Президент Польщі Анджей Дуда запропонував президенту США Джо Байдену, аби Штати перевезли частину свого озброєння до Польщі.

Дуда розповів, що його пропозицію сприйняли з великою увагою. Байден в особистій розмові запевнив, що Польща важлива для США так само, як і США для Польщі.

Я попросив президента Байдена, щоб американські військові перевезли свою зброю в нашу країну,– сказав президент Польщі.

За його словами, це зміцнить американський потенціал з погляду інфраструктури.

Переговори Байдена та Дуди. Коротко про головне:

Байден 21 лютого прибув до Варшави, де зустрівся з Дудою.

У Білому домі повідомили, що президенти обговорювали спільні зусилля щодо підтримки України.

Також вони не оминули увагою тиск на Росію та зміцнення НАТО. Мовилось про підготовку до липневого саміту НАТО у Вільнюсі.

Крім того, обговорювали відбудову України та участь Польщі в цьому.

Перед тим президент США приїжджав до Києва та зустрівся із президентом Володимиром Зеленським. До речі, Дуда зауважив, що візит Байдена до Києва 20 лютого – акт великої мужності, який став важливим знаком для багатьох. Зеленський також заявив, що візит Байдена до Києва – показник того, наскільки Україна – стійка та важлива для світу.

Також варто зазначити, що Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав раз і назавжди показати Росії межі дозволеного. «Ми не можемо допустити, щоб Росія й надалі підривала європейську безпеку. НАТО має розірвати кругообіг російської агресії та подбати про те, щоб історія не повторювалася», – заявив він на саміті східноєвропейських країн НАТО у Варшаві у середу, 22 лютого.

Столтенберг нагадав, що ще до початку війни проти України Росія 2008 року напала на Грузію, а 2014 року анексувала український півострів Крим і почала надавати підтримку сепаратистам Донбасу, передає DW.

«Ми є свідками найагресивнішої поведінки Росії за багато років. За рік після початку російської агресії проти України не видно жодних ознак того, що президент РФ Володимир Путін готується до миру», – констатував Столтенберг.

Байден пообіцяв захищати кожен дюйм території НАТО

Зі свого боку президент США Джо Байден, який також брав участь у саміті «Бухарестської дев’ятки» у Варшаві, знову запевнив східноєвропейських членів альянсу у підтримці у разі російської агресії. «Стаття 5 Статуту НАТО є священним зобов’язанням Сполучених Штатів. Ми захищатимемо буквально кожен дюйм території НАТО», – пообіцяв Байден лідерам «дев’ятки», до якої входять Болгарія, Угорщина, Латвія, Литва, Польща, Румунія, Словаччина, Чехія та Естонія.

Американський президент також назвав великою помилкою рішення Росії про призупинення участі у Договорі щодо скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО-3, New START). При цьому він не став вдаватися до подробиць.

Тим часом, лідери “Бухарестської дев’ятки” під час зустрічі у Варшаві в середу підтвердили підтримку євроатлантичних прагнень України та назвали Росію “найбільш значною і прямою загрозою безпеці членів Альянсу”.

Про це йдеться у спільній заяві лідерів “Бухарестської дев’ятки”.

“Рік тому Росія зруйнувала мир і безпеку в Європі, намагаючись силою підкорити Україну. Дії Кремля призвели до різкого погіршення безпекового середовища в євроатлантичному регіоні, а також серйозно погіршили безпеку наших партнерів”, – підкреслюють очільники країн формату.

У заяві наголошується, що “Росія є найбільш значною і прямою загрозою безпеці членів Альянсу”, та водночас вказується на оборонний характер Альянсу.

Лідери “Бухарестської дев’ятки” підтвердили відданість статті 5 Північноатлантичного договору й намірам збільшити “сили й засоби стримування і оборони НАТО і посилити військову присутність Альянсу в наших країнах”.

Вони також висловили готовність “продовжувати міжнародний тиск на Росію”, засудили “всіх тих, включно з Білоруссю, хто активно сприяє агресивній війні Росії проти України”, і наголосили на підтримці Києва “доти, доки це буде необхідно”.