Невдоволення Офісу президента головою Верховної Ради Дмитром Разумковим вилилося не тільки в “привіти” йому через ЗМІ, а й в нове зондування настроїв щодо можливості зняття спікера.

Деякі депутати з президентської фракції “Слуги народу” (СН) вважають це неправдивими чутками, які не заперечують, що напружений характер відносин між Банковою і Головою Ради є. Інші ж кажуть про цілком серйозні наміри.

Наскільки сильно хитається крісло під Разумковим, пишуть журналісти видання Страна.

Знову пішли розмови, що на Банковій роздратовані діяльністю Дмитра Разумкова на посаді спікера. І на цей раз, як стверджує джерело в СН, близьке до голови парламенту, в ОП вирішили не тільки дати натяк Разумкову (як робилося раніше), а промацати, наскільки готова Рада до зміни спікера.

“Цього разу чутки про усунення Разумкова з посади не зовсім чутки, а, скоріше, розвідка, – стверджує співрозмовник. – Офіс президента намагається провентилювати тему і зрозуміти настрої депутатів “.

Разумков зайшов в Раду першим номером виборчого списку СН і зайняв крісло спікера за її квотою, але незабаром дав зрозуміти, що не буде сліпим виконавцем волі ОП. Це було зустрінуто з погано прихованим невдоволенням і надалі провокувало конфлікти з обома керівниками ОП Зеленського Андрієм Богданом і Андрієм Єрмаком.

Новий приплив невдоволення на Банковій спікером, як каже джерело в оточенні спікера, обумовлений трьома основними причинами.

Перша – позиція спікера щодо закриття телеканалів “112 Україна”, NewsOne і ZIK, власник яких – народний депутат Тарас Козак ( “Опозиційна платформа – За життя”, ОПЗЖ).

ЗМІ повідомляли, що, будучи членом Ради національної безпеки і оборони, Разумков утримався при голосуванні за санкції щодо депутата Козака та його телеканалів, які спричинили їх закриття. Він вважав недостатньою інформацію, наявні факти.

Друга причина – це бажання Банкової знову розширити повноваження виконуючих обов’язків міністрів, повернувшись до варіанту, що був до вступу в силу відповідного закону. Разумков не хоче йти на поводу у Банкової.

І третя – відмова голови парламенту підтримати Юрія Вітренка на посаду першого віце-прем’єра-міністра енергетики в двох голосуваннях. У монобольшості набралося досить незгодних з цим призначенням, чиї голоси замінити не вдалося, але спікерська фронда (особливо вдруге, коли це було відверто наперекір бажанням Банкової) сильно впала в око.

Інша справа, що зняти спікера непросто. Пропозиція вноситься до сесійної зали, якщо голова парламенту мінімум три рази відсторонився від ведення пленарних засідань протягом сесії, і це зафіксував у вирішенні регламентний комітет. Разумков від роботи не ухиляється.

Інший варіант: збираються підписи мінімум 150 народних депутатів, але саме рішення про зняття повинні підтримати не менше 226 парламентаріїв.

“Поки голосів немає, але їх активно почали шукати”, – стверджує депутат від СН, близький до спікера.

Ймовірна заміна – як і раніше – перший віце-спікер Руслан Стефанчук, яким був другим номером у списку СН.

Не всі в президентській фракції вірять в такі підступи Банкової.

“Чутки про спробу зняти Разумкова ще більш фантастичні, ніж чутки про створення коаліції СН з будь-якою фракцією. Я думаю, що ці чутки спеціально посіяні в пресі, щоб зробити тріщину всередині нашої команди, створити кризу довіри. Я не вважаю це питання першим на порядку денному. Є дискусія, але вона і раніше була. А в суперечці народжується істина, як то кажуть. Але краще, щоб суперечки проходили в робочому колі “, – прокоментувала”Страні “заступник голови фракції СН Євгенія Кравчук.

“Вони (Банкова і спікер.) Сваряться, але не копають один під одного”, – говорить інший співрозмовник в президентській фракції.

“Тільки самостійний спікер контролює цю Раду, лояльна до ОП людина не зможе. Особливо якщо ти професор-теоретик, що не володіє великим авторитетом навіть у своїй по суті фракції “, – говорить джерело з натяком на” теоретика “Стефанчука.

З іншого боку, джерела близькі до Офісу президента кажуть, що чималу роль у подальшій долі Разумкова буде грати позиція американців.

Мабуть з посольств пішли питання і сигнали на Банкову. І там на них відреагували тим, що почали зондувати грунт під відставку спікера, що і породило чутки. і якщо американців переконають в тому, що його потрібно знімати, то це допоможе Офісу зі збором голосів. Так як тоді відставку спікера підтримають і “Голос” і “Євросолідарність”. Але навіть в такому випадку голосів, швидше за все, не вистачить. І це головне що зупиняє Офіс президента. Тому що провальне голосування за відставку – це крок до повної втрати контролю над Радою “, – говорить джерело, близьке до Банкової.