Верховний представник ЄС із питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель переконаний, що Європейський Союз має взяти на себе більше відповідальності за власну безпеку, посилити партнерство з НАТО, витрачати більше коштів на оборону й спільно закуповувати зброю.
Таку думку він висловив у блозі, розміщеному на офіційній сторінці дипломатичної служби ЄС.
«Війна росії проти України радикально змінює геополітичний ландшафт і ставить під загрозу нашу безпеку, – зазначив він. – У цих нових умовах порядок денний ЄС у галузі безпеки і оборони ніколи не була настільки актуальним, як сьогодні. Нам потрібно, щоб держави-члени виконували всі свої обов’язки як у рамках ЄС, так і в рамках НАТО».
За словами Борреля, необхідно вивести стратегічне партнерство з НАТО на новий рівень і «показати, як ЄС може взяти на себе велику відповідальність за власну безпеку».
Євросоюзові потрібно більше сил, які швидко розгортаються і взаємодіють між собою, готових протистояти всьому спектрові загроз і ризиків, зазначив він. Це означає, що європейці повинні витрачати більше на оборону, і передусім витрачати ефективніше, тобто спільно.
Одним з актуальних прикладів є поповнення запасів, які зменшилися через поставки військової техніки в Україну, зазначив він.
«Спільне придбання можливостей не тільки служить порядку денному ЄС в галузі безпеки та оборони, й необхідно союзникам з НАТО для захисту Європи від загроз з боку росії», – додав він.
Також важливою є «необхідність продемонструвати нашу готовність використовувати» оборонні можливості, вважає Боррель.
Він також підкреслив важливість засвоєння уроків щодо зовнішніх загроз.
«Швидкість, із якою змінюється світ, часто перевищує наші можливості впоратися з цим, – зазначив європейський дипломат. – Нам потрібно стати більш гнучкими й мати потужний потенціал для використання засвоєних уроків, у тому числі в галузі безпеки та оборони».
Загальний сенс зрозумілий, підсумував він: у небезпечному світі європейці повинні взяти на себе свою стратегічну відповідальність, як у ЄС, так і в НАТО, і створити відповідні засоби й гнучко їх використовувати.
До слова, на думку польського депутата Європарламенту Адама Білана, яку він вислови в інтерв’ю каналу TVP, російський диктатор Володимир Путін використовує три методи тиску на західні країни, проте не готовий зважитися на конвенційну війну з НАТО.
За його словами, сьогодні у військовому плані Росія не готова наважитися на звичайну, конвенційну війну з НАТО.
“У НАТО вже багато років кажуть, що є три основні методи нападу росіян на країни Альянсу. Росія не готова сьогодні у військовому відношенні зважитися на звичайну, конвенційну війну з НАТО, але атакує країни НАТО через кібератаки, енергетичний шантаж, особливо ті країни, які досі отримують вуглеводні з Росії”, – сказав політик.
Він зазначив, що Путін застосував усі три методи щодо Польщі, навівши приклад міграційної кризи на кордоні з Білоруссю 2021 року.
Напередодні глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель заявив, що міністри закордонних справ “Великої двадцятки” мають різні погляди на війну в Україні. Точка зору Європейського Союзу поки “не у виграші”.
“Глобальна битва наративів в самому розпалі, і поки ми не у виграші. Як ЄС, ми повинні і далі спростовувати російську брехню і військову пропаганду, роз’яснюючи, хто несе відповідальність за агресію і, отже, за її наслідки”, – йдеться в повідомленні.
За словами дипломата, всі згодні, що потрібно захищати територіальний суверенітет і незастосування сили, але коли це стосується конкретних тим, зокрема України, то думки розходяться.
“Жорстока правда полягає в тому, що національні інтереси часто перевершують загальну прихильність вищим ідеалам”, – зазначив Боррель.
При цьому він вказав, що G7 і союзники єдині в засудженні військової операції і в спробах притягнути РФ до відповідальності, але більшість країн “глобального півдня” “дотримуються іншої точки зору”. Багато хто стурбований наслідками для своєї країни, а не тим, хто несе відповідальність.