За допомогою залякування свого сусіда Росія кидає виклик безпеці не лише України, але і країнам євроатлантичної зони. Після дводенних переговорів у штаб-квартирі Альянсу в Брюселі, про це заявили міністри оборони країн-учасниць НАТО. Був там присутній і глава оборонного відомства України Степан Полторак. У документі, який став результатом дипломатичної діяльності в процесі вищезгаданих переговорів, значиться: «Під час зустрічі з нашим українським колегою, міністром Полтораком, ми підтвердили нашу тверду прихильність до незалежної, мирної і процвітаючої України, а також висловили підтримку територіальної цілісності в межах її міжнародно визнаних кордонів».
Британський міністр оборони у своїх обіцянках був більш конкретний. Так, він заявив, що найближчими діями Лондону у відношенні до ситуації на сході України стане подвоєння витрат на навчання українських військових. Тепер сума становитиме 9,4 млн $. «Ми вже навчили близько 650 (військових. — Ред.). До осені поточного року їх кількість становитиме близько 1000», — зазначив Феллон.
Після засідання Комісії Україна — НАТО генсек Альянсу Енс Столтенберг повідомив про створення нового трастового фонду, який повинен допомогти українцям з розмінуванням та боротьбою з саморобними вибуховими пристроями. Столтенберг також нагадав, що вже створено п'ять трастових фондів. «Нині триває збір коштів на реалізацію різних програм. Зокрема, це і управління, зміцнення оборони, реабілітація поранених», — розповів він.
Як заявляють на сторінках газети "День", з посиланням на Інтерфакс-Україна, Генсек також зазначив, що Україна з Альянсом домовилися про обмін інформацією у сфері авіаційної безпеки. За його словами, ці дані Києву будуть передавати диспетчери Польщі, Туреччини та Норвегії. «Підтримка повітряної безпеки дуже важлива. Особливо, якщо йдеться про нестабільний регіон, де ведуться бойові дії».
Володимир ГОРБАЧ, політичний аналітик Інституту євроатлантичного співробітництва:
— Домовленості Полторака з Альянсом під час КУН — важливі, але мають більше технічний характер. НАТО відповідає на виклики, які стоять перед нею і не думає, щоб відповідати на ті проблеми, які стоять перед Україною. В Альянсі розуміють, що метою українсько-російської війни для росіян є Захід: його обороноздатність і єдність. Звідси і випливає, що НАТО реагує так, як це в його інтересах. Тому найважливішим зараз є рішення про розташування американських військ, техніки і командних пунктів на східному кордоні НАТО — в шести державах Балтії, Польщі, Румунії і Болгарії. Це — реальна реакція НАТО на російський виклик, у тому числі, в Україні. Я не виключаю, що в разі форс-мажору в Україні, вони могли б втрутитися і сюди. Я не маю на увазі вступати в бій, але ці сили могли б контролювати територію в разі якихось надзвичайних подій на українсько-російському фронті. Більш того, натовські військові інструктори вже працюють на території України, американські військові проводять навчання. Тобто присутність НАТО в Україні під виглядом навчань вже є. Це — найголовніше у відносинах України з Альянсом. Але звичайно, про це ніхто не буде в повний голос рапортувати на прес-конференціях.