У світлі геополітичних викликів, з якими стикається Європа через російську агресію проти України, європейські країни значно активізували свою підтримку Україні та почали збільшувати власні військові потужності. Проте нас може очікувати несподіваний хід і від головного союзника РФ, який бачить перспективи власного майбутнього за перемогою України.
Як зазначив Олексій Буряченко, директор Міжнародної асоціації малих громад та політолог, європейські лідери почали більш відповідально ставитися до підтримки України, розглядаючи її як інвестицію у власну стабільність та безпеку. Це відображається у збільшенні військових витрат та ініціативах щодо створення спільної європейської армії, що стала б чинником стримування для будь-яких агресивних дій зі сторони Росії.
«Європа вже не сприймає як теоретичну загрозу від Росії. Вони вже абсолютно чітко для себе определили, що необхідно створювати європейську армію», — наголосив він.
На додачу до європейської інтеграції у військовій сфері Китай намагається втрутитися у вирішення українського конфлікту, прагнучи налагодити більш тісні економічні зв’язки з Європейським Союзом. За словами Буряченка, президент Китаю Сі Цзіньпін активно виступає з ініціативами, які могли б сприяти встановленню миру між Україною та Росією, прагнучи зарекомендувати собі як миротворець на міжнародній арені. Це, за словами політолога, може значно підсилити його позиції та допомогти у зміцненні ролі Китаю як геополітичного лідера.
«Китаю потрібен вихід на найбагатші ринки у світі, а це ринки Європейського Союзу. Брати участь у цих переговорах Китаю дуже вигідно», – сказав він.
Крім того, Китай прагне використовувати економічні можливості в Європі, зокрема через Україну, яка може виступати як важливий транспортний та логістичний хаб між Європою та Азією. За словами Буряченка, дружба з Україною пропонує Китаю більше стратегічних переваг, ніж обмежене партнерство з Росією, яке зводиться здебільшого до постачання сировини.
«Це їхня стратегічна мета, а Україна – ворота до Європейського Союзу для логістики, переробки та зберігання. Китай використовує російські ресурси. Для Пекіна наша країна може стати стратегічно важливою та бути геополітичним пріоритетом уже у середньостроковій перспективі», – висловився Олексій Буряченко.