Глава представництва НАТО в Україні Александер Вінніков заявив, що в Північноатлантичному договорі немає такої норми, яка не дозволяла б вступ країни під час війни на її території.
Про це він сказав в особистому інтерв’ю для видання «Європейська правда».
“У Вашингтонському договорі НАТО немає такої норми. Втім, врешті решт союзники мають бути переконані, що вступ нового члена посилить безпеку Альянсу. Саме тому це рішення ухвалюється колективно” – за ствердженням дипломата.
Він також наголосив, що в Альянсі зацікавлені в тому, щоби агресивні дії РФ лишалися червоною лінією для НАТО.
Крім того, посол розповів, як НАТО може допомогти Україні відновити територіальну цілісність та контроль над територіальними водами.
“Що стосується практичних кроків – після російської агресії ми суттєво наростили присутність у Чорному морі. Більше кораблів, більше польотів літаків, сили НАТО розміщені у Румунії, кораблі НАТО заходять до українських портів, ми проводимо спільні навчання.
Цьогорічний Sea Breeze – найбільший в історії, в ньому взяли участь понад 30 країн. Все це – чіткі, конкретні кроки солідарності та підтримки, які ми плануємо продовжувати” – сказав Вінніков.
Варто нагадати ще й про те, що президентка Естонії Керсті Кальюлайд вважає, що Україна не зможе стати членом НАТО, доки не поверне всі окуповані території.
Раніше у власному інтерв’ю вона зазначила:
“Естонія підтримує ПДЧ та зближення України з НАТО, але неясно, коли це стане можливим. Потрібно спершу дочекатися повороту історії”, – повідомила Керсті Кальюлайд.
На уточнююче запитання про те, чи є відновлення контролю над всією територією передумовою вступу України до НАТО, вона відповіла ствердно: “Абсолютно! Потрібно вирішення (конфлікту).Сподіваюся, через переговори. Рано чи пізно”.
Зазначимо, інтерв’ю відбулося після саміту “Кримської платформи”.
Керсті Кальюлайд також висловила думку, що в України, Молдови та Грузії попереду ще “з 20 років роботи” для того, щоб бути готовими до членства в ЄС.
“Я би хотіла, щоби Євросоюз був сміливішим у питанні розширення. Потрібне якесь рішення для Східних партнерів: чи ми пропонуємо їм повноцінне членство, чи створюємо новий формат для трьох держав, які мають амбіції (України, Молдови, Грузії)”, – зазначила Керсті Кальюлайд.
“Вступ до ЄС має купу умов. І, відверто, жодна з ваших держав не виконує критерії членства. Вам знадобиться з 20 років роботи, доки ви дійдете цієї готовності… Всі три країни мають проблеми з судами. Ви не підходите під вимоги членства в ЄС!” – наголосила Кальюлайд.
За її словами, Україні, Молдові та Грузії можливо допоміг би на євроінтеграційному шляху певний проміжний етап, а їхні економіки вже й зараз інтегруються з економікою ЄС.
“Ми готові допомагати цим змінам, але роботу виконувати вам. І це важка робота”, – підкреслила президентка Естонії.