Увечері 16 липня президент США Джо Байден та канцлер Німеччини Ангела Меркель підписали у Вашингтоні спільну декларацію. До яких наслідків призведе цей документ для України, розповів заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький, передає ASPI news.
“Для України там нічого втішного. Це загальна декларація на наступні роки, скерована більше проти явних планів президента РФ Володимира Путіна на перекроювання світової геополітики”, – зазначив політтехнолог.
Попри те, що серйозно зацікавити Меркель китайською загрозою у президента США, ймовірно, не вийшло, на підсумковій пресконференції Байден ще раз підкреслив, що Америка “буде захищати демократичні принципи й загальні права людини від загрози, що походять від Китаю”.
Очевидно, що розв’язувати проблему російського газогону “Північний потік-2” американці будуть вже з новим канцлером Німеччини після виборів до Бундестагу через два місяці. Принаймні Байден заявив лише про “вивчення питання про посилення чи послаблення енергетичної безпеки Європи внаслідок завершення будівництва “ПП-2”.
Про майбутні втрати України від запуску “ПП-2” чогось конкретного сказано не було. За словами Меркель: “Ми будемо активно діяти, якщо Росія не буде поважати право України, яке вона має як транзитна країна”.
“Але ж формула: “Україна має право на транзит” не дорівнює: “РФ зобов’язана здійснювати транзит через Україну”. Тим не менш, там, де інтереси України напряму залучені до американських стратегічних планів, майбутні дії на нашу користь навіть записали до декларації. В тій частині, де йдеться про зобов’язання США та Німеччини обороняти право нації вільно визначати своє політичне майбутнє, без втручання зовнішніх сил”, – зазначив Голобуцький.
Також підписанти “Вашингтонської декларації” зобов’язалися протистояти спробам розподілу світу на зони впливу.
“Таким чином стаття Путіна про “братерство росіян та українців”, а фактично – заява про територіальні претензії до України – не пройшла повз увагу. Тому США в декларації заявили, що не допустять вписування України до якоїсь “зони історичних інтересів” Росії. ФРН, підписавши цю декларацію, згодився на співучасть в обмеженні апетитів Путіна”, – підкреслив Голобуцький.
Експерт вважає, за підсумками зустрічі Байдена та Меркель можна зробити висновок, що Україна залишається об’єктом міжнародної політики та стратегічних планів США. Звичайно проблеми Києва не цікаві ані ЄС, ані США, проте для Америки наша країна є ефективним інструментом впливу на ситуацію в Європі.
“Байден теоретично готовий збільшити активність США в Україні. Втім, американці поки поставили співпрацю на паузу. Можливо, масштабна американська допомога буде відкладена до зміни українського керівництва, яке буде хоча б менше залежати від окремих олігархів”, – підсумував Голобуцький.
В свою чергу, Президент Байден підкреслив, що він стурбований рішенням Німеччини будувати газопровід.
За його словами, рішення не запроваджувати санкції проти основних учасників було викликане тим, що будівництво газопроводу було близьке до завершення. Відмова президента від запровадження санкцій був зустрінута практично одностайною критикою і з боку політиків-демократів, і з боку республіканців, які вважають, що пуск «Північного потоку-2» дозволить Кремлю позбавити Україну доходів від транзиту природного газу через її територію.