Росія не залишає спроб втягнути Білорусь у відкриту війну з Україною. 11 березня були провокації, які могли дозволити це зробити.
Лукашенко, безумовно, усвідомлює небезпеку втягування Білорусі у пряму війну.
Керівник Центру правового аналізу та дослідження політичних ризиків, адвокат Михайло Дяденко вважає, що Лукашенко уже шкодує, що дозволив РФ нападати на Україну з території Білорусі (пускати по Україні ракети, робити вильоти авіації).
“Путін йому, як і Китаю, обіцяв бліцкриг. Що Україна здасться фактично без опору. Що це буде швидка операція, яка не призведе до особливих іміджевих, політичних та економічних втрат. Але, як ми бачимо, внаслідок героїзму ЗСУ та всього українського народу ситуація пішла зовсім за іншим сценарієм”, – пояснює Дяденко для порталу “Коментарі”.
На думку експерта, для Білорусі важливо максимально наскільки можливо в умовах її підконтрольності РФ зберігати хоча б умовний нейтралітет. Чи не нападати на Україну відкрито.
“Справа не лише у санкціях, які тоді просто поховають Білорусь (поки що вони не такі жорсткі, як проти РФ). Справа ще й у тому, що Лукашенко не має впевненості, що білоруські військові готові йти проти українців. Думаю, він має розуміння, що перші ж жертви (а вони точно будуть – Україна вже попередила, що готова зустрічати загарбників, які йдуть з Білорусі, вогнем прямо на кордоні) не розхитають ситуацію всередині самої Білорусі. Що білоруський народ не повстане проти цієї війни загалом і Лукашенка зокрема, – наголошує Михайло Дяденко. — В умовах, коли РФ зайнята війною в Україні, а Лукашенко ослаблений, деякі політичні протести, соціальний вибух можуть змінити його режим. У цій складній ситуації для Лукашенка максимально розумне рішення – всіляко уникати втягування Білорусі у пряме зіткнення з українською армією”.
Путін вимагає від Лукашенка участі білоруських військ у цій війні, – вважає політексперт, кандидат політичних наук Олександр Палій.
“Лукашенко створює для цього можливості. Відбувається ротація у п’ятьох батальйонних групах, які стояли біля білорусько-українського кордону. Усі бачили і все розуміють. У тому числі – у ракурсі російських атак на Україну з боку Білорусі. Зараз Лукашенко, схоже, вирішив їх забрати з переднього краю, замінивши іншими. Не виключено, що буде призначено нових офіцерів, можливо, росіян”, – зазначає Олександр Палій.
Можливість втягування Білорусі у війну зберігається.
“Щоправда, це може закінчитися втечею білоруських солдатів, великими жертвами в їхніх лавах. Але Лукашенко не має жодних інтересів, крім особистих. І якщо Путін серйозно натискатиме на нього, він кине білоруські війська в атаку на українські кордони, – прогнозує експерт. — Йому начхати на свій народ. Стримує, можливо, лише розуміння, що й він втягується у цю війну, його будь-якої миті можуть прибрати. Як білоруси, так і росіяни”.