Українська сторона під час візиту до Вашингтона обговорювала різні варіанти купівлі чи отримання технологій для зміцнення протиповітряної і протиракетної оборони.
Про це заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба на онлайн-брифінгу.
«В США ми дійсно порушували питання, якими чином Америка може допомогти Україні зміцнити нашу протиповітряну і протиракетну оборону. У зв’язку з цим обговорювалися різні варіанти технологій, які Україна може отримати або купити у США чи за їхнього сприяння», – сказав Кулеба у відповідь на запитання, чи є реальним шанс отримати системи ПРО “Залізний купол” (Iron Dome).
Він також запевнив, що питання зміцнення обороноздатності України постійно перебуває на порядку денному української влади.
Нагадаємо, аконопроєкт Палати представників Конгресу США передбачає збільшення військової допомоги України шляхом передачі нових систем озброєння, включаючи потенційну відправку системи ПРО “Залізний купол” (Iron Dome).
Зазначимо, що під час візиту Зеленського до США наприкінці серпня був підписаний документ Про Спільну заяву щодо стратегічного партнерства України і США. Це дуже змістовний і комплексний документ, який охоплює всі основні напрями двосторонньої стратегічної співпраці. Зазначив політолог Володимир Фесенко.
Сам факт такої спільної заяви з достатньо конкретним змістом вже є одним з вагомих результатів візиту Президента Зеленського до США. Але одночасно це і програма співпраці України і США на найближче майбутнє.
І сам текст заяви, і рішення про відновлення роботи Комісії стратегічного партнерства, яка не працювала три роки (ще з часів Трампа) свідчать про спільний інтерес двох країн у розвитку стратегічного партнерства. До речі, відзначу, що до відновлення роботи цієї Комісії українські і деякі американські експерти закликали (в першу чергу американську сторону) задовго до початку візиту Президента Зеленського до США.
По структурі Заяви очевидною є пріоритетність окремих напрямів співпраці.
Пріоритет номер один – безпека та оборона, і особливо протидія російській агресії. Визначені конкретні напрями і форми співпраці у цій сфері. Зафіксована підтримка Кримської платформи. Дехто незадоволений, що немає згадки про ПДЧ. А що, після 2008 р. про це згадували в якихось спільних документах з США? Вже добре, що українська сторона почала про це нагадувати нашим західним партнерам. Але наївно очікувати, що все зміниться одномоментно. За ПДЧ доведеться поборотися, і в першу чергу – в Європі.
Вже традиційно для США одним з головних пріоритетів є демократія, правосуддя та права людини, особливо реформування судової системи та боротьба з корупцією. І тут сформульовані конкретні позиції по збереженню незалежності і впливу антикорупційних інституцій.
Третій ключовий пріоритет – енергетична безпека і клімат. Зафіксована необхідність протидії негативним впливам «Північного потоку-2». Зроблено це за наполяганням української сторони, але і Адміністрація Байдена була змушена з цим погодитись, оскільки отримала шалену порцію критики в США з цього приводу. Знов-таки є незадоволення, що Байден не відмовився від своєї позиції щодо «Північного потоку-2». Але було б вкрай наївно очікувати цього вже зараз, коли лише два місяці тому була узгоджена спільна позиція Байдена і Меркель з цього приводу. Також зазначу, що у цьому розділі Заяви обидві сторони формулюють свою співпрацю у контексті глобального порядку денного (декарбонізація, тощо).
Ще два пріоритетних напрями співпраці – економічне зростання, а також протидія пандемії та гуманітарна допомога.