Військовий експерт, льотчик-інструктор, полковник запасу ЗСУ Роман Світан у новому зведенні розповів про ситуацію в районі Бахмута.
“Під Бахмутом зараз росіяни задіюють так звану збірну солянку всього і вся, що в них є: і десантники, морпіхи, перший і другий корпус “лднр”, залишки ОЗУ пригожина там також є, ще кадиров там хоче потоптатися. Ось Сирський правильно каже: ми займаємо висоти, а займаючи висоти, низини потрапляють в оточення, в оперативне оточення як мінімум. Та сама Кліщіївка, той же район Берхівки, та й сам Бахмут після того, як ми виходимо на висоти, потрапив до оперативного оточення, оскільки артилерія дістає до входу-виходу з Бахмута”, – заявив експерт.
За його словами, зараз для нас оптимальний варіант — зайняти всі висоти та утримувати їх у режимі активної оборони, зв’язуючи та знищуючи резерви росіян.
“Ні на Бахмутському напрямку, ні на Луганському напрямку стратегічних проривів точно не буде, тому що не вигідно поки цим займатися, поки ми працюємо з Херсонським і Запорізьким напрямом. Єдине, що є два позитивні моменти на Донецькому напрямку — це можливість заходу до Горлівки. Ось ми зараз рухаємось у бік Курдюмівки, це загальний напрямок на Горлівку… І ось рух по висотах у бік Горлівки дасть позитивний момент з різних, і політичних причин, і військових у тому числі. Так само рух на Донецьк, там буквально 10-кілометровий марш-кидок може бути задіяний у районі Донецька”, – додав Роман Світан.
Своєю чергою старший аналітик фонду «Повернись живим» Микола Бєлєсков розповів Forbes, що російський наступ на сході України у січні 2023-го – перша кампанія поточного року – вичерпався, не досягнувши цілей. Військово-політичне керівництво РФ поставило перед військовими завдання, амбітніше за їхню спроможність воювати.
Ворог зазнав значних втрат: понад 100 000 солдатів. Російська черга наступати завершилася безрезультатно.
Вони хотіли переграти ситуацію навколо Куп’янська, захопити Бахмут, обійти Авдіївку, захопити Вугледар, піти в район Курахового. Не вдалося, окрім ситуації навколо Бахмута. Але й там росіяни взяли паузу.
Для ЗСУ відкрилося вікно можливостей. Український контрнаступ – друга дія кампанії 2023-го року.
Сподіваюсь, що діями на флангах, ЗСУ зможуть і надалі стримувати значні сили армії РФ.
Поки що ситуація на фронті складна – ЗСУ пробивають тактичну глибину оборони армії РФ.
Основна проблема для ЗСУ – не прорвати передню лінію укріплень армії РФ в 15-20 км, а пройти другу та третю лінії. Для їхньої оборони вони триматимуть основні резерви.
Якщо спростити битву за Бахмут до питання – хто переміг? Яка ваша відповідь? Чому?
Битва за Бахмут – важка операція, яка дорого нам коштувала. ЗСУ не залучили жодного нового західного танка чи артилерійської системи, економили боєприпаси, на противагу росіянам.
Велике щастя, що росіяни не перейшли в глуху оборону з кінця 2022-го року.
Попри те, що ЗСУ не вдалося втримати Бахмут, це провальна для РФ операція, яка зіграла на користь України.
З двох причин:
ЗСУ завдали значного ураження найбоєздатнішому формуванню з російських військ, які ведуть бої проти України – ПВК «Вагнер». Вони взяли паузу на перегрупування та відпочинок, яка може затягнутися щонайменше на два місяці й довше.
ЗСУ виграли критичний час, під час якого створили нове угруповання. Його не залучали для оборони Бахмута.
Якби ЗСУ не билися за Бахмут, далі можливими обʼєктами боїв стали б Костянтинівка, Слов’янськ, Краматорськ.