под міліція

Глава Податкової міліції Володимир Хоменко вирішив повернути на порядок денний створення Служби фінансових розслідувань на базі свого відомства, підігнавши концепцію реформи під вимоги громадськості.


Ще в червні заступник голови Державної фіскальної служби і глава податкової міліції Володимир Хоменко презентував концепцію нового контролюючого органу – Служби фінансових розслідувань. Орган повинен був об'єднати податкову міліцію, Держфінінспекцію, управління по боротьбі з економічними злочинами МВС, частина УБОЗу та управління економічної контррозвідки СБУ. Його основними функціями визначалися агентурно-оперативна, слідча і контрольно-перевіряюча.

Однак поданий до парламенту законопроект №4449а вже в серпні був розкритикований громадськістю та комітетом з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Зокрема, комітет назвав створювану службу "монстром, який готувався ще старою владою, щоб контролювати фінансові потоки".

27 листопада проект був відкликаний для доопрацювання і зараз з'явився в новій редакції, над якою разом з Хоменко працювали фахівці з 9 західних країн. За словами головного податкового міліціонера, після обговорення з бізнесом документ знову буде поданий в Раду.

Дерегуляція і оптимізація

Свою ініціативу замглави ГФС позиціонує, насамперед, як інструмент дерегуляції.

"Ніхто не стане сперечатися, що один (орган) це краще, ніж чотири, – сказав він. – Податкова міліція себе зжила і має бути ліквідована. Але знищити один орган і не створити іншого – не вийде, тому що проблеми залишилися – половина економіки знаходиться в тіні ".

Варто відзначити, що з цим ніхто не сперечався і півроку тому. Бізнес в загальній масі позитивно оцінив ідею об'єднання кількох контролюючих органів – коли підприємство перевіряє один орган за іншим, по одним і тим же питанням – це нездорова ситуація. Питання стосувалися деталей, і частина претензій була врахована.

Хоменко запевняє, що зі створенням Служби фінансових розслідувань кількість борців з економічними злочинами істотно зменшиться. Сьогодні у відповідних підрозділах боротьбою з економічною злочинністю займаються близько 25 тис. людей, утримування яких бюджету обходиться приблизно 2 млрд гривень на рік. При цьому для ефективного забезпечення діяльності СФР достатньо буде 5-8 тис. Чоловік і 1 млрд гривень. Одним із шляхів скорочення чисельності співробітників замголови ГФС називає спрощення структури.

"Структура може бути простішою. Зараз над одним опером – 4 начальника, і відповідає цей опер перед усіма. А якщо десь в цьому ланцюжку хтось про щось домовився, він навіть не знає, на якому етапі його зробили крайнім" , – пояснює він. Тому в проекті – скорочення кількості цих "проміжних ланок".

Нове у функціях СФР

Основним каменем спотикання стало об'єднання функцій фінансового контролю та фінансових розслідувань. Податківці пішли на поступки і відмовилися від контрольно-перевірної функції.

"Одна з вимог – щоб силовий орган не мав функцій контрольно-перевіркової роботи. Тобто, щоб міліція не могла сама організовувати перевірки бізнесу. Сьогодні монстр – це ГФС і податкова міліція. Вони можуть організувати перевірку із застосуванням контрольно-перевіряючих органів, вести оперативно розшукової діяльність і досудове слідство. Ці функції потрібно розділити ", – говорить Хоменко.

Крім того, у новому варіанті законопроекту СФР вже не претендує на функції Держфінінспекції. Мотивується відмову тим, що, крім боротьби з пограбуванням держбюджету, у неї є інші важливі функції. Хоча, за великим рахунком, завдання Фінінспекція – наглядати за ефективним витрачанням державних коштів в ході держзакупівель або діяльності підприємств, які в тій чи іншій мірі підконтрольні державі. Очевидно, що держзакупівлі і держпідприємства – це величезна чорна діра і генератор збитків, ні з чим держава не справлялося так кепсько, як з керуванням своїм майном. Вже цього факту достатньо, щоб 10 тис. співробітників цієї структури розпустити. Тим більше, що аудит держпідприємств прем'єр-міністр Яценюк давно погрожував передати приватним західним структурам.

Місце СФР в структурі правоохоронних органів

Поки немає чіткого бачення, хто кого призначає і хто за що відповідає. Об'єднавши в собі частину функцій ГФС, МВС і СБУ, фінансова поліція повинна, по ідеї, стати незалежним органом. Передбачається, що вона буде підпорядковуватися безпосередньо Кабінету Міністрів і звітувати перед Верховною Радою. Проти такого рішення очікувано виступило МВС. Більш того, в серпні минулого року Володимир Євдокимов, тоді ще перший зам Авакова, пропонував перевести СФР в структуру МВС, що, за його словами, дозволило б "зав'язати весь ланцюжок злочину на одному відомстві".

Не менш очікувано, що Хоменко проти – СФР повинна бути самостійним органом, а в міліції і так багато завдань, що погано впливає на ефективність. Зараз ситуація змінюється в самому МВС: відомство планують кардинально реформувати, і на цьому етапі важливо чітко розділити підслідність – хто за що відповідає. Те ж саме відноситься до Державної служби розслідувань і антикорупційному бюро, які зараз в процесі створення.

"Всі ці обставини повинні стикуватися, зараз ми шукаємо місце для СФР в цій системі", – говорить Хоменко.

Контроль та відповідальність

Враховуючи таку незалежність фінансової поліції і негативну репутацію перевіряючих органів, багатьох насторожував питання контролю та відповідальності. У новому законопроекті функцію контролю за правомірністю діяльності СФР пропонується покласти на Громадська рада, в роботі якого зможе брати участь бізнес. Рада отримує право подавати пропозиції, що стосуються законодавства, і раз на квартал – змушувати керівника СФР звітувати перед парламентом. Всі інші інформаційно-просвітницькі функції ради, прописані в законі, і так доступні будь-якому експертному об'єднання.

У попередньому варіанті концепції був передбачений прокурорський контроль, але абсолютно упускати питання відповідальності співробітників за неправомірні дії. Цей момент також пообіцяли врахувати.

"Оскільки неправомірні дії співробітників можуть завдати істотної шкоди майну та порушити права перевіряються, то розглядається питання про впровадження, крім адміністративної та дисциплінарної, ще й матеріальної відповідальності власне співробітника за таку шкоду", – запевнив Хоменко.

Це означає, що, як мінімум, теоретично, за неправомірне блокування роботи підприємства начальник відділу СФР відповідатиме гаманцем.

Узгодження нарахованих сум

Одне з врахованих вимог бізнесу – це узгодження в адміністративному порядку нарахувань до реєстрації кримінального провадження та досудового слідства.

"В принципі, ми відмовилися від практики, коли кримінальне провадження реєструється до узгодження нарахованих сум", – запевняє Хоменко.

Дмитро Гарний, партнер Київського центру підтримки і розвитку бізнесу, підтверджує, що, дійсно, податкова міліція в останні півроку погоджує суми повідомлень-рішень, а кримінальне провадження відкривається тільки після. Це стало серйозним кроком, завдяки якому і держава отримує кошти в бюджет, і підприємство може продовжувати роботу, і поле для корупції звужується (але не настільки, щоб не можна було домовитися).

Однак, в ході засідання комітету з питань податкової політики нардеп Андрій Журжий заявив, що випадки, коли така політика податкової міліції порушується, все ще відбуваються. За його словами, причина в тому, що немає офіційного листа-розпорядження, яке дозволило б захистити бізнес.

Методи і підходи

Головне, що обіцяє бізнесу податкова міліція – це зміна методів і підходів до перевірок. Перш за все, це торкнеться вибору об'єкта для перевірки. Тепер він буде відбуватися не вручну, а на підставі економічного аналізу.

"Оперативно-розшукові заходи будуть проводитися без заходу на юрособу, і тільки якщо будуть виявлені явні ознаки скоєння злочину, справа буде реєструватися і за поданням слідчого органами ГФС або Держфінінспекції буде проводитися перевірка", – розповідає Хоменко.

Він упевнений, що новий підхід дозволить припинити безсистемні перевірки, які ходять один за одним і створюють грунт для корупції.

Як звичайно, податківці декларують прагнення "звести до мінімуму суб'єктивний фактор і автоматизувати систему". Але при цьому із законопроекту не пропала норма, яка дає право вимагати "належним чином засвідчені копії документів", а це створює юридичні підстави для КАМАЗів з документами, хоча Хоменко обіцяє від цього йти. Повірити у щирість намірів можна буде, коли всі документи можна буде подавати в електронному вигляді, а ця печерна норма із законопроекту буде виключена.

За словами Хоменка, вже відбувається поступовий перехід від кількісних показників до якісних.

"Завдяки створеної торік оперативній групі з викриття та припинення найбільш резонансних схем ухилення від сплати ПДВ посилена аналітична складова в роботі податкової міліції, при цьому увага сконцентрована на виявленні і розслідуванні серйозних злочинів. Сьогодні наповнення бюджету має відбуватися не за рахунок тиску на бізнес, а за рахунок викриття фінансових угод і спрямування коштів від виявлених злочинів у бюджет ", – обіцяє він.

Нардепи-члени комітету з питань податкової політики рекомендували податківцям переглянути підхід більш радикально і не зациклюватися на схемах ПДВ.

"Вам потрібен аналітичний центр, а не бігати за парою сотень тисяч гривень. Нормальним фахівцям досить подивитися на звітність, щоб побачити схему", – звернувся до Хоменко депутат БПП Михайло Кобцев.

 

Кобцева підтримала колега по комітету Ніна Южаніна: "Податкові міліціонери повинні бути іншого рівня. Взявши в руки баланс, вони повинні розуміти схеми не із податкових кредитів, а як ховається прибуток за кордоном. Що ви тупцюєте з ПДВ як першокласники? Де податок на прибуток? ".

Як бонус відзначимо, що при заявці на бюджетну оптимізацію із законопроекту Хоменко так і не пропали норми про створення відомчих оздоровчих закладів, баз відпочинку і "установ соціально-культурного призначення".

Як би там не було, презентований законопроект ще в процесі доопрацювання. Поки що Податкова міліція тільки починає "рекламну кампанію", за результатами якої документ може змінитися.

Джерело: Корупція.інфо