Уже цього навчального року школярі зможуть навчатися в класах, обладнаних по-новому: МОЗ розробило новий санітарний регламент, який після його обговорення громадськістю повинен замінити чинний, ухвалений ще 2001 року. Головні нововведення документа враховують як технічний прогрес (зокрема узаконено користування інтернетом), так і євронорми толерантності, що дозволяють дітям з інвалідністю відчувати себе комфортно серед однолітків. Батьки й педагоги підтримують нововведення, але кажуть, що їх впровадження може загальмуватися через фінансові труднощі.
Їх чотири: організація навчання в школі і вдома; розміщення парт та інших меблів у класі; харчування учнів; правила користування інтернетом та іншими сучасними технологіями.
Перше – за новими правилами в учнів стане набагато менше домашніх завдань. Так, в 1-2 класах задавати домашку взагалі не рекомендується, в 3-9 класах на домашні завдання учні повинні витрачати не більше години, в 10-12-х – не більше 1,5 годин. Для порівняння: зараз не задають домашніх завдань тільки першокласникам, у 2-му класі на них передбачено до 45 хв., В 3-му класі – 1 година 10 хв., В 4-му – 1,5 години, в 5-6-му – 2,5 години, в 7-9-му – 3 години, в 10-12-му – 4 години.
Друге – школи можуть розставляти парти в довільному порядку, в 1-4 класах рекомендовано обладнати в класах зони для відпочинку та ігор. Поки це жорстко регламентовано, наприклад відстань між рядами парт має бути 60 см, що створює труднощі для школярів (якщо такі є), що пересуваються на візку. Цю застарілу норму хочуть скасувати.
Третє – харчування. У щоденному меню має бути не менше чотирьох страв, калорійністю 30% денного раціону дитини, з мінімумом солі і цукру, без підсолоджувачів. Детально прописано, що дозволено і що заборонено в нього включати. Наприклад, можна молоко, соки, компоти, не можна лимонади і тоніки.
Нарешті, з'явилася норма, яка узаконює користування інтернетом, інтерактивними класними дошками. При цьому ноутбуки та планшети заборонені, оскільки вони формують неправильну поставу у дитини, дозволені плоский екран 15-19 дюймів, клавіатура, миша і системний блок. Після занять за комп'ютером обов'язкові фізпауза і зарядка для очей.
Популярне: Українці розбилися в авіакатастрофі: перші подробиці
Вчителі за те, що в школах узаконять інтернет та інші технічні новинки, але категорично проти скорочення часу на домашнє завдання.
"У старших класах, якщо готуватися до ЗНО хоча б з трьох предметів, ні про які півтори години на день на домашку не може бути й мови, мінімум 4-5 годин", – категорична викладач Тетяна Петрик.
А батьки сумніваються, що рекомендації з меню можна виконати.
"У нас в школі кейтеринг протримався 1,5 місяці – через небажання дітей їсти те, що корисно, але не смачно", – розповіла мама старшокласників Оксана Тройнова.