Під час засідання у четвер Національна рада з питань телерадіомовлення визнала порушення з боку телеканалу “НАШ” через мову ворожнечі в ефірі.

Канал оштрафували на 119 544,75 грн. Порушення проявлялося у “розпалюванні національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті”. Йдеться про виступ на каналі колишньої міністерки юстиції Олени Лукаш 27 і 28 квітня.

В Нацраді вказують, що Лукаш стверджувала, що нинішня влада України і її союзники в боротьбі з російською агресією становлять загрозу та небезпеку для людей. Вона також “всю відповідальність за ведення бойових дій покладає на політичне керівництво України, а не на країну-агресора”.

Члени Нацради вказали, що Лукаш “нав’язує глядачам думку, яка поширюється російською пропагандою, що в Україні процвітає фашизм”.

Також Нацрада звернулася до суду про анулювання ліцензії каналу “за системне порушення законодавчих норм щодо поширення мови ворожнечі та неусунення порушень після застосування двох попередніх штрафних санкцій”.

Як сказано у повідомленні, з боку працівників телеканалу, не було спроб збалансувати однобічність та упередженість висловленої позиції та наведених аргументів.

Також під час засідання 2 вересня Нацрада зробила попередження і оштрафувала на 239 089,50 грн канал “Максі-ТВ” за ретрансляцію передач із телеканалу “НАШ”.

Іншим рішенням регулятор застосував до мовника санкцію “звернення до суду про анулювання ліцензії”. Таке рішення ухвалили за системне порушення законодавчих норм щодо поширення мови ворожнечі. Рішення стосувалося ефіру телеканалу за 7 і 8 травня 2021 року, де в програмі “П’ятниця. Вечір” брав участь Андрій Пальчевський, висловлювання якого провокують ненависть і дискримінацію за етнічним походженням та місцем проживання громадян України.

Нагадаємо, 19 серпня Національна рада з питань телебачення та радіомовлення вже ухвалювала рішення звернутися до суду із позовом щодо анулювання ліцензії телеканалу “НАШ”, – через те, що компанія не усунула порушення, за які вже отримала штрафні санкції.

Його підтримали всі члени Нацради під час засідання 19 серпня.

В межах засідання розглядались результати перевірки каналу через ефір від 4 травня 2021 року, коли гостем студії був політик Петро Симоненко, який різко висловлювався про Православну церкву України (ПЦУ).

Під час ефіру він говорив, зокрема, про те, що ПЦУ “розколює православ’я”, функціонує “для того, щоб розколоти українське суспільство, підпорядкувати частину тих, хто обслуговує нинішній режим”, з метою “підпорядкувати духовну сферу тим, хто обслуговує сьогодні і формує режим профашистського толку в Україні”, “намагається захоплювати ті ж самі храми і розколоти парафії”.

На думку регулятора, слова Симоненка “мають ознаки розпалювання релігійної та національної ворожнечі та ненависті”.

У Нацраді звернули увагу на те, що канал не вніс зміни в ефір після попередніх санкцій.

Тому було запропоновано за результатами перевірки визнати факти порушення, наявності розпалювання національної ворожнечі, неусунення порушень після застосування попередніх санкцій стягнення. Нацрада вирішила звернутись до суду з позовом також про анулювання ліцензії каналу.

Згодом було призначено штраф ще одному каналу проросійського українського політика Євгенія Мураєва – “Максі ТВ” за цей же ефір із Симоненком – 119 тисяч гривень через те, що компанія здійснює ретрансляцію каналу “Наш”.

Окрім штрафних санкцій, регулятор призначив перевірки обом каналам Мураєва (“Наш” і “Максі ТВ”) через ефір з Оленою Бондаренко.

Моніторинг Нацради зафіксував висловлювання, в яких пані Бондаренко говорила про “україномовних насильників” та дискримінацію та насилля над російськомовним населенням. Регулятор вважає, що ці висловлювання спрямовані на розпалювання ворожнечі і ґрунтуються на непідтверджених фактах.

“Ведучі не вживали заходів із припинення правопорушень”, – уточнив один із членів Нацради Максим Онопрієнко.

Уточнюється, що під час повторної трансляції зміни у програму не вносились, і повтор транслювався сім разів.

“Це вказує на редакційну позицію каналу “Наш”, яка співпадає з позицією Олени Бондаренко”, – наголосив Онопрієнко.