Нещодавно стало відомо про наміри Вашингтона вивести свої війська з Іраку та Сирії. За словами військово-політичного експерта Ділана Малясова у своєму матеріалі для «defence-blog», це може бути частиною угоди з Москвою щодо умов завершення війни в Україні.

Малясов відзначає, що остаточного рішення про вивід військ американці ще не ухвалили, але чотири джерела у Міністерстві оборони США та Державному департаменті стверджують, що Білий дім більше не інвестуватиме у підтримку своїх місій в Іраку та Сирії.

«У зв’язку з цими повідомленнями варто подумати, чи рухається Вашингтон у напрямку зменшення конфронтації з Іраном і чи сигналізує він Кремлю про свою готовність вести переговори щодо припинення війни в Україні», – пише Малясов.

Журналіст нагадує, що Кремль досі живе стереотипами холодної війни з розділом світу на сфери впливу. Тому для потенційної угоди між Москвою і Вашингтоном в якості прикладу він наводить рішення Карибської ракетної кризи. Тоді США згодилися видалити свої ракети з Туреччини, а СРСР – свої з Куби.

«Так само потенційний вивід американських військ з Сирії можна розглядати в контексті можливих переговорів з Москвою. Москва давно намагається зменшити вплив Вашингтона в Сирії та регіоні», – пише Малясов.

За думкою журналіста, виведення американських військ з Сирії може спонукати Росію до подібних дій, наприклад, відступити з південних територій України.

Нагадаємо, що підконтрольні Ірану парамілітарні групи в Іраку та Сирії регулярно здійснюють ракетні та дронові удари по американських військових об’єктах у цих країнах. Іноді це призводить до жертв серед американських солдатів, часто — до їх травмування.

Про це із посиланням на американських чиновників пише CNN. Зазначається, що поранення військових легкі, однак наразі неясно, скільки осіб постраждало в результаті атаки. Кілька американських військовослужбовців проходять обстеження на предмет черепно-мозкових травм.

Американське Центральне командування повідомило, що на базу було націлено кілька балістичних та інших ракет. Більшість з них було перехоплено засобами ППО бази, проте деякі все ж завдали шкоди.

Видання вказує, що використання потужних балістичних ракет для атак є гораздо менш поширеним, ніж використання інших ракет чи ударних дронів. Атаки на американські бази посилилися з моменту нападу бойовиків ХАМАС на Ізраїль. Так, з 7 жовтня бази США піддавались нападам більше 143 рази в Іраку та Сирії. Останній інцидент, судячи з усього, став другим випадком використання балістичних ракет.

Відповідальність за удар взяли на себе підтримувані Іраном бойовики.

На цьому тижні в західній пресі з’явились чутки, що США, мовляв, розглядають можливість виведення своїх військ із цього регіону. В реакції на ці чутки глава Пентагону Ллойд Остін зробив заяву, що США у найближчі дні розпочнуть переговори з урядом Іраку щодо згортання міжнародної військової коаліції, яка діє в цій країні під керівництвом США.

За його словами, вони проведуть засідання робочих груп Верховної військової комісії США та Іраку, розпочинаючи процес, про який обидві країни домовилися під час переговорів у Вашингтоні в серпні минулого року. Це повинно забезпечити перехід до довгострокового двостороннього партнерства у сфері безпеки.

«Військовослужбовці США знаходяться в Іраку за запрошенням іракського уряду в рамках місії операції «Непохитне рішення» з консультування, надання допомоги і підтримки іракським силам безпеки у їхній продовжуючійся боротьбі з ІГІЛ. Сполучені Штати залишаються вірними безпечному, стабільному та суверенному Іраку», — йдеться у заяві.

Крім того, кілька днів тому в районі консульства Сполучених Штатів Америки в місті Ербіль в Іраку відбулася серія вибухів. Відповідальність за атаку взяв на себе Іранський корпус стражів ісламської революції.

Відомо, що в результаті інциденту загинуло четверо людей. Загиблих серед військових коаліційних сил чи американських військ не було.