7 липня 2015 року відкрито відпочинковий період на базі відпочинку «Винниківське озеро». Поки що це єдиний водний об’єкт, де організовано масовий відпочинок людей на воді.
Водний об’єкт відповідає усім вимогам безпеки людей: санітарним нормам, безпеки щодо облаштування пляжу, рятувальних служб. Про це йдеться в прес-релізі Львівської міської ради
«Ситуація з безпекою на воді, на жаль, є проблемною, особливо зараз, коли діти на канікулах і часто залишаються без нагляду. Статистика по місту Львову – 1 утоплений цього року. Такі випадки трапляються на безгосподарських озерах. Винниківське озеро – єдине у Львові, яке має дозвіл на проведення купального сезону. Позаминулого року тут був нещасний випадок: вночі хлопець у нетверезому стані показував перед дівчиною, як він плаває, і в результаті залишився тут.
Торік у Львові було 2 утопленики, цього року 15-річний хлопець на Персенківці потонув. Після 1-2 чарки у людей з’являється героїзм, а п’яний на воді – це вже небезпека. Коли дорослі вип’ють, діти кинуті напризволяще. Це основна причина. По-друге, перегрілися – і у воду. Коли ті, хто відпочиває, зрозуміли, що людина тоне, вже пізно. Тоді вже працюють водолазні служби. Нам треба самим думати про себе і своїх дітей.
Винниківське озеро – єдине у Львові, яке має офіційний дозвіл на проведення купального сезону. На підході – «Колиба» у Брюховичах.
Якщо навіть цього року не відкриють купальний сезон офіційно, то наступний сезон буде дуже якісний», – пояснює начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення ЛМР Віктор Іваніцький.
«У нас ще є статистика щодо того, скільки львів’ян втопилося за межами міста: 2012 року – 18 осіб, 2013 – 10, 2014 – 10 людей. Це крім тих, які загинули в інших областях і на морях.
Відповідно до всіх державних вимог, правил поведінки на воді, на Винниківському озері дотримані всі параметри, необхідні для того, щоб відкрити пляж.
Це паспорт пляжу, який підписують органи місцевого самоврядування, погоджують Львівська центральна рятувально-водолазна служба, Державна санітарно-епідеміологічна станція, Державна служба з надзвичайних ситуацій.
На цьому водному об’єкті є рятувальники, які вже працюють роками. Якщо рятувальники тільки прийшли на роботу вперше, ми їх готуємо, проводимо навчання – теорію і практику на місцях, видаємо свідоцтва.
Температурний режим, який зараз встановився, надзвичайно важкий для нашої служби, тому що, станом на зараз, у Львівській області є вже 38 утоплених, з них 3 дітей. Наголошую, що нещасні випадки здебільшого стаються у місцях, де люди неорганізовано купаються, де немає рятувальників, плавзасобів, і там, де директори баз халатно ставляться до своїх обов’язків. Також всі утоплення стаються о 4-5 год. вранці, 20.00-21.00 год. ввечері.
Нагадую, що рятувальники рятують людей, які кричать про допомогу. Якщо хтось подає неправдивий сигнал, то це адміністративно карається.
Найбільш проблемне озеро – Ясниський кар’єр: за півтора місяці 12 виїздів.
Наголошую для батьків, що дивитися за дітьми, які купаються, треба у воді, повернувшись обличчям до берега, а не з берега дивитися на дітей. Тоді ніколи не буде нещасних випадків», – розповів начальник Львівської центральної рятувально-водолазної служби Роман Фіца.
Як розповів директор бази відпочинку «Винниківське озеро» Роман Таратула, цьогорічний купальний сезон на водному об’єкті розпочався із запізненням через погодні та технічні умови. Через занадто низьку температуру на початку літа, лише з 7 липня можна було відпочити на озері у Винниках.
«На базі відпочинку є повністю укомплектований штат: охоронці, рятувальники, медичні працівники. У нас є внутрішня рятувальна служба, яка вже довгий час обслуговує озеро і робить це цілий рік, аби не залишати водне плесо без догляду. Кожні 10-15 хвилин ми попереджуємо людей з гучномовця, де можна, а де не можна купатись», – зазначив директор бази відпочинку «Винниківське озеро» Роман Таратула.
Влітку на озері двічі на місяць санепідслужба проводить планові набори води для аналізу.
«На початку липня Львівська санітарна служба виявила перевищення рівня кишкової палички в одному з чотирьох зразків води. Це могло бути спричиненим великим притоком дощової води. Тому ми прийняли рішення додатково обробити зону купання вздовж берегів і центральну частину озера вапном», – додав Роман Таратула.
На щастя, на Винниківському озері утоплеників не було. Проте відпочивальників і надалі просять бути обережними, особливо це стосується батьків, які відпочивають з маленькими дітьми, та людей, які вживали алкогольні напої.
На адміністративних територіях Львівської міської ради, за результатами інвентаризації водних об’єктів, обліковано 118 водних об’єктів, з них 22 водойми мають рекреаційне і декоративне призначення. Всі інші водні об’єкти (в т.ч. річки і потічки) є невеликими природними і технічними (пожежними) водоймами.
Для деяких людей відпочинок на воді закінчується трагедією. Протягом 2011 року на водних об’єктах Львівської області загинуло 104 особи, з них – 9 дітей; у 2012 році – 99 осіб, з них 17 дітей. У 2013 році у Львівській області загинуло 94 особи, з них 13 дітей. У 2014 році – 102 особи, з них 7 дітей.
У 2012 році було також 18 львів’ян, які загинули за межами міста, у 2013 році – 10 осіб. У 2014 році за межами міста загинуло 10 львів’ян.
На водних об’єктах міста Львова загинуло: 2009 рік – 4 людини, 2010 та 2011 р. р. – по 5 людей, 2012 рік – 2 людини; 2013 рік – 2 особи; 2014 рік – 2 людини.