Польська влада повідомила про початок будівництва каналу через Віслинську косу. Він повинен сполучити Балтійське море з Віслинською затокою. Канал дозволить суднам довжиною до 100 метрів заходити в польський порт Ельблонг, оминаючи територіальні води Росії.

Балтійська (Віслинська) коса — вузька смужка суходолу, яка відділяє Калінінградську затоку від Гданської бухти. Довжина коси — 65 км, причому 35 з них належать РФ. У Польщі коса сполучена з материком, в Калінінградській області відділена від материка судноплавною протокою.

Згідно з планами уряду Польщі канал через Балтійську косу є ключовою інвестицією, яка повинна оживити економіку регіону Вармія і Мазури. Одночасно проект пов'язаний з безпекою польської держави. Після його спорудження кораблі зможуть заходити в польський порт Ельблонг, минаючи Росію.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

Тендер на будівництво каналу було оголошено 31 грудня. Як повідомляє польське Міністерство морського господарства і річкового судноплавства, закінчення робіт і здача каналу в експлуатацію заплановано на 2022 рік.

Зараз потрапити в Калінінградську затоку можна лише через російський порт «Балтійськ», який є головною військово-морською базою російського Балтійського флоту.

В свою чергу, Європейська комісія вкотре звернулася до Польщі з вимогою надати детальної інформації про будівництво каналу через Віслинську косу і наполягає на проведенні термінової зустрічі з представниками польської влади

Комісія скаржиться, що Польща почала будувати канал нібито без екологічних дозволів .Брюссель сумнівається, що судноплавний канал, як запевняє польська влада, не матиме значного впливу на охоронні ділянки Natura 2000.

У Єврокомісії також звернули увагу на різні обґрунтування щодо побудови каналу через Віслинську косу. Спочатку Польща пояснювала це соціально-економічними міркуваннями, а потім – гарантіями державної безпеки.

 Росія заявляє, що рішення польського уряду збудувати канал політичне. Воно загрожує екології та економіці регіону. Однак, голова керівної партії Польщі "Право і справедливість" Ярослав Качинський не підтримує заяви Росії.

Будівництво судноплавного каналу покаже, що часи, коли росіяни диктували полякам, що їм можна робити на польській території, а що ні, завершилися, – наголосив він.