Уже з першого квітня 2019 року розпочинається нова хвиля призову українських громадян на строкову службу, яка триватиме до 30 червня.
Призовний вік в Україні встановлено на рівні 20-27 років. Таким чином, чоловіки цієї вікової категорії, які визнані придатними до стройової підготовки і не мають підстав для відстрочки або звільнення від армії, зобов’язані пройти службу в рядах Збройних сил України. Нагадаємо, що раніше призову в армію підлягали юнаки віком від 18 років. Разом з тим, незважаючи на підвищення віку призовників-строковиків, молоді люди 18-19 років вправі пройти службу в армії на добровільній основі (за контрактом).
Для призовників, які не мають вищої освіти, термін служби в армії – 18 місяців, ті ж, хто має ступінь магістра або спеціаліста, служитимуть 12 місяців.
Призовники, які отримали повістку з військкомату, зобов’язані прибути до призовної дільниці в термін, вказаний у повістці. При цьому в Законі зазначено, що неотримання повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову. Отже, як тільки в країні оголошено про початок нового призову в армію, військовозобов’язаним громадянам дається 10 днів на явку у військовий комісаріат.
Поважними причинами неявки до військкомату можуть вважатися тільки форс-мажорні ситуації: стихійне лихо, хвороба призовника, смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, дідуся, бабусі) або близького родича дружини. Будь-які інші причини не є достатньо вагомими і можуть бути прирівняні до ухилення від армії.
Законодавством України передбачено досить великий перелік громадян, які можуть отримати відстрочку від армії або взагалі не підлягають військовому призову. Так, відповідно до Закону «Про військовий обов’язок і військову службу», потрапити під відстрочку можуть:
призовники, у яких є дитина віком до трьох років
чоловіки, які мають двох і більше дітей або вагітну дружину
громадяни, у яких є непрацездатні батьки (одинока мати/батько)
студенти денних відділень ПТУ, ВНЗ і духовних семінарій
призовники, які є єдиними годувальниками в сім’ї (родині)
священнослужителі, поліцейські, деякі педагоги і лікарі
Повне звільнення від служби в армії можуть отримати громадяни України таких категорій:
визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби
досягли 27-річного віку (на день відправлення на строкову службу)
які до набуття громадянства України пройшли службу в інших державах
виконали обов’язки служби у військовому резерві протягом строків 1 і 2 контрактів
яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу
засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, в тому числі із звільненням від відбування покарання
призовники, чиї близькі родичі загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобов’язаних.