Верховна Рада створила тимчасову слідчу комісію, яка розслідуватиме причини окупації Криму в 2014 році. Робота над її створенням тривала 2 роки.

Ініціаторкою створення ТСК є нардепка від “Слуги народу” Єлізавета Богуцька. Слідча комісія розслідуватиме факти сприяння державної та місцевої влади Росії під час окупації Криму в 2014 році.

Не пізніше ніж за пів року від дня створення, тобто до 1 серпня 2022 року ТСК має прозвітувати про пророблену роботу в розслідуванні причин окупації Криму в 2014 році.

В цьому контексті Політичний оглядач Дмитро Снєгирьов зазначив, що СБУ має розслідувати злочинну бездіяльність колишнього військового керівництва України.

“Увага слідчих СБУ має бути прикута не лише до злочинної діяльності колаборантів і зрадників під час анексії Криму. Слідчим СБУ необхідно звернути увагу на бездіяльность представників вищого військово-політичного керівництва України, які фактично створили умови для анексії українського Криму”, – прокоментував Снєгирьов.

Слідчі завершили розслідування щодо очільників окупаційної адміністрації РФ в українській АР Крим і опублікували наступне:

“У лютому-березні 2014 року представники російської окупаційної адміністрації брали активну участь у діях, спрямованих на насильницьке повалення конституційного ладу та зміни меж території України”, — йдеться у повідомленні.

З контексту повідомлення стає зрозумілим, що йдеться про Аксьонова, Константинова, Поклонську та інших колаборантів.

“Утім, на моє переконання, увага слідчих СБУ має бути прикута не лише до злочинної діяльності колаборантів і зрадників”, – коментує Снєгирьов.

Він також додав, що слідчим СБУ необхідно звернути увагу на злочинну бездіяльність представників вищого військово-політичного керівництва України, які фактично створили умови для анексії РФ українського Криму, таким чином натякаючи на Турчинова і тодішній склад РНБО.

У свою чергу Політичний експерт Дмитро Разумовський так коментує ситуацію із створення ТСК щодо фактичної “здачі Криму” росіянам.

“Верховна Рада буде рослідувати, яким чином Росія окупувала Крим, і що саме сприяло окупації нашого українського Криму. Я думаю десь там Турчинов у своєму стільці  підстрибнув трохи. Багато людей стверджують, що саме Турчинов не дав команди захищати Крим, ну і він його злив, в принципі так про нього говорять у ЗМІ, і багато людей про це говорять”

Разумовський також додає, що, на його думку, ця Тимчасова слідча комісія буде вивчати роль саме Турчинова, тому що він там вирішував багато питань по Криму. І можливо, додає Разумовський, ми дізнаємось, чи дійсно Турчинов злив Крим, і віддав його Путіну, чи він до кінця його відстоював і захищав?

“Тому це цікаве рішення Верховної Ради, я би хотів прочитати висновки цієї ТСК саме по Турчинову та по його діях під час анексії захоплення окупації Криму Росією”, – резюмує політичний експерт Дмитро Разумовський.

Також, Керівник Центру правового аналізу та дослідження політичних ризиків адвокат Михайло Дяденко оцінює створення такої комісії позитивно. Але наголошує, що її слід було створювати ще у 2019 році, після оновлення Ради.

“Її поява одразу після виборів дозволила б відповісти на питання, що хвилювали суспільство. Хто має причетність, що Україна втратила Крим? Хто не діяв, а хто й сприяв окупантам? Але проект постанови про створення такої ТСК було подано лише у січні 2021-го. І більше року минуло до того, як з’явилася ця ТСК”, – зазначає експерт.

За його словами, після обрання президентом Порошенко фактично заблокував розслідування обставин окупації Криму. Адже соратники п’ятого президента, які були у найвищому керівництві держави, причетні до тих подій.

“Створення такої ТСК сьогодні можна оцінювати як додатковий тиск на команду Порошенка. Принаймні, саме так це підноситиме і сам Порошенко, і його оточення. Мовляв, усе це просто піар чинної влади та політичне переслідування опозиції. Хоч, як на мене, суспільство має отримати відповіді”, – наголошує Михайло Дяденко.