи умисно, без службової необхідності, підозрюваний вступив в злочинну змову з представником інтернет-ресурсу (tut.by), якому повідомив відомості про результати медичного огляду Романа Бондаренко. Тим самим він розголосив лікарську таємницю, при цьому надав недостовірну інформацію, – йдеться в заяві Генпрокуратури.
Там вважають, що «діяння названих осіб спричинили за собою тяжкі наслідки, що виявилися в підвищенні напруженості в суспільстві, створення атмосфери недовіри до компетентних державних органів, спонуканні громадян до агресії і протиправних дій».
Ви серйозно? Тобто, це лікар винен в тому, що в суспільстві після вбивства людини «підвищилася напруженість», а ніяк не ті, хто вбив цю людину або віддав наказ на його нейтралізацію? Але це все, звичайно, в нашій ситуації питання риторичні.
Давайте хоча б розберемося, що ж наші «доблесні органи» мали на увазі під «розголошенням таємниці», яка до того ж стала «недостовірною». Судячи з усього, мова йде про алкогольне спяніння Романа Бондаренка, про яке навперебій твердить влади і яке при цьому спростовують лікарі, надавши виписку медобстеження.
Казус в тому, що неможливо одночасно «розголосити таємницю» і при цьому «надати недостовірну інформацію». Тобто, якщо сказане неправда, то значить це ніяка не таємниця, і відповідно немає приводу порушувати кримінальну справу за «розголошення». Якщо ж навпаки, то що тоді робити з тими, хто свідомо вводить громадськість в оману, маючи на руках всі докази зворотного?
Як би там не було, складається враження, що хтось явно перестарався в формулюваннях, бажаючи покарати за все і відразу.
Тому що з логікою явно виявилися великі проблеми. Хоча про що це я? Можна подумати, з совістю тут все в порядку.