Правоохоронців закликають швидко та результативно розслідувати зухвале вбивство журналіста Павла Шеремета, аби уникнути повторення травми, якою стала для України справа Георгія Гонгадзе.

Журналіст політичного інтернет-ресурсу "Українська правда" Георгій Гонгадзе зник у вересні 2000 року. Згодом його обезглавлене тіло знайшли в лісі неподалік Києва. За цей час в Україні змінювалися генпрокурори, слідчі, міністри та президенти, але й досі справа Гонгадзе досі розслідувана лише частково – виконавці злочину засуджені, але замовники вбивства так і не названі.

За 16 років ще один журналіст "Української правди" – Павло Шеремет – був цинічно і демонстративно вбитий у центрі Києва 20 липня 2016 року вибухом тротилової вибухівки, закладеної у автомобіль співзасновниці проекту Олени Притули. Чи поєднує щось ці дві смерті, окрім того, що обидва журналіста з різницею у 16 років працювали в "Українській правді"?

Паралелі без знаку рівності

"Експерти вказують на те, що вбивство Павла Шеремета, якого вважають не тільки українським, а й білоруським та російським журналістом, виглядає як "ремейк справи Гонгадзе", однак з іншим політичним контекстом. "Схожість цих справ у тому, що вбивство Гонгадзе і Шеремета пов’язане з одним ЗМІ і в тому, що і та, інша подія могли призвести до дестабілізації в країні", – вважає керівник Центру соціальних і політичних досліджень "Соціовимір" Сергій Таран.

І все ж, на його думку, знак рівності між ними не можна ставити, бо політичний підтекст різний.

"Гонгадзе вбили після низки викривальних статей в "Українській правді", а з Шереметом нинішня влада не воювала. Можливо у Шеремета були вороги були за кордоном, але він в Україні не був опозиційним журналістом", – каже Таран і додає, що схема дій вбивць обох журналістів відрізнялась: Георгія Гонгадзе викрали, намагаючись не привертати уваги, вбивство ж Павла Шеремета робилося зухвало і "на показ".

Снимок999

Потрібна політична воля

Журналісти заприсяглися стежити за розслідуванням вбивства Павла Шеремета та тиснути на владу для пришвидшення слідства, аби ця справа таки була розкрита за "гарячими слідами", каже директор громадського об’єднання "Детектор медіа" Наталя Лігачова.

"Потрібна політична воля. Якщо вона є, то ніяка недореформованність, недоочищення нинішньої правоохоронної системи не завадить розкрити такий резонансний злочин", – вважає Наталя Лігачова.

За її словами, те, що до розслідування справи Павла Шеремета залучені співробітники ФБР, означає, що політична воля довести цю справу до кінця в української влади є. Лігачова впевнена, що шанси розкрити справу вбивства Шеремента високі, однак докази слідчих мають бути "залізними".

"Всі докази мають бути переконливими. Зараз недовіра всіх до всіх, в тому числі і до влади, тому може розкручуватися тема про "призначених" винних. Ситуація складна, тому мають бути зібрані беззаперечні докази", – наголошує вона.

Саме брак політичної волі називали головним бар'єром для об'єктивного розслідування справи Гонгадзе на початку 2000-их. За іронією, нинішній генпрокурор Юрій Луценко – один з ініціаторів руху "Україна без Кучми", який виник на тлі "касетного скандалу", як реакція на смерть Георгія Гонгадзе.

Нині ж Луценку в новій якості доведеться відповідати на запитання, схожі до тих, які він ставив у 2000-му році тодішньому генпрокуророві Михайлу Потебеньку.

Час і можливості інші

В свою чергу Національна поліція запевняє, що готова провести швидке і неупереджене розслідування вбивства Павла Шеремета. "Слідство триває", – повідомив директор департаменту комунікації Нацполіції України Ярослав Тракало після того, як фахівці у четвер, 21 липня, завершили експертизу тіла. При цьому правоохоронці кажуть, що справи Георгія Гонгадзе і Павла Шеремета не варто порівнювати.

"І способи вбивства були інші і технічні можливості розкрити злочин у нас зараз інші", – зазначив DW радник міністра внутрішніх справ України Іван Варченко.

0,,16558410_401,00

Мотиви вбивства журналіста Павла Шеремета він не озвучує, однак не виключає, що ця справа має кілька вимірів.

"Частина людей, яких викривали на сторінках "Української правди" могли мати, в тому числі, подібні варіанти вирішення своїх проблем – знищуючи журналіста. Ця версія також розглядається", – прокоментував Варченко, при цьому зазначивши, що серед інших версій – вбивство з метою дестабілізації ситуації в Україні.

"Відсоток розкриття таких справ у світі низький, бо злочинці ретельно готуються до таких злочинів. Але зробимо все, аби Україна була виключенням і справа Шеремета була розкрита", – підсумував радник міністра МВС.

Автор: Лілія Гришко