В Україні половина всіх працюючих отримує зарплати в конвертах, йдеться в даних дослідження Міжнародної організації праці (МОП). Економіка щорічно втрачає мільярди гривень, а українці – право отримати пенсію, піти на лікарняний або законну відпустку, передає Корупція.Інфо

Чим ризикують українці, що працюють "в тіні", і до чого призводить тіньова зайнятість.

Без податків і прав, але з зарплатами

Популярне: "Гонтарева перебуває у Лондоні, та…": Наливайченко зробив резонансну заяву

Рівень тіньової зайнятості в Україні за різними оцінками коливається в межах від 22,9% (дані Держстату) до 50% (оцінка МОП). Частина українців працює неоформленими, а ще більше – офіційно отримують невелику зарплату, а решту – в конверті. Недобросовісні роботодавці відмовляються вказувати реальну зарплату і навіть оформляти працівника, звільняючи себе не тільки від сплати податків, а й від обов'язку оплачувати відпустку, компенсувати лікарняний.

"Найчастіше це обопільна ситуація. Роботодавці економлять на податках, а працівники часто погоджуються, щоб, наприклад, отримувати субсидію", – розповідає HR-експерт Олександр Білоус.

"Найчастіше це обопільна ситуація. Роботодавці економлять на податках, а працівники часто погоджуються, щоб, наприклад, отримувати субсидію", – розповідає HR-експерт Олександр Білоус.

Так, податкове навантаження на українську зарплату – 41,5%. 22% йде в Пенсійний фонд і на страхування, 18% – податок на доходи фізосіб, велика частина якого поповнює місцевий бюджет і 1,5% – військовий збір. Щоб платити офіційну "чисту" зарплату 10 тис. грн, в заробітному фонді необхідно передбачити 14,5 тис. і заплатити 4,1 тис. податків. При цьому податки з мінімальної зарплати – всього 1,5 тис. грн.

Фактично, не оформлюючи свого співробітника, роботодавець "краде" і у власного міста (частина ПДФО поповнює місцевий бюджет, а це гроші на розвиток міста, школи, дороги і т.д.), у країни (частина ПДФО поповнює державний бюджет, а це гроші на медицину, освіту, оборону і т.д.) і у Пенсійного фонду. За офіційною статистикою, з 26 млн офіційно працездатних працюють тільки близько 16 млн чоловік. Решта – або "ховаються" від податків, або сидять вдома.

Для прикладу, якщо мільйон працюючих виведуть з тіні хоча б по 1 тис. грн зарплати, Пенсійний фонд зможе додатково отримати 185 млн грн, міста, в яких вони працюють, – 135 млн, державна скарбниця поповниться на 45 млн грн, а на потреби армії додатково зберуть 15 млн грн. Якщо ж мільйон чоловік, який працює в тіні, офіційно оформиться хоча б на мінімальну зарплату, то загальні податкові надходження збільшаться на 1,5 млрд грн.

Крім того, "тіньова зайнятість" також б'є і по простим робітникам. Відповідно до чинного закону, право на пенсію мають лише ті українці, які офіційно пропрацювали від 15 років. Також щороку зростатиме вимога для того, щоб "вчасно" вийти на пенсію. Так, вже в 2028-му тільки ті 60-річні, які офіційно працювали не менше 35 років, зможуть вийти на пенсію, іншим доведеться працювати до 63 і 65 років. "Сіра" зарплата урізує і розмір пенсії. Для прикладу, з офіційною середньою зарплатою можна отримати пенсію в 1,8 тис. грн, а з мінімальної – 1,3 тис. грн. Також робота в тіні позбавляє права на оплачувану відпустку, лікарняний. Крім цього, без офіційних доходів не вийде отримати кредит в банку або оформити візу, наприклад, в США або Канаду.

Як врятувати ситуацію: мінімальна зарплата і штрафи

Зарплати в конвертах – всього лише одна зі складових тіньової економіки. Україна за версією міжнародної Асоціації дипломованих сертифікованих бухгалтерів входить в трійку країн з найвищим рівнем тіньової економіки. За різними підрахунками в тіні знаходиться третина всієї економіки дивні. А це понад 300 млрд грн. Цих кошти вистачило б на те, щоб двічі компенсувати дефіцит Пенсійного фонду або майже 5 років фінансувати субсидії.

Щоб перемогти "тінь", влада з одного боку повинна посилити контроль, а з іншого – скоротити корупцію і створити умови для чесної гри. Податковий експерт Олександр Вільде впевнений, що українські податки не можна назвати високими, у багатьох європейських країнах і бізнес, і прості громадяни платять більше. "Важливо створити такі умови, при яких не платити буде дорожче. Якщо підприємець буде розуміти, що він зараз щось сховав, але в будь-який момент за це може наступити відповідальність, в тому числі кримінальна, то і спокуси будуть менше", – вважає експерт.

У Кабінеті міністрів упевнені, що "відбілити" зарплати дозволило дворазове підвищення мінімалки. Відповідно до закону, працюючі українці повинні отримувати не менше 3723 грн. Ще в кінці 2016- го мінімалка була на рівні 1600 грн. До мінімальних зарплат також прив'язані і штрафи за порушення законів про працю. Так, за неоформленого працівника покладається штраф в розмірі 40 мінімальних зарплат. При цьому, якщо підприємець кілька разів не допустив інспектора, який прийшов шукати зарплати в конверті і нелегальних працівників, штраф може сягнути 100 мінімальних зарплат, а це 372,3 тис. грн.

Джерело: "Обозреватель"