Кошторис України на 2019 рік приховав для українців деякі “сюрпризи”.

Вже відомо, що українським аграгріям виділять менше коштів з бюджету, ніж у попередньому році (на цілий мільярд).

Загалом наступного року в кошторисі країни на аграрні програми передбачено 5,7 млрд гривень. Збережені всі основні напрями державної підтримки, але з певним перерозподілом коштів.Пощастило фермерам, які захоплюються “зеленою” енергетикою і мріють про переробку біомаси. В бюджеті передбачені також кошти на компенсацію вартості обладнання для виробництва біоетанолу та електроенергії з біомаси.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

Також відомо, що Уряд запланував збільшення коштів, які будуть направлені на стипендії. На виплату академічних стипендій в бюджеті-2019 заплановано 3,4 млрд гривень, що на 236 млн гривень більше ніж в 2018 році.

Як уточнили в МОН, на стипендії у закладах вищої освіти, які фінансуються Міністерством освіти і науки, уряд витратить 340,1 млн грн. Також у державному бюджеті передбачені кошти на виплату стипендій студентам закладів вищої освіти, які підвідомчі іншим міністерствам – МОЗ, Міністерству культури. А на фінансування соціальних стипендій планують виділити 680,5 млн.

Що стосується видатків на програму Нова українська школа, то Кабмін виділив 1,4 млрд гривень. В 2019 році Міністерство освіти планує затвердити новий Державний стандарт та освітні програми для базової школи— це 5-9 класи. Також в бюджеті передбачений ресурс на розподіл класів на групи. Дотепер такі кошти не виділялися. Розподіл на групи відбуватиметься якщо у класі більше 27 учнів на уроках праці, української мови, іноземних мов. Міста в свою чергу мають право виділяти додатковий ресурс на ці цілі.

Не забули й про талановиту молодь, на яку буде виділено мільярд гривень. Поки що про те, як розподілятиметься мільярд, відомо небагато. В адміністрації президента відповіли, що такою інформацією не володіють. З президентського указу зрозуміло, що на кошти фонду зможуть розраховувати молоді люди, які навчаються на магістрів, доктори філософії та доктори наук. Також ресурс з президентського фонду може бути спрямований на оплату участі українських талановитих людей у  міжнародних науково-практичних семінарах і конференціях.

Зазначимо, що у новому році почне діяти нова соціальна програма  — “муніципальна няня”. Відповідно до програми, уряд відшкодовуватиме батькам послуги з догляду за дитиною до трьох років. Розмір відшкодування — прожитковий мінімум на дітей віком до шести років. 

Так, з 1 січня 2019 року такий прожитковий мінімум становитиме 1626 гривень, з 1 липня — 1699 гривень, з 1 грудня — 1779 гривень. А на подібну допомогу можуть розраховувати не лише українці, але й іноземці та особи без громадянства, які проживають в Україні.  Допомогу не зможуть отримати батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, та прийомні батьки, які отримують інші види соціальних допомог.

Що стосується спеціалістів медичної галузі, то ще у 2018 році медичні заклади первинної ланки, які стали комунальними некомерційними підприємствами, уклали договір з Національною службою здоров’я України, отримали фінансову свободу та можуть самостійно розпоряджатися своїм бюджетом на місці.

Зміни фінансування амбулаторної спеціалізованої медичної допомоги розпочнуться з липня 2019 року — зі старту програми “Безкоштовна діагностика”.

З цього часу Національна служба здоров’я почне оплачувати аналізи і діагностичні послуги з програми за принципом “гроші йдуть за пацієнтом” у комунальних поліклініках та поліклінічних відділеннях при лікарнях, а також приватних діагностичних центрах, лабораторіях. Як відомо, на дану програму в державному бюджеті закладено додаткових 2 мільярдів.

Зміни також відчують й прості пацієнти: до держбюджету закладено 98,08 млрд грн видатків на охорону здоров’я. Більша частина цих грошей — 55,69 млрд грн — це медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам.

Міністерство охорони здоров’я отримало додаткове фінансування на трансформацію первинної ланки медицини — 2 млрд грн. Загальний бюджет фінансування первинної ланки медицини на 2019 рік — 15,2 млрд грн, а на “безкоштовну діагностику” було закладено ще 2 млрд.

На фінансування екстреної медичної допомоги через механізм субвенції передбачено 6 млрд грн. Крім того, вперше передбачені кошти на розвиток екстреної допомоги — у розмірі близько 1 млрд грн. У МОЗ також зазначили, що на програму лікування громадян України за кордоном заклали 689,95 млн грн, що на 300 млн грн більше, ніж до першого читання.

Що стосується програми “доступні ліки”, то вона залишається у пріоритеті. Уряд виділив для неї ще 1 млрд гривень. Також збільшилось фінансування міжнародних закупівель ліків. Якщо в 2018 році на закупку ліків через міжнародні організації було виділено 5,95 млрд грн, то в 2019 — 6,58 млрд грн.