Другий президент України Леонід Кучма дав політичну оцінку нинішньому президенту Володимиру Зеленському.
«Ніхто не може робити правильно геть усе. Але, з огляду на небувалу екстремальність та критичність ситуації, українська влада робить набагато більше і набагато краще, ніж хтось міг уявити і очікувати від неї до російського вторгнення. Особливо, якщо в ній спочатку вбачали тільки дилетантів, як, наскільки мені відомо, ставився до наших керівників Путін. Черговий фатальний прорахунок Кремля. А я, у свою чергу, щиро радий, що ще навесні 2019 року повірив у великий потенціал і чесність намірів Володимира Зеленського та підтримав його», — заявив Кучма в інтерв’ю BBC Україна.
Він додав, що «українська тріада», яка є запорукою перемоги, — це єдність народу, армії та влади, яку не здолає навіть ядерна тріада РФ.
«Можливо, якісь поточні рішення президента викликають суперечки серед різних груп суспільства чи політичних сил. Але це, як то кажуть, деталі та подробиці тактичного рівня. А от на найвищому, стратегічному рівні, як мені здається, Зеленський все робить правильно», — вважає другий президент України.
Кучма назвав правильним, що Зеленський постійно звертається напряму до різних політичних інститутів, культурних спільнот і експертних еліт всього світу, отримуючи «фантастичний прийом і реальну підтримку України з їхнього боку», не втручається у роботу військового командування та довіряє воєначальникам-професіоналам, завдяки чому «українська армія творить дива у боротьбі з набагато сильнішим ворогом», та поруч з військовими завданнями ставить у пріоритет реалізацію антикорупційних програм, що «відзначається у Євросоюзі як свідчення правильності нашого курсу на набуття членства».
Також другий президент України похвалив Зеленського за те, що він відмовився залишити Київ, що, за його словами, стало важливим чинником того, що українці вистояли у найважчі дні вторгнення.
«Сьогодні Зеленський — дуже популярний у світі політичний діяч. І це не лише потужний ресурс світової підтримки України, а і критерій правильності дій самого Зеленського. Навряд чи він лишався б таким, якби щось робив неправильно», — підсумував Кучма.
Другий президент України Леонід Кучма розповів, чи можна було уникнути вторгнення Росії в Україну.
«Якщо у лютому, безпосередньо напередодні повномасштабної війни — думаю, уникнути її можна було б, лише пішовши на умови путінського ультиматуму. Тоді було б не вторгнення, а поступове підкорення нашої держави, її планова окупація. І Буча тоді була б у підсумку не лише у Бучі, а по всій країні, всюди, куди зайшов би російський окупант. Чи припустимо було б уникати вторгнення такою ціною? Відповідь, думаю, очевидна. Здається, Черчилль сказав після Мюнхена, що той, хто вибрав безчестя, щоб уникнути війни, отримає спочатку безчестя, а потім і війну. Краще, як на мене, не скажеш», — заявив Кучма в інтерв’ю BBC Україна.
Однак другий президент України зазначив, що унеможливити російське вторгнення можна було б за умови підготовки до відсічі протягом всіх років «російської повзучої агресії», розвиваючи і модернізуючи Збройні сили України «по-справжньому, повноцінно, всебічно». Кучма навів приклад виробничого об’єднання Південмаш та конструкторського бюро Південне, розробки яких «включали такі позиції, які ми сьогодні мусимо „вибивати“ в наших західних партнерів — наприклад, ракетні комплекси дальністю у сотні кілометрів».
«І справа навіть не в тому, що сьогодні ми просимо про те, що могли б виробляти самі – а в тому, що наявність у нас зброї, здатної вражати російську територію на стратегічну глибину, могла б стримати від агресії путінську Росію. Могла. Я сам створював зброю, яка забезпечила майже півсторіччя миру між США і СРСР, і я знаю, що таке стримування. Воно справді працює», — пояснив він.
Також Кучма заявив, що США та Євросоюз мали запровадити превентивні санкції щодо Росії ще до її вторгнення в Україну, «як про це неодноразово просило українське керівництво».
«Я вважаю, що Путін вдерся до нас, бо не вірив, що його за це хтось покарає. Не вірив у згуртованість Заходу навколо підтримки України, не вірив у західні санкції, які здатні вкрай негативно впливати на Росію. Очевидно, що це стало для нього неприємним і болючим „сюрпризом“, з яким він не знає, як впоратися. Цілком можливо, що, отримавши превентивне санкційне попередження і зрозумівши серйозність намірів Заходу, Путін побоявся би віддати наказ про наступ», — переконаний п’ятий президент України.