Окружний адміністративний суд Києва визнав Будапештський меморандум міжнародним договором. Як це може вплинути на переговорну позицію України, чи допоможе це вийти з вузького нормандського формату в ширший – будапештський, за участю США та Великобританії?

Про це в інтерв’ю виданню “ГОРДОН” розповів ексначальник Головного управління військової розвідки Міноборони, колишній голова Служби безпеки України, генерал-полковник Ігор Смешко.

Ось про що він сказав:

Я не перший раз привертаю увагу не тільки в нашій країні, але й у світі, до необхідності виконання Будапештського меморандуму. Його невиконання – це не лише втрата Україною її повного суверенітету і територіальної цілісності. Які були гарантовані їй провідними ядерними державами світу в обмін на наш третій за потужністю арсенал ядерної зброї, яку ми знищили.

Це і руйнація всієї системи міжнародного права, яке було встановлено після Другої світової війни. Особливо що стосується питань ядерного роззброєння і нерозповсюдження ядерної зброї у світі. Адже тепер усім наочно видно, після прикладу з Україною, що якщо маєш ядерну зброю – ти захищений. Не маєш – готуйся до вторгнення та втрати територій. У разі, коли не маєш іншої надійної ядерної парасольки. За яку, до речі, прийдеться також платити і політичними, і економічними, і дипломатичними поступками небезкорисливому ядерному союзнику.

Звинувачення в невиконанні цього міжнародного договору іншими країнами, його підписантами, роблю свідомо і послідовно, починаючи з березня 2014 року, відразу після початку агресії Росії проти України. Будучи біля трьох місяців штатним радником президента Порошенка, я пропонував підняти це питання на зустрічі з віцепрезидентом США Джозефом Байденом у Києві у 2015 році. Правда, це було на єдиній нараді у президента, куди мене запросили, і де всі інші присутні, включно з нашим майбутнім послом у США Валерієм Чалим, мене не підтримали та заявили, що меморандум є мертвим.

Ще в березні 2014 року піднімав це питання в інтерв’ю французький газеті Le Figaro. Потім усі ці роки виступаю з цього приводу на всіх міжнародних майданчиках, де мав тільки можливість це зробити. У штаб-квартирі НАТО у Брюсселі, у 2014 році. Декілька разів у Лондоні і Берліні, протягом 2015–2019 років, на засіданнях Євроатлантичної лідерської групи експертів високого рівня з питань безпеки. Минулого року в Гарвардському університеті, США, на конференції, присвяченій ядерному роззброєнню та річниці Будапештського меморандуму. Ну і зрозуміло, увесь час, коли є нагода, у наших ЗМІ. Остання моя заява була пов’язана з нещодавнім рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 квітня цього року, який визнав, що Будапештський меморандум є міжнародним договором і згідно нашого внутрішнього законодавства. Та відхилив доводи МЗС України, щодо неможливості його використання для протидії російській агресії.

Окрім того, Смешко зазначив:

Текст договору безумовно треба було прописувати більш досконало по механізму реалізації гарантій безпеки. Тим більше, що навіть президент Франції Франсуа Міттеран попереджав президента Леоніда Кучму про можливість обману нас. І після 1994 року був час на доопрацювання мемораднуму додатковими угодами. Але я є свідком, що наші президенти щиро вірили в ці гарантії. І не були готові до шахрайства проти України на такому високому рівні.

На сьогоднішній день єдиними законами України, які давали і дають право нашим президентам від початку російської агресії із 2014 року на здійснення ними керівництва зовнішньою політикою для забезпечення оборони і безпеки України, відновлення її суверенітету і територіальної цілісності, є Будапештський меморандум, а також постанова Верховної Ради України від 6 червня 2010 року, N 2431-VI “Про заяву Верховної Ради України про надання Україні реальних гарантій безпеки”.