Генеральний секретар Організації Північноатлантичного договору (НАТО) Єнс Столтенберг сподівається, що вторгнення Російської Федерації в Україну не відбудеться, але відзначає необхідність готуватися до найгіршого сценарію.
Про це він сказав під час пресконференції в рамках дводенного засідання міністрів закордонних справ країн-членів НАТО у Ризі.
“Немає упевненості або чіткості стосовно конкретних намірів Росії, які можуть насправді еволюціонувати і змінитися. Тож, річ у тому, що ви можете обговорювати імовірність вторгнення на рівні 20% або 80%, але це не має значення. Ми повинні бути готовими до найгіршого”, – наголосив Столтенберг.
Генсек НАТО додав, що Росії варто передати меседж про те, що вона не повинна здійснювати чергове вторгнення в Україну.
“Вона (Росія – ред.) це зробила раніше і продовжує підтримувати сепаратистів на Донбасі. Ми повинні стримувати та надіслати сигнал, аби вона не робила цього знову”, – сказав Столтенберг.
Крім того, він заявив, що Альянс підтримує право України на самооборону, підготовку і зміцнення Збройних сил.
“Це підвищує поріг для Росії щодо ведення воєнних агресивних дій проти України. Зміцнення Збройних сил України – це засіб допомоги, щоб здійснювати суверенне право для самооборони. Це право кожної суверенної держави”, – підкреслив Столтенберг.
Як раніше повідомлялось, видання Washington Post, посилаючись на заяви своїх анонімних джерел, написало, що останнім часом Росія відновила нарощування військової сили на кордоні з Україною. Крім того, у соцмережах стали з’являтися відеоролики з ешелонами військової техніки, зокрема танками і ракетами, які перевозять в південні й західні регіони Росії. За даними видання, у США і Європі на це звернули увагу останніми тижнями – після завершення російсько-білоруських військових навчань “Захід-2021”.
На це зреагував Держсекретар США Ентоні Блінкен і закликав Москву відвести війська від кордону з Україною.
Про це він заявив на зустрічі з Сергієм Лавровим, очільником МЗС Росії, повідомляє Держдепартамент США. Блінкен закликав РФ дотримуватися Мінських домовленостей і режиму припинення вогню на Донбасі.
Ентоні Блінкен підкреслив, що найкращий шлях у вирішенні цього питання — це дипломатія у поєднанні з реалізацією Мінських домовленостей.
Як ідеться у повідомленні Держдепу, Блінкен під час зустрічі “дав зрозуміти”, що якщо Москва “обере шлях військової ескалації”, США та їхні союзники змусять її за це “заплатити суттєву ціну”.
Блінкен окрім того сказав Лаврову, що Вашингтон хоче запобігти загостренню конфлікту між Росією та Україною. Якщо Москва все ж піде на конфлікт, на неї чекають санкції.
Сергій Лавров у своїх виступах у Стокгольмі в звичній манері знову звинуватив НАТО в ігноруванні російських інтересів, а також у наданні військової підтримки Україні.
“Повертається кошмарний сценарій військового протистояння […] Відбувається військове накачування України […] Військову інфраструктуру альянсу безвідповідально наближають до російських кордонів, у Румунії та Польщі розгорнуті системи протиракетної оборони, які можуть бути використані як ударні комплекси. Ось-ось на території Європи можуть з’явитися американські ракети середньої дальності”, – цитує Лаврова ТАСС.