Британія пообіцяла відігравати провідну роль у ключовій групі партнерів-однодумців, які домагатимуться притягнення Росії до кримінальної відповідальності за незаконне вторгнення в Україну.
Про це заявив у п’ятницю 20 січня міністр закордонних справ Джеймс Клеверлі, передає “Європейська правда” з посиланням на повідомлення британського уряду.
“Вторгнення Росії в Україну є обурливим порушенням міжнародного порядку, заснованого на правилах. Звірства, свідками яких ми стали в Україні, є диявольськими – тисячі солдатів і цивільних осіб загинули, а мільйони були змушені покинути свої домівки, рятуючи своє життя в найжахливіших обставинах”, – сказав Клеверлі.
“Ці звірства не повинні залишитися безкарними. Саме тому Велика Британія прийняла запрошення України приєднатися до цієї коаліції, запропонувавши свій юридичний досвід для вивчення можливостей притягнення російських лідерів до повної відповідальності за їхні дії”, – наголосив він.
За словами міністра, розслідування злочину агресії може доповнити вже існуючі механізми розслідування воєнних злочинів, включаючи Міжнародний кримінальний суд та внутрішній правовий процес України.
“Разом ці паралельні процеси допоможуть забезпечити повне розслідування всіх злочинів і притягнення винних до відповідальності”, – сказав Клеверлі
Повідомляється, що разом з іншими міжнародними партнерами, запрошеними Україною, Велика Британія формуватиме бачення того, як забезпечити кримінальну відповідальність за російську агресію проти України.
Це включає оцінку доцільності створення нового “гібридного” трибуналу (спеціалізованого суду, інтегрованого в національну систему правосуддя України з міжнародними елементами).
Варто нагадати, що Європарламент у четвер проголосував за незобов’язуючу резолюцію, яка закликає до створення спеціального міжнародного трибуналу для переслідування злочину агресії Росії проти України.
За резолюцію проголосували 472 парламентарі, проти 19, ще 33 утрималися.
Європарламент вважає, що створення спеціального трибуналу заповнить велику прогалину в поточній інституційній структурі міжнародного кримінального правосуддя та має ґрунтуватися на стандартах і принципах, які застосовуються до Міжнародного кримінального суду.
Депутати підкреслили у резолюції, що спеціальний трибунал повинен притягнути до відповідальності не лише президента РФ Володимира Путіна, а й самопроголошеного президента Білорусі Александра Лукашенка і керівництво Білорусі.
“Європарламент вважає, що спеціальний міжнародний трибунал повинен мати юрисдикцію для переслідування не лише Владіміра Путіна та політичного і військового керівництва Російської Федерації, але й Александра Лукашенка та політичного і військового керівництва Білорусі як держави-співучасниці, з території якої і за матеріально-технічної підтримки якої Російська Федерація веде свою агресивну війну проти України”, – сказано у документі.
Євродепутати наголосили, що підготовча робота ЄС щодо спеціального трибуналу “має розпочатися без зволікання” і зосередитись на створенні механізмів для спеціального трибуналу у співпраці з Україною та підтримати українські й міжнародні органи влади у забезпеченні доказів, які будуть використані в майбутньому спеціальному трибуналі.
Євродепутати закликали інституції ЄС, зокрема Єврокомісію та Європейську службу зовнішньої дії, надати тим часом підтримку для створення тимчасової прокуратури. Вони вважають, що створення цієї служби було б дуже важливим практичним кроком у розслідуванні та переслідування майбутнім спецтрибуналом злочину агресії проти України. Як повідомлялося раніше ЄП, Європейська комісія розглядає можливість створення офісу міжнародної прокуратури для розслідування злочину агресії Росії проти України.
Окремий пункт резолюції присвячений використанню суверенних активів російської держави для відшкодування порушення Росією міжнародного права в Україні.
Ухвалення документа прокоментувала президентка Європарламенту Роберта Метсола.
“Наслідки війни Росії проти України величезні. Вбиті діти, жінки, чоловіки. Сім’ї розбиті. Зруйновані лікарні. Зруйновані будинки. Зруйновані школи. Сьогодні Європарламент закликає до термінового створення спеціального міжнародного трибуналу. Воєнні злочинці повинні бути притягнуті до відповідальності. Негайно”, – написала вона у Twitter.