Угорське МЗС заперечило слова заступника міністра закордонних справ Левенте Мадяра, який вчора заявив у Львові, що його країна змінила свою позицію і готова пропускати через свою територію усю допомогу, яку надають інші держави Україні, у тому числі і військову. Про це 20 липня повідомло угорське видання Index.

Угорські журналісти звернулись до МЗС Угорщини з проханням прокоментувати цю заяву і прес-секретар відомства Мате Пачолай, заявив, що, не зважаючи на слова Левенте Мадяра, Угорщина не змінила своєї позиції щодо поставок зброї.

«Позиція Угорщини щодо поставок зброї була чіткою від початку: ми не будемо надсилати в Україну солдатів чи зброю, і ми не дозволимо поставкам зброї перетинати угорсько-український кордон», – сказав речник, наголосивши, що поставки зброї нібито «становлять загрозу безпеці для території Закарпаття та загрожуватимуть безпеці угорського народу».

Мате Пачолай також припустив, що слова Левенте Мадяра у Львові «були неправильно витлумачені або певним чином неправильно зрозумілі».

Нагадаємо, що Угорщина остаточно сформулювала свою позицію щодо російського вторгнення лише 19 квітня. Угорська влада заявила, що виступає за територіальну цілісність і суверенітет України, але не підтримує санкцій проти РФ щодо нафти і природного газу, а також не дозволить використовувати свою територію для постачання зброї в Україну.

Згодом міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто намагався пояснити, що його країна відмовилася брати участь у поставках західної зброї Україні, щоб не наражати на небезпеку російських обстрілів угорців, які проживають на Закарпатті. Про це заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто в інтерв’ю CNN.

Він нагадав, що 150 тис. угорців мешкають у західній частині України і, нібито, постачання зброї через територію Угорщини може може наразити їх на небезпеку російських обстрілів.

«Очевидно, що у разі постачання нами зброї ці поставки будуть ціллю росіян для обстрілів. Ми не хочемо, щоб вони стріляли по регіонах проживання угорців. Ми маємо брати до уваги безпеку Угорщини та угорців», – сказав Сійярто.

Міністр заявив, що після цього рішення «угорсько-українська частина кордону є найбезпечнішим варіантом перетину». Сійярто також додав, що Угорщина зіткнулася з найбільшим гуманітарним навантаженням в історії країни.

Ми прийняли 630 тис. біженців з України. Ми добре дбаємо про них, пропонуємо роботу тим, хто залишається надовго, і освіту для дітей. Ми не очікуємо, що хтось скаже “спасибі” угорцям. Але чекаємо на одну річ: не провокувати нас, не звинувачувати нас, не говорити про нас погано тільки тому, що ми прийняли одне рішення: не брати участь у доставці озброєння. Чому? Тому що ми є сусідніми країнами? Для нас головна мета – не бути залученими до цієї війни будь-яким чином», – сказав він.

Проте 19 липня заступник міністра зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини Левенте Мадяр, під час зустрічі із мером Львова заявив, що угорці готові пропускати через свою територію усю допомогу, яку надають інші країни Україні, у тому числі і військову.

“Ми вражені подіями, які тут відбуваються, ми дійсно співчуваємо вам. За останні 200 років ми з росією воювали тричі. Ці війни були не на життя, а на смерть.

«На відміну від багатьох західних партнерів, ми на собі відчули, що це таке протистояння цій величезній східній державі. При цьому, сама Угорщина не постачатиме своєї зброї – це наша стратегічна позиція. Однак треті країни можуть користуватися нашою територією”, – сказав Левенте Мадяр.