Володимир Зеленський скасував укази про призначення суддів Конституційного Суду Олександра Тупицького та Олександра Касмініна. Обох працівників Феміди призначав на посади ще президент-втікач Віктор Янукович.
Представник президента в КСУ Федір Веніславський вважає, що Тупицький та Касмінін не мають жодних можливостей впливати на діяльність Суду. Як він зазначив, юридичних підстав для скасування указу Зеленського немає.
Поновитися на посаді судді можуть через Верховний суд. Фахівці вважають, що зараз ситуація складна, адже такий шлях є від початку сумнівним. Рішення президента може навіть не мати наслідків.
За словами експертки Центру політико-правових реформ Юлії Кириченко, акти про призначення на посаду мають індивідуальний характер і втрачають чинність після призначення особи.
Судді КСУ отримують повноваження не після призначення, указу, постанови парламенту чи з’їзду суддів, а з моменту складання присяги на спеціальному засіданні,– розповіла Кириченко.
На думку фахівців, такий указ глави держави фактично нічого не скасовує. Водночас президент виходить за межі своїх повноважень, відправляючи суддів КСУ у відставку. Усе через те, що перелік умов звільнення прописаний у Конституції.
Ексголова КСУ Станіслав Шевчук переконаний, що ситуація є юридично непростою. Однак він вважає, що Зеленський, як гарант Конституції, цілком міг так вчинити.
На думку Шевчука, Тупицький та Касмінін самі дали привід це зробити та спровокували ситуацію своїми одіозними рішеннями.
“Указ, звичайно, дискусійний, але згадаймо рішення КСУ про визнання неконституційним указу президента щодо директора НАБУ Артема Ситника. Сам Суд, а точніше Тупицький з його оточенням, заклали такий дискусійний тренд”, – заявив Шевчук.
Якщо зараз оголосять конкурс на ці 2 посади за квотою президента, то позитивні зміни у КСУ є малоймовірними без чітко прописаного прозорого конкурсу за участю громадськості й міжнародних експертів.