На думку економістів, девальвація зупиниться, однак проблеми залишаться
В Україні 27 січня офіційний курс гривні досяг позначки в 24 гривні і 82 копійки за долар. Вже зараз курс національної валюти подолав закладені в бюджеті рамки (24,1-24,4 гривні за бакс). Сайт "Сегодня.ua" разом з експертами з'ясовував, який курс гривні варто очікувати найближчим часом.
Девальвація на час зупиниться
Курс національної валюти в Україні залежить від міжнародних кредитних валютних вливань і світових цін на сировину, нагадує головний аналітик Concorde Capital Олександр Паращій. За словами експерта, вже зараз невизначеність на рахунок того, чи отримає Україна черговий транш від МВФ, спадає – і президент Петро Порошенко і Міністр фінансів Наталя Яресько зробили заяви про готовність підписати новий меморандум.
У зв'язку з цим, припускає Олександр Паращій, найближчим два тижні курс гривні залишиться стабільним. "Питання резервів Нацбанку він поки вирішене. Що буде протягом двох тижні на ринку – курс гривні швидше зміцниться. Але дуже ймовірно, що вона залишиться на рівні ближче до 25 гривень за долар", – упевнений економіст.
"Що буде протягом двох тижні на ринку – курс гривні швидше зміцниться. Але дуже ймовірно, що вона залишиться на рівні ближче до 25 гривень за долар", – упевнений економіст.
Незважаючи на це, Олександр Паращій вважає, ймовірність того, що курс гривні повернеться в прогнозовані Мінфіном рамки (24,1-24,4) – вкрай низька. Пов'язано це в першу чергу з тим, що ціни на руду, сталь і зерно, експортоване Україною, на світових ринках залишаються низькими і тенденція до зростання не спостерігається.
"Ми знаємо, що ціни поки не збираються рости, ні на сталь, ні на руду, ні на зерно. Розраховувати, що гривня буде зміцнюватися – я не можу. Імовірність сильно зменшилася", – говорить Олександр Паращій.
Екс-заступник голови НБУ Сергій Яременко також вважає, найближчим часом девальвація призупиниться. "Падіння" курсу гривні було сезонним, вважає економіст.
"Девальвація була пов'язана і з поведінкою населення, наявністю багатьох святкових днів, закриттям позицій комерційних структур – розрахунках за ПДВ та інші. Це призвело до того, що було кинуто велику кількість гривні. На тлі відсутності валютних надходжень сталася незначна девальвація", – розповідає експерт.
При цьому Сергій Яременко зазначає, коливання на валютному ринку продовжуватимуться і надалі, однак серйозного впливу для економіки вони не зіграють. "Сама побудова валютного ринку така, що отримання вигоди можливе тільки при його русі. Припиниться девальвація? Так, у цілому, зміни зараз і зупинилися, а далі ринок знову буде пробувати – то сюди, то туди. Коливання курсу залишиться", – говорить експерт.
"Сама побудова валютного ринку така, що отримання вигоди можливе тільки при його русі. Припиниться девальвація? Так, у цілому, зміни зараз і зупинилися, а далі ринок знову буде пробувати – то сюди, то туди. Коливання курсу залишиться", – говорить експерт.
Проблеми залишилися
Президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко впевнений, кредит від МВФ сильного впливу на курс гривні не зробить, а падіння національної валюти продовжиться через негативний платіжний баланс.
"Падіння гривні викликане станом нашого платіжного балансу. Це визначається структурою нашої економіки. Ми живемо в борг. Причина в чому? Який МВФ може нам допомогти? Вибачте, це ж елементарні речі. Інтереси МВФ – це не інтереси українського народу. Прогноз такий же – гривня падає і буде падати. Якщо день – то день гривня може і потриматися. Але у нас негативний платіжний баланс – падіння продовжитися", – заявив Олександр Сугоняко.
До слова, за даними НБУ, дефіцит поточного рахунку платіжного балансу в листопаді минулого року склав 114 млн доларів (у листопаді минулого року дефіцит становив 287 млн доларів). Темпи скорочення експорту товарів зменшилися до 22.3% (у жовтні – 23.3%), тоді як темпи падіння імпорту товарів зросли до 22.7% (у жовтні – 21.9%). У порівнянні з жовтнем 2015 року обсяги експорту товарів знизилися на 3.0%, імпорту – на 8.1%.