Україна планує організувати перший Глобальний саміт миру цією осінню, проте конкретне місце проведення буде визначено залежно від рішення лідерів-учасників та країни-господаря. Про це повідомив заступник керівника Офісу Президента, Ігор Жовква в інтервʼю Укрінформу.

«Формулу миру Президента Зеленського підтримує все більше і більше країн. Дуже розраховуємо на інавгураційний саміт восени. Щодо місця проведення, то тут усе залежить від того, куди зголосяться приїхати лідери, яких ми хочемо бачити на саміті, і країни-господаря, аби вона могла вжити всіх заходів для візиту якомога більшої кількості лідерів Глобального Півдня», — зазначив він.

Заступник керівника Офісу Президента пояснив, що Україна сподівається на підтвердження Української формули миру під час цього саміту, після чого не буде розглядати жодного іншого альтернативного плану. Він також відзначив, що наразі є загальне розуміння кількості країн, які приблизно братимуть участь у виконанні кожного пункту цієї формули.

Жовква нагадав, що на зустрічі дипрадників у Копенгагені (наприкінці червня – ред.) з обговорення Формули миру зібралися представники 15 держав, у тому числі чотири – Глобального Півдня, пізніше у Джидді (5-6 серпня – ред.) – 42 держав.

«Китай, Індія, Південна Африка і Саудівська Аравія говорили про мир в Україні на основі української формули», — запевнив заступник очільника ОП.

Крім того, за його словами, щотижня відбуваються зустрічі на рівні послів, щоразу з якогось конкретного пункту.

Також він проінформував, що триває робота в робочих групах з кожного пункту Формули.

«Є 10 груп відповідно до 10 пунктів Формули. В Офісі Президента, наприклад, працює робоча група під головуванням Андрія Єрмака і моїм головуванням щодо пункту 9-го, який стосується неможливості ескалації війни і неможливості повторення агресії. За кожною групою закріплені профільні міністри, представники ОП, залучаються експерти», — пояснив він.

Водночас Жовква зауважив, що зараз відчувається потреба в проведенні ще одного раунду на рівні радників, який має відбутися «десь найближчим часом».

«Важливо – уже ніхто не говорить про якісь альтернативні плани», — акцентував заступник керівника Офісу глави держави.

Посадовець також розповів, що «формула миру» стане однією з провідних тем виступу Володимира Зеленського на Генеральній асамблеї ООН у вересні.

«Президент матиме виступ в Генасамблеї ООН, де буде говорити і про «формулу миру», і про створення спецтрибуналу, і про компенсаційний механізм відшкодування втрат», – сказав Жовква.

За його словами, візит буде використаний «в тому чи іншому форматі» для проведення зустрічей щодо «формули миру».

«Буде багато двосторонніх зустрічей, в тому числі з країнами Глобального півдня, в тому числі і з інших континентів. Ми по максимуму використаємо цю можливість візиту до Нью-Йорка, який, впевнені, принесе вагомі результати», – додав заступник глави ОПУ.

Заступник глави ОПУ розповів, що саме прагне Україна отримати від Глобального саміту миру.

«Початок процесу. Підтвердження української Формули миру. І після цього саміту не з’явиться вже жодного іншого альтернативного плану! Після Глобального саміту миру проводитимуться заходи по кожному з пунктів, уже не на рівні лідерів, а на рівні міністрів, радників. У нас вже по кожному пункту є розуміння, скільки приблизно країн братимуть участь у його реалізації.», — зауважив Жовква.

Посадовець зазначив, що є такі пункти які наші партери можуть оминати.

«Дуже популярні пункти щодо продовольчої, ядерної безпеки, екології, обміну полоненими. Є менш популярні – відведення російських військ, притягнення РФ до відповідальності, фіксація завершення війни.», — сказав посадовець.